Zmarł Marek Kopyt

Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że w dniu 20 września br. zmarł nasz kolega i przyjaciel Marek Kopyt, wieloletni pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych, lider Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji oraz lider Zespołu Technologii Informatycznych.

W naszej pamięci pozostanie jako człowiek niezwykły, obdarzony wspaniałym poczuciem humoru i wieloma talentami, energiczny i gotowy czerpać z życia pełnymi garściami, wielbiciel wina i Macedonii, popularyzator wiedzy informatycznej, odważny i charyzmatyczny lider, wspaniały kompan, bardzo dobry i wrażliwy człowiek, stojący zawsze po stronie drugiego człowieka. Wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinie i Bliskim składają współpracownicy, koleżanki i koledzy z Instytutu Badań Edukacyjnych.

***

Marek Kopyt był charyzmatycznym liderem projektu “Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji”. Matematyk z duszą humanisty i zacięciem filozofa. Był menedżerem, informatykiem, projektantem systemów informatycznych. Absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Aktywny również jako autor książek i artykułów poświęconych komputerom, systemom informatycznym i internetowi. Współzałożyciel dwóch szkół niepublicznych, twórca programów nauczania, oprogramowania dydaktycznego i autor podręcznika.

W projektach ZSK był odpowiedzialny za przygotowanie koncepcji Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK) w Polsce oraz za projekt i wdrożenie systemu informatycznego ZRK. Był członkiem ESCO Maintenance Committee przy Komisji Europejskiej, Liderem Zespołu Technologii Informatycznych w Instytucie Badań Edukacyjnych, ekspertem międzynarodowym i członkiem zespołów w ramach projektów unijnych dotyczących systemów kwalifikacji, walidacji, szkolnictwa zawodowego i edukacji dorosłych realizowanych w Polsce, w Macedonii Północnej (Twinning, Erasmus+) i na Barbadosie (ECDC).

Ekspert UE w projektach związanych z rejestrami kwalifikacji. Reprezentował Polskę w pracach europejskiej grupy ds. portalu EQF/Ploteus. Był członkiem Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GARI) przy Ministerstwie Cyfryzacji (KPRM). Brał udział w zaprojektowaniu i wdrożeniu wielu różnorodnych systemów informatycznych, począwszy od systemów rezerwacji miejsc w PKP, po pierwsze w Polsce internetowe wydanie gazety Rzeczpospolita.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 28 września o godz. 14.00 w Kościele pw. św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim (Stare Powązki). Po mszy św. nastąpi odprowadzenie do grobu na tym Cmentarzu.

Facebook
Twitter
LinkedIn