Strach przed zmianą pracy – pomocne porady

Różne są powody decyzji o zmianie pracy, jednak niezależnie od nich może być ona stresująca. Jak pokonać strach przed zmianą pracy? Jak zmienić pracę i nie żałować?

Przygotuj się psychicznie do odejścia z pracy

Jeszcze całkiem niedawno w tym samym miejscu pracy można było przepracować wiele lat, jednak obecnie mamy do czynienia z dużą mobilnością zawodową pracowników. Powody są różne, ale na pewno dziś dużo łatwiej jest przejść do innej firmy, nie budzi to zdziwienia i jest częste. Warto jednak podjąć odpowiednie kroki, aby nie narazić się na nadmierny stres związany ze zmianą pracy. Na początku warto przeanalizować przyczyny, dla których chcemy zmienić pracę, i poszukać dostępnych rozwiązań. Przed złożeniem wypowiedzenia dobrze jest wybadać rynek i sprawdzić, jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani. Można odpowiednio wcześniej zadbać o referencje – opinie byłych pracodawców czy współpracowników mogą być na wagę złota. Doświadczenie zawodowe przeważnie daje nam wgląd w  na nasze silne i słabe strony. Warto  je wypisać, skupiając się na mocnych aspektach, by móc wykorzystać je w nowej firmie. Dzięki takiemu podejściu możemy stać się bardziej pewni siebie i lepiej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Ustal kierunek zmiany

Decyzja o zmianie pracy może wynikać z wielu sytuacji prywatnych i zawodowych. Do przyczyn takiego stanu rzeczy można zaliczyć brak satysfakcji zawodowej, niestabilna kondycja firmy, zbyt niskie wynagrodzenie czy niekorzystna atmosfera w miejscu pracy. Bazując na własnych doświadczeniach, można zdefiniować oczekiwania względem nowego pracodawcy. Niektórzy odczuwają potrzebę radykalnej zmiany, jednak nie mają sprecyzowanego kierunku. Warto zastanowić się, co lubimy robić, jakie posiadamy kwalifikacje, o czym marzymy. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest przebranżowienie się i robienie tego, co sprawi nam przyjemność.

Opracuj plan działania

Jeżeli wymarzona praca będzie wymagała posiadania nowych kwalifikacji, należy od razu zacząć działać. Zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji to długotrwały proces. Jeśli mamy możliwość, to nie rzucajmy z dnia na dzień obecnej pracy, tylko odpowiednio przygotujmy się do zmiany. Można w pierwszej kolejności przeanalizować posiadane umiejętności i zastanowić się, czego może oczekiwać przyszły pracodawca. W tym celu warto zapoznać się z opisem kwalifikacji na stronie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Jest to podpowiedź, co trzeba umieć, aby zdobyć daną kwalifikację. Warto poświęcić czas na naukę i zdobywanie nowych kompetencji, umiejętności i wiedzy, również samodzielnie w domu. ZSK daje możliwość potwierdzenia efektów kształcenia oraz uzyskania certyfikatu niezależnie od sposobu, w jaki nabyło się wiedzę.

Certyfikat jest dokumentem oficjalnie potwierdzającym zdobyte kwalifikacje, który warto przedstawić przyszłemu pracodawcy, tym samym zwiększając swoje szanse na zatrudnienie i zmniejszając stres związany ze zmianą.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

Facebook
Twitter
LinkedIn