Jak wrócić do pracy po długiej przerwie?

Rynek pracy zmienia się tak dynamicznie, że jeśli będziesz mieć przerwę w pracy, to po powrocie możesz poczuć niedopasowanie. Powrót do obowiązków zawodowych nie musi jednak być trudny. Pomocne będzie przygotowanie odpowiedniego planu działania. Podpowiadamy, jak zapewnić sobie szybki i efektywny powrót do pracy.

Od czego zacząć? 

Powrót do pracy po długiej przerwie jest jak najbardziej możliwy. Określenie celów zawodowych, analiza posiadanych kwalifikacji i stworzenie profesjonalnego CV to pierwsze kroki w tym celu. Sprawdź, jak zwiększyć swoje szanse na dobry powrót na rynek pracy.

Analiza kwalifikacji 

Powrót do pracy najlepiej zacząć od analizy własnego potencjału i swoich kwalifikacji. Powinna ona objąć zarówno posiadane kompetencje miękkie, jak i twarde. Spisz je, a następnie określ, jakie dają Ci możliwości zawodowe. Weź też pod uwagę, czy chcesz pozostać w swojej branży, czy podążać w innym kierunku. 

Zdobądź i potwierdź nowe kompetencje 

Zastanów się – może w czasie przerwy w pracy udało Ci się zdobyć nową wiedzę lub umiejętności? Wpisane do CV, mogą okazać się atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy. 

Kompetencje, które już posiadasz – niezależnie od sposobu ich nabycia – możesz potwierdzić wiarygodnym certyfikatem. W niektórych przypadkach wystarczy odświeżyć lub uzupełnić posiadaną kiedyś wiedzę i można starać się o certyfikat. Jakie kwalifikacje możesz potwierdzić i jak to zrobić, dowiesz się ze Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Jest on jednocześnie cennym narzędziem wspierającym proces uczenia się przez całe życie oraz pomocą w planowaniu kariery zawodowej. 

Zintegrowany System Kwalifikacji jest odpowiedzią na zmiany, jakie zachodzą w naszym podejściu do edukacji. Ważne staje się to, jakie posiadamy kompetencje, niezależnie od tego, w jaki sposób je zdobyliśmy. Kwalifikacje, które znajdują się w ZSK, są uznawane w Polsce oraz na terenie UE.

Odśwież swoje CV

Twoje CV po przerwie może okazać się nieaktualne. Przed wysłaniem aplikacji na wybrane ogłoszenia sprawdź, jakie oczekiwania ma pracodawca wobec kandydatów ubiegających się na dane stanowisko. W razie potrzeby uzupełnij swoje CV i umieść w nim te kompetencje, które będą atrakcyjne dla przyszłego pracodawcy. 

Aktualizacja CV to dobra okazja, żeby odświeżyć je również graficznie. W internecie dostępnych jest wiele szablonów, które możesz wykorzystać do swoich potrzeb. Ważne jest, by Twoje CV zawierało najważniejsze informacje, było czytelne i przejrzyste. 

Jeśli planujesz powrót na rynek pracy po urodzeniu dziecka, zapoznaj się z naszym artykułem: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Udana rozmowa kwalifikacyjna 

Przed udaniem się na spotkanie z przyszłym pracodawcą, odpowiednio  się przygotuj – zarówno merytorycznie, jak i wizerunkowo. Poznaj firmę, do której wybierasz się na spotkanie. Dobrze jest znać charakter działalności, historię i misję firmy, jej produkty, usługi, cele oraz główną konkurencję. Twój przyszły pracodawca z pewnością doceni Twoje zainteresowanie firmą, do której aplikujesz. 

Warto też przygotować się na serię pytań najczęściej zadawanych przez rekruterów, a także przemyśleć, jakie wynagrodzenie będzie dla Ciebie satysfakcjonujące. Zrób również własną listę pytań – rozmowa rekrutacyjna jest nie tylko dla pracodawcy, ale także dla Ciebie! Poświęć trochę czasu, by przygotować się do tego spotkania – zwiększysz w ten sposób  szanse na osiągnięcie celu.

Potencjalni pracodawcy oraz zawodowi rekruterzy doceniają nie tylko doświadczenie i zaangażowanie. Cenna jest dla nich też chęć rozwoju, dlatego długa przerwa – zwłaszcza jeśli w tym czasie udało Ci się zdobyć nowe umiejętności – wcale nie będzie Twoją słabą stroną. 

Powrót do pracy po operacji

Jedną z przyczyn długiej przerwy w pracy może być stan zdrowia, konieczność poddania się operacji, długotrwałe unieruchomienie lub rehabilitacja. Po wyjściu ze szpitala przede wszystkim zadbaj o swoje zdrowie. Wykorzystaj czas zwolnienia chorobowego na spokojny powrót do formy i ustal z pracodawcą datę powrotu. Warto na początku powoli wdrażać się w obowiązki zawodowe, np. pracując w trybie zdalnym, uzupełniając swoją wiedzę, przechodząc zaległe szkolenia. 

Powrót do pracy po chorobie

Pracownik chorujący dłużej niż 30 dni może zacząć pełnić swoje obowiązki dopiero, gdy zostanie dopuszczony do pracy przez lekarza orzecznika, po badaniach kontrolnych. Wiele zależy od rodzaju choroby, która spowodowała przerwę w pracy. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwoli, wykorzystaj czas rekonwalescencji nie tylko na odzyskanie sił. Możesz oddać się dawno zapomnianej pasji i związać z nią dalszą przyszłość zawodową albo poświęcić czas na zdobycie nowych kompetencji. 

Długa absencja pracownika zmusza pracodawcę do powierzenia jego obowiązków innym osobom. Może też sprawić, że będzie miał dylemat, czy nadal zatrudniać powracającego po chorobie pracownika w swojej firmie. Twoim atutem mogą być nowe umiejętności nabyte w czasie przerwy, a nawet gotowość do ich nabycia. W końcu wracasz do pracy z nowymi siłami. Z przymusowej przerwy można zatem – jeśli pozwoli na to stan zdrowia – uczynić atut. Jeśli jesteś w pełni sił, możesz wrócić do pracy wcześniej niż było to przewidziane, ale wymagana jest na to zgoda lekarza. 

Pracuj w domu i zarabiaj z ZSK – dowiedz się więcej

Facebook
Twitter
LinkedIn