
ZSK 4/2024
Zintegrowany System Kwalifikacji – pytania i odpowiedzi

„Myślisz, że Zintegrowany System Kwalifikacji to tajna misja rządowa? Posłuchaj podcastu i przekonaj się, że to prostsze niż myślisz” – tymi słowami zapowiada serię siedmiu podcastów Maciej Tauber, lider projektu Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce” (ZSK 6).
Siedem podcastów z serii „Zintegrowany System Kwalifikacji – pytania i odpowiedzi” jest przeznaczonych dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć czym jest Zintegrowany System Kwalifikacji. Seria nawiązuje do pytań zadawanych telefonicznie oraz poprzez mail zsk@ibe.edu.pl. Jako prowadząca miałam przyjemność rozmawiać z kolegami i koleżankami z Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego, aby zebrać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Podcasty są dostępne na kanale YouTube IBE PIB
https://www.youtube.com/playlist?list=PLwhl-IgRGLcpupyLvQShDRL1XVRaQnKJH
O nagrodach, sukcesach, ZSK i sporcie
W pierwszym odcinku „O nagrodach i sukcesach, czyli czym jest Zintegrowany System Kwalifikacji?” gość podcastu Maciej Tauber, lider projektu „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce” (ZSK 6) m.in. wyjaśnia:
- czym jest Zintegrowany System Kwalifikacji;
- komu ZSK ma służyć i jakie korzyści ma do zaoferowania przeciętnemu Kowalskiemu;
- jakie są przykłady dobrych praktyk;
Mówimy też o tym jak uczą się ludzie XXI wieku, o rozpoznawaniu kwalifikacji poza granicami kraju, o dobrych praktykach i o sporcie.
“To zależy”, czyli czym są kwalifikacje
Gościem drugiego odcinka pod nazwą „Czym są kwalifikacje?” jest Boris Poleganow, ekspert główny ds. rozwoju oferty kwalifikacji spoza edukacji formalnej. Rozmawiamy o wspomaganiu podmiotów w opisie kwalifikacji, transferowaniu kwalifikacji . Pytania, z jakimi zmierzył się nasz ekspert, to m.in.:
- co znaczy „kwalifikacja” w rozumieniu ZSK;
- jakie kwalifikacje możemy zdobywać w miarę procesu uczenia się;
- gdzie szukać informacji o dostępnych kwalifikacjach i jak uzyskać ich potwierdzenie;
- jak studia podyplomowe wpisują się w koncepcję ZSK.
W rozmowie często pada stwierdzenie „to zależy od wielu czynników”. Nie jest to zaskakujące,bo – choć zasady są wspólne – każdy podmiot i każda kwalifikacja są inne. Warto się temu przysłuchać, planując nowe kwalifikacje.
Dobry opis kwalifikacji
Boris Poleganow ponownie wystąpił w trzecim odcinku „O podróżach i jak dobrze przygotować dobry opis kwalifikacji?” Najważniejsze pytania, jakie padły to:
- z jakich elementów składa się opis kwalifikacji;
- co stwarza największe trudności w opisie kwalifikacji wolnorynkowych;
- co dzieje się po przygotowaniu opisu kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej.
W tytule podcastu nawiązaliśmy do podróży, bo w ramach wspierania podmiotów w przygotowywaniu opisów kwalifikacji Boris często podróżuje. Liczyłam na wiele anegdot w tej kwestii. Dowiedziałam się, m. in., jak żurek może stać się potrawą wege.
Instytucje Certyfikujące – mnóstwo pytań, a my na wszystkie mamy odpowiedzi
Czwarty odcinek o nazwie „Instytucje certyfikujące – o co najczęściej pytamy?” polecamy podmiotom, które są lub rozważają zostanie instytucją certyfikującą (IC). Wiele pytań zadawanych nam mailem dotyczy właśnie funkcjonowania IC. Gościnią podcastu była dr Natalia Kopeć-Panek, ekspertka główna ds. współpracy z instytucjami certyfikującymi. W podcaście Natalia mówi, m.in.:
- po co są IC i kto może certyfikować kwalifikacje wolnorynkowe lub sektorowe;
- jak zostać instytucją certyfikującą i jakie formalności trzeba spełnić;
- jak długo trwa rozpatrywanie wniosku o nadanie uprawnień;
- czym jest walidacja i jak się do niej przygotować;
- jak wygląda wzór certyfikatu oraz gdzie szukać wskazówek.
Na koniec proszę rozmówczynię o rady dla podmiotów, które chcą zostać instytucją certyfikującą.
ZRK? Co to jest i z czym to się je?
Piąty odcinek jest zatytułowany „ZSK – mam pytania a gdzie szukać odpowiedzi? Czym jest Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji?”. Jako prowadząca rozpoczynam go zdaniem „Zintegrowany System Kwalifikacji jest kompletnym narzędziem polityki uczenia się przez całe życie, o ile współgra ze Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji…” Moja rozmówczyni – Agnieszka Marszałek, liderka Projektu „Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji jako narzędzia wspierającego uczenie się przez całe życie” (ZRK3) – wskazuje, że:
- Rejestr to jedno, wiarygodne miejsce w którym znajdziemy wszystkie kwalifikacje włączone do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji;
- na stronie kwalifikacje.gov.pl Rejestrowi towarzyszy pakiet materiałów pomocniczych i narzędzi zarówno dla tych, którzy chcą włączyć się w współtworzenie ZSK, jak również dla tych osób i instytucji, które chcą skorzystać z gromadzonych w Rejestrze informacji;
- Czatbotka Zeterka może pomóc w znalezieniu informacji;
- komplementarnym źródłem informacji o ZSK jest strona kwalifikacje.edu.pl
Nasze wsparcie w zawodowym ADHD
Gościem szóstego odcinka pt. „O zawodowym ADHD i w czym może pomóc aplikacja Moje Portfolio?” jest Barbara Fijałkowska, główna ekspertka ds. uczenia się przez całe życie. Rozmawiamy o przydatnej aplikacji, w której mogę gromadzić dowody na posiadanie konkretnych umiejętności. Dodatkowo, pomoże mi ona rozpoznać i nazwać moje kompetencje, a także obszary i kierunki rozwoju. Rozmawiamy o użyteczności aplikacji zarówno z perspektywy młodego człowieka, jak i konkretnych zastosowań dla doświadczonego pracownika, kiedy ma się podjąć nowych zadań.
Ten odcinek polecam każdemu, komu bliska jest idea uczenia się przez całe życie i kto zdobywaną wiedzę i kompetencje chce wykorzystać zawodowo.
Opieramy się na badaniach
Serię podcastów omawianej serii zamyka odcinek „O badaniach w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji”, a jego gościem jest Joanna Stankowska, ekspertka kluczowa ds. badań i analiz. Podcast dotyczy badań w zakresie uczenia się przez całe życie. Rozmawiamy o:
- wynikach badań w zakresie uczenia się dorosłych Polaków;
- interwencji badawczej „Opiekuję się pracuję”;
- jak instytucje mogą wspierać uczenie się dorosłych;
- „Prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego”.
Zintegrowany System Kwalifikacji – to hasło brzmi czasem trochę tajemniczo. Dlatego przybliżamy System i jego składowe, ponieważ są one jednymi z najbardziej innowacyjnych i wszechstronnych rozwiązań na polskim rynku edukacyjnym i zawodowym. W naszych podcastach przybliżamy, jak ZSK działa w praktyce i dlaczego może stać się istotnym wsparciem w Twojej karierze lub w rozwoju Twojej organizacji. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wszystkich siedmiu odcinków – nie tylko odpowiedzą na najczęściej pojawiające się pytania i rozwieją wiele wątpliwości, ale też wskażą możliwości, jakie daje ZSK. POdcasty: https://www.youtube.com/playlist?list=PLwhl-IgRGLcpupyLvQShDRL1XVRaQnKJH
Podcasty zrealizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy w ramach projektu „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce (ZSK6)” (FERS.01.08-IP.05-0001/23) z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.
#FunduszeUE