Proszę opowiedzieć kilka słów o sobie
Rekruter chce wiedzieć, z kim ma do czynienia i chociaż powierzchownie poznać zainteresowania potencjalnego pracownika. Przed rozmową warto przygotować opis kilku cech osobistych czy umiejętności, które mogą okazać się przydatne w przyszłej pracy. Przykładowo:
Jestem osobą komunikatywną, otwartą i lubię próbować nowych rzeczy. Zapisałam/em się na kurs fotografii i chcę się rozwijać w tym kierunku.
Jakie są pana/pani mocne strony?
Rekruter po zapoznaniu się z CV ma już pewien pogląd na umiejętności i cechy kandydata. Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto opowiedzieć przede wszystkim o tych swoich zaletach, które są ważne na stanowisku, na które aplikujesz. Najlepiej podać te cechy, które można poprzeć przykładem. Oto kilka proponowanych odpowiedzi na zadane pytanie:
Jako grafik komputerowy jestem osobą kreatywną, co pomogło mi osiągnąć sukces w kilku projektach zawodowych…
Szybko się uczę i potrafię dostosować do nowych warunków. Już po tygodniu pracy w byłej firmie wykonywałem większość obowiązków i pomagałem innym pracownikom na równorzędnym stanowisku.
Jakie są pana/pani słabe strony?
Nie ma pracowników idealnych. Rekruter, zadając to pytanie, chce przekonać się, czy kandydat jest świadomy swoich słabych stron i czy chce nad nimi pracować. Najbezpieczniej jest podać mało istotne dla danej pracy słabości, albo spróbować przekuć wadę w zaletę.
Jedną z moich wad jest niecierpliwość. Chciałbym szybko widzieć efekty mojej pracy i z jeszcze większą starannością realizować projekty. Jednak pracuję nad sobą i wiem, że jeżeli będę cierpliwy, osiągnę założone cele.
Moją wadą jest perfekcjonizm. Wykonuję swoje obowiązki z najwyższą starannością i przez to mogę pracować wolniej niż współpracownicy. Jednak staram się dążyć do jak największej wydajności i produktywności.
Czy może pan/pani opowiedzieć o trudnej sytuacji w byłej firmie i rozwiązaniu problemu?
Jest to typowe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej wykorzystywane w celu oceny zdolności potencjalnego pracownika do radzenia sobie ze stresem i presją. W tym przypadku warto pokazać swoją ludzką stronę, a nie przytaczać fakty i liczby. Przykładowo:
Pracując na stanowisku handlowca, miałem do czynienia z bardzo wymagającym i opryskliwym klientem, który chciał zrezygnować ze współpracy bez podawania przyczyny. Osobiście do niego pojechałem i okazało się, że firmy nie stać na tak duży kontrakt i zbiera oferty konkurencji. Zaproponowałem tańszy pakiet usług i mały gratis. Klient po szczerej rozmowie podpisał umowę na kolejny rok.
Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie pana/panią?
Choć jest to niezwykle popularne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, może sprawiać pewne trudności. Nie ma sensu porównywać się do innych pracowników, lepiej zamiast tego skupić się na swoich osiągnięciach w byłej firmie. Jest to jasny sygnał dla rekrutera, czego może się spodziewać w przyszłości po pracowniku. Warto przekazać, jakie wartości wniosłeś do innej firmy i przytoczyć konkretne przykłady. Jeżeli byłe stanowisko nie daje możliwości przedstawienia mierzalnych wyników, można opowiedzieć o swoich mocnych stronach i atutach, które pomogą w pracy w przyszłej firmie.
Jakie są pana/pani oczekiwania finansowe?
Istnieją stałe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, a jednym z nich jest określenie oczekiwanego wynagrodzenia za pracę. Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiedzieć na pytanie dotyczące wynagrodzenia? Przede wszystkim należy porównać płace na tym samym stanowisku w danym regionie. Warto podać konkretną kwotę i rodzaj umowy, bez tłumaczeń, dlaczego akurat takie wynagrodzenie cię satysfakcjonuje.
Zwiększ swoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej
Obecnie pracodawcy w dużym stopniu zwracają uwagę na szczegółowe umiejętności oraz kompetencje społeczne. Bardzo dobrą cechą pracownika jest chęć rozwijania swoich kompetencji, co warto podkreślić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zgodnie z ideą lifelong learning, promowaną przez Zintegrowany System Kwalifikacji, warto uczyć się nowych rzeczy przez całe życie, co również ma znaczący wpływ na osiąganie celów zawodowych. Pracodawcy bardzo cenią osoby, które wciąż uczą się czegoś nowego. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie kwalifikacje liczą się obecnie na rynku pracy, a także jak je zdobyć i potwierdzić, wejdź na stronę ZSK. Wiele kwalifikacji można potwierdzić nawet wtedy, gdy zdobyliśmy je na drodze samodzielnej nauki.
Pamiętajmy, że im lepsze kwalifikacje, tym większa szansa na zatrudnienie w wymarzonej firmie.
Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat