Trzy kroki do sprawnego powrotu do pracy po długiej przerwie

Każda, nawet krótkotrwała przerwa w pracy, może budzić obawy, czy możliwy będzie bezproblemowy powrót do zawodu. Podpowiadamy, jak w 3 krokach sprawić, by powrót do pracy po przerwie był łatwiejszy.

Każdy moment jest odpowiedni na powrót do pracy. Nie ma znaczenia, czy przerwa nastąpiła z powodów osobistych, zdrowotnych czy rodzinnych. Zarówno powrót na takie samo stanowisko, jak i zmiana branży są możliwe, i to w każdym wieku.  Przerwę w pracy dobrze jest wykorzystać do zdobycia nowych kompetencji. Może być to łatwiejsze, niż myślisz. 

Krok 1: Określ swoje oczekiwania i mocne strony 

Zacznij od analizy swoich kwalifikacji, mocnych stron oraz potencjału. Poświęć trochę czasu, zrób ich listę i zastanów się, w jakich branżach sprawdzisz się najlepiej. Czy na pewno w Twojej dotychczasowej? Może masz takie umiejętności, które świetnie się sprawdzą zupełnie gdzieś indziej? Niezależnie od tego, czy planujesz pozostanie w swojej branży, czy zmianę, może okazać się, że niezbędne będzie pozyskanie nowych umiejętności. Być może niektóre z nich masz, bo wynikają z Twoich zainteresowań, pasji. A może masz już doświadczenie zawodowe, tylko brakuje Ci dokumentu, który by to potwierdzał. 

Korzystając z narzędzia, jakim jest  Zintegrowany System Kwalifikacji, możesz potwierdzić wiele takich umiejętności, które nabywane są poza nauką szkolną. Może okazać się, że część z nich to kompetencje poszukiwane na rynku pracy. 

Dobrym przykładem może być potwierdzenie umiejętności przygotowywania i serwowania sushi przez osoby, dla których dotychczas była to tylko pasja, której oddawały się w domowym zaciszu. Potwierdzenie tej umiejętności w ramach dostępnej w ZSK kwalifikacji może stać się ważnym atutem w poszukiwaniu pracy.

Krok 2: Zaktualizuj swoje kompetencje zawodowe i potwierdź je

Nie zawsze jest możliwość, by zaplanować swój rozwój czy poszerzenie kwalifikacji podczas przerwy w pracy, warto jednak o tym myśleć, bo wiele można zrobić, nie wychodząc z domu. Jeśli czeka Cię powrót do pracy po macierzyńskim, możesz określić wstępną datę tego powrotu, a przygotowania zacząć kilka tygodni lub miesięcy wcześniej. 

Jeśli myślisz o poszerzeniu lub zaktualizowaniu swoich kompetencji, bardzo pomocne  będą nowoczesne narzędzia i technologie, które pozwalają na naukę z domu. Nie musisz tracić czasu na dojazdy, zatrudniać opiekunki do dziecka czy martwić się dodatkowymi wydatkami. Uczyć się możesz we własnym tempie i w dowolnym czasie. E-learning świetnie się rozwija, dzięki czemu możesz zapisać się np. na wybrany kwalifikacyjny kurs zawodowy online, korzystać z webinarów i platform edukacyjnych. Jakie kwalifikacje warto zdobywać? To zależy od branży, w której pracujesz lub chcesz pracować. Na pewno warto na bieżąco monitorować rynek i trzymać rękę na pulsie. Do poszukiwanych obecnie umiejętności w wielu branżach należą: znajomość języków obcych, narzędzi e-marketingowych czy języków programowania.

Sprawdź zapotrzebowanie na konkretną wiedzę, a następnie zdobywaj ją. Pamiętaj też, żeby swoje umiejętności potwierdzić  formalnie – skorzystaj z Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. To pomocne narzędzie dla osób, które przygotowują się do powrotu na rynek pracy. 

Krok 3: Sprawdź aktualne oferty pracy, przygotuj CV i aplikuj!  

Odpowiednie przygotowanie doda Ci pewności siebie, a także sprawi, że szybciej zaadaptujesz się do zmian. Trzeci krok to wyszukanie interesujących Cię ofert pracy i stworzenie dobrego CV, dedykowanego pod konkretne ogłoszenie. Część pracodawców zwraca szczególną uwagę na list motywacyjny, dlatego nie zapomnij o nim. Lepiej popracować nad kilkoma listami, które wyślesz do konkretnych pracodawców, niż wysłać w sto miejsc identyczne listy. Po długiej przerwie w pracy możesz też sporządzić lub zaktualizować portfolio, korzystając z prostego narzędzia. Zadbaj również o dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Zrób analizę standardowych pytań rekrutera i poćwicz z kimś bliskim. 

Zastanów się, w jaki sposób przedstawić na spotkaniu swoje mocne strony. Wybierz te, które masz i które są pożądane przez pracodawców. Wspomnij o nowo zdobytych umiejętnościach oraz pokaż certyfikaty uzyskane po potwierdzeniu swoich kwalifikacji. Mogą one zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

Facebook
Twitter
LinkedIn