O funkcjonowaniu ZRK w ZSK na seminarium dla interesariuszy

W dniach 6–7 czerwca w Hotelu Panorama w Mszczonowie odbyło się walne seminarium informacyjne dotyczące roli Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Bilans zjazdu? Ponad 100 uczestników, kilkanaście grup roboczych, dziesiątki pomysłów i niezliczone pokłady pozytywnej energii.

Dwudniowe seminarium poświęcone zostało funkcjonowaniu i rozwojowi ZRK w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Wydarzenie było też doskonałą okazją do wymiany informacji i wiedzy na temat dotychczasowych osiągnięć we wdrażaniu ZSK. Zgromadzeni dzielili się refleksjami na temat działań wspomagających wdrażanie systemu i omawiali kolejne etapy projektów ukierunkowanych na rozwój Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji.

Przebieg seminarium

Seminarium otworzyła sesja plenarna, podczas której przemawiali dr hab. Piotr Stankiewicz – dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych, Anna Wolska – zastępca dyrektora IBE ds. ZSK, Urszula Martynowicz – dyrektor Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz liderzy projektów związanych z ZSK: Agata Wiśniewska-Górczewska, Katarzyna Wielguszewska i Marek Kopyt. Po zakończeniu części wspólnej uczestnicy podzielili się na grupy, w których dyskutowali między innymi o roli doradców regionalnych, wspieraniu tworzenia kwalifikacji rynkowych, budowaniu pomostów między kwalifikacjami rynkowymi a szkolnictwem zawodowym oraz o języku efektów uczenia się. Celem sesji tematycznych było przekrojowe spojrzenie na wybrane zagadnienia w celu dostrzeżenia szerokiego spektrum działań podejmowanych i możliwych do podjęcia w ramach ZSK. Drugiego dnia spotkania, w ramach sesji techniczno-merytorycznych, podsumowano wyniki prowadzonych wcześniej dyskusji. Zastanawiano się też nad możliwościami wykorzystania zebranych sugestii w przyszłości.

System tworzony oddolnie

Wydarzenie dedykowane było przede wszystkim interesariuszom ZSK – przedstawicielom rynku, organizacji branżowych, administracji publicznej i wszystkim zaangażowanym w powstawanie systemu. Jak mówił na otwarcie seminarium dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych dr hab. Piotr Stankiewicz: „ZSK i ZRK wyróżniają się oddolnym zaangażowaniem interesariuszy”. W podobnym tonie wypowiadała się także wicedyrektor Anna Wolska, która podkreśliła dobitnie, że bez udziału przedstawicieli rynku wdrożenie systemu byłoby niemożliwe.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami podsumowującymi poszczególne wystąpienia w części plenarnej seminarium. 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn