>>>>> Podsumowanie GUS „Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo (wyniki wstępne BAEL)
Kim są osoby bierne zawodowo?
Osoby bierne zawodowo to osoby, które nie pracują zawodowo i nie poszukują aktywnie pracy, w tym studenci, emeryci, osoby zajmujące się domem oraz osoby niezdolne do pracy. Głównymi przyczynami bierności zawodowej wskazywanymi przez osoby w wieku produkcyjnym (kobiety 18-59 lat i mężczyźni 18-64 lata) były: nauka i podnoszenie kwalifikacji, choroba, niepełnosprawność, obowiązki rodzinne, emerytura i zniechęcenie wynikające z bezskutecznego poszukiwania pracy. Większość osób biernych zawodowo to kobiety, a największą grupę wiekową stanowią osoby powyżej 60. roku życia.
Kobiety bierne zawodowo
- w I kw. 2024 r. ponad połowę osób biernych zawodowo stanowiły kobiety (60,5%).;
- w grupie kobiet w wieku 15-89 lat odsetek osób biernych zawodowo wyniósł prawie połowę (48%); analogiczny wskaźnik wśród mężczyzn to ok 1/3 (34%);
- większa część biernych zawodowo to mieszkanki miast;
- osoby z niższym wykształceniem, zwłaszcza podstawowym i gimnazjalnym.
Struktura kobiet biernych zawodowo (15-74 lata) wg przyczyn bierności:
- emerytura – 54%
- nauka, uzupełnianie kwalifikacji – 19%
- choroba, niepełnosprawność – 7%
- obowiązki rodzinne – 12%
- zniechęcenie bezskutecznością poszukiwań pracy – 0,5%
- pozostałe – 8%
Co ciekawe, w porównaniu z I kw. 2023 r. liczba kobiet biernych zawodowo spadła (o 0,4%), natomiast mężczyzn – zwiększyła się (2,4%).
Zintegrowany System Kwalifikacji
Z pomocą w przełamaniu bierności zawodowej przychodzi Zintegrowany System Kwalifikacji. Rozwiązania, które wprowadza, to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Wspierają wzrost liczby osób zainteresowanych uczeniem się i zdobywaniem kolejnych kwalifikacji, co wpłynie nie tylko na ich sytuację zawodową, lecz także na ich poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy.
Zintegrowany System Kwalifikacji, opisuje, porządkuje i zbiera różne kwalifikacje w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji . ZSK określa także zasady i standardy potwierdzania funkcjonujących w nim kwalifikacji, co gwarantuje wysoką jakość certyfikatów zawodowych wydawanych w ramach systemu.
Oferuje również szereg bezpłatnych narzędzi, które umożliwiają indywidualnym osobom określenie własnego potencjału, czyli uświadomienie sobie, jak wiele umieją i w jaki sposób można te umiejętności wykorzystać:
- Moje Portfolio,
- Kompas szkolnictwa branżowego,
- Czatbotka Zeterka,
- Praktyczny Przewodnik po Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji
Wszystkie kwalifikacje dostępne w ramach ZSK, w tym wolnorynkowe, zgromadzone zostały w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK). Można w nim łatwo znaleźć informacje dotyczące np. wymagań, jakie należy spełnić ubiegając się o certyfikat albo jaka instytucja certyfikująca i gdzie przeprowadza walidację, czyli potwierdza posiadanie danej kwalifikacji.
Pomocne mogą też okazać informacje zawarte w Sektorowych Ramach Kwalifikacji. Dzięki nim można bardziej świadomie podchodzić do rozwoju swojej kariery zawodowej i samodzielnie wyznaczając ścieżki kariery i samokształcenia.
Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach coraz ważniejsze staje się to, co tak naprawdę wiemy i umiemy, niż to, w jaki sposób czegoś się nauczyliśmy. Filozofia uczenia się przez całe życie wspiera uczenie się pozaformalne i nieformalne.
Polecamy również:
>>>>> „Opiekuję się – pracuję. Narzędziownik”
#FunduszeEU