W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest już 250 kwalifikacji rynkowych!

miniaturowy wózek na zakupy i małe paczuszki wyobrażające przesyłki - wszystko umieszczone na klawiaturze laptopa
Do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji włączono 250. kwalifikację rynkową – „Prowadzenie sprzedaży przez elektroniczne platformy sprzedażowe”.

„Jesteśmy dumni z tego, że Zintegrowany System Kwalifikacji rozwija się tak dynamicznie, a nasza praca systematycznie przynosi wymierne efekty. Przez ostatnie niespełna pół roku liczba dostępnych kwalifikacji wzrosła o 1/4 – w czerwcu br. informowaliśmy o włączeniu 200. kwalifikacji. Była to kwalifikacja rynkowa „Montowanie mebli i zabudów na wymiar”.” – powiedział Ireneusz Baranowski, zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Obecna odsłona projektu, ZSK 6, jest kontynuacją wcześniejszych prac dotyczących wdrażania i rozwoju ZSK w Polsce. Bieżący projekt nie tylko ma na celu zwiększenie w najbliższych latach liczby kwalifikacji spoza edukacji formalnej włączonych do ZSK, ale także usprawnienie procesów związanych z włączaniem, funkcjonowaniem, walidowaniem, nadawaniem i zapewnianiem jakości kwalifikacji.

„Już teraz oferta kwalifikacji znajdujących się w Systemie jest bardzo zróżnicowana: od programowania komputerów kwantowych, przez kwalifikacje związane z tenisem stołowym, mediacjami czy branżą beauty, aż po asystowanie w organizacji wydarzeń sportowych dla osób z niepełnosprawnościami i budowanie wizerunku pracodawcy. Różnorodność ta jest stale rozwijana, dlatego każdy ma szansę znaleźć kwalifikację, dzięki której poprawi swoją pozycję na rynku pracy” – dodał Ireneusz Baranowski.

Wszystkie dostępne obecnie kwalifikacje można sprawdzić w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji.

Według danych na koniec listopada 2023 r., w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest już 130 funkcjonujących kwalifikacji, tzn. takich, które posiadają Instytucję Certyfikującą / Instytucje Certyfikujące (IC) oraz Podmiot Zewnętrznego Zapewniania Jakości (PZZJ), a w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji zalogowanych jest już prawie 2,2 tys. użytkowników. W obu przypadkach to wzrost o ok. 10% w stosunku do marca 2023 r.

Jak dotąd najwięcej kwalifikacji, 76, do ZSK włączyło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Niewiele mniej, 68 – z czego aż 38 w ostatnim roku – Ministerstwo Sportu i Turystyki. 27 kwalifikacji rynkowych zostało włączonych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Kolejne 25 kwalifikacji włączyło Ministerstwo Edukacji i Nauki , które tym samym włączyło 36 kwalifikacji spoza systemu oświaty i szkolnictwa wyższego.

„Kwalifikacje rynkowe włączane do ZSK są po prostu odpowiedzią na wyzwania stawiane przez nowoczesną gospodarkę. Pracują nad nimi eksperci w swoich dziedzinach, co jest gwarancją wysokiej jakości bezpośrednio i pozytywnie przekładającej się na wzrost gospodarczy w danym sektorze. Pamiętajmy również, że są to też reakcje na potrzeby stawiane przez codzienne życie oraz przez oczekiwania ludzi. Wierzymy głęboko, że dzięki temu wszyscy zyskujemy nowe możliwości – nie tylko poruszania się po rynku pracy, ale także samorozwoju i samorealizacji. Dorośli Polacy lubią się uczyć, a certyfikaty kwalifikacji dostępnych w Systemie są jednym ze sposobów potwierdzenia posiadania danych umiejętności i wiedzy. To ważne, bo każdy z nas lubi poczuć satysfakcję ze swoich dokonań i chce poczuć się doceniony” – powiedział Maciej Tauber, lider projektu ZSK 6.

Osoba posiadająca kwalifikację rynkową „Prowadzenie sprzedaży przez elektroniczne platformy sprzedażowe” posługuje się wiedzą i jest przygotowana do samodzielnej realizacji zadań w obszarze prowadzenia sprzedaży w oparciu o wybraną elektroniczną platformę sprzedażową. Dokonuje oceny popytu i podaży na produkt lub usługę przez określenie rynku docelowego dla planowanych produktów, oceniając biznesową zasadność wprowadzenia produktu na rynek z użyciem narzędzi analitycznych. Omawia proces zaopatrzenia sklepu w towary, omawia cechy rynku dostawców i charakteryzuje ofertę sprzedażową w  oparciu o wybraną elektroniczną platformę sprzedażową. Planuje i  organizuje sprzedaż przez elektroniczne platformy sprzedażowe, w tym organizuje promocję produktów, przygotowuje ofertę produktu do sprzedaży oraz wprowadza produkty na elektroniczną platformę sprzedażową. Prowadzi obsługę klienta elektronicznej platformy sprzedażowej, określając metody obsługi klienta elektronicznej platformy sprzedażowej oraz analizując przebieg obsługi klienta. Obwieszczenie w sprawie włączenia tej kwalifikacji do ZSK podpisał Minister Rozwoju i Technologii.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn