Zintegrowany System Kwalifikacji jest odpowiedzią na zmiany, które zachodzą na rynku, w gospodarce i podejściu ludzi do edukacji. Na to rozwiązanie czekało wiele osób: uczniowie, pracodawcy, związki zawodowe, organizacje branżowe, osoby bezrobotne i powracające na rynek pracy, ale przede wszystkim polscy pracownicy – zarówno ci, którzy pracują w Polsce, jak i ci wyjeżdzający do pracy w krajach Unii Europejskiej.
Podwaliny pod system kwalifikacji położyła Unia Europejska. W końcu, powstanie ZSK w Polsce zainicjowała ustawa z 2015 r. Jego działanie jest współfinansowane z Unii Europejskiej, a certyfikaty i poziomy kwalifikacji przyznają i uznają niemal wszystkie kraje UE.
Zintegrowany System Kwalifikacji to wiarygodne certyfikaty!
ZSK dotyczy tych, którzy chcą się uczyć i rozwijać przez całe życie. Albo tych, którzy nagle postanowili się przebranżowić, bezrobotnych czy osób, którzy chcą wrócić do pracy po dłuższym okresie przerwy. Ale także dla młodych osób, którzy dopiero przygotowują się do wejścia na rynek pracy. Podstawą systemu jest to, co potrafimy, jakie mamy umiejętności i kompetencje, a nie to, gdzie się tego wszystkiego nauczyliśmy.
Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Nowe umiejętności zdobywamy wszędzie – w pracy, domu, podczas uprawiania hobby czy poświęcania się pasji. W ZSK można przekuć swoje umiejętności w wiarygodny certyfikat. Najpierw należy odnaleźć interesujące nas zajęcie i odpowiednią branżę – na przykład marketing, gastronomia, budownictwo czy technologia cyfrowa. Tych kwalifikacji jest sporo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Potem musimy sprawdzić, co trzeba zrobić, aby przejść walidację, czyli sprawdzian naszych umiejętności.
ZSK krok po kroku – jak zdobyć certyfikat?
Wyjaśnimy to na przykładzie. Jesteś samoukiem, który najpierw ogrywał wszystkich w Fifę, potem sam kompletował sprzęt komputerowy, w końcu sam nauczył się programowania buszując po forach, czy oglądając tutoriale na YouTube. Do tego ogarniasz HTML, CSS i JavaScript, wiesz co to hosting, a konfiguracja serwera to dla ciebie drobnostka.
Wchodzisz na stronę Rejestru Kwalifikacji i sprawdzasz kwalifikacje. Możesz je pogrupować według odpowiedniej branży, albo wpisując słowa kluczowa. Okazuje się, że jest kilka ciekawych możliwości:
- Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D
- Projektowanie grafiki komputerowej
- Tworzenie witryn internetowych
- Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD
Każda z tych kwalifikacji jest dokładnie opisana. Możesz sprawdzić, jakie do kogo jest skierowana, co trzeba umieć, jakie są szanse na pracę, albo na ile lat wydawany jest certyfikat. Sprawdzisz tam również, jak potwierdza się umiejętności, czyli przechodzi walidację. Może to być tylko portfolio, ale najczęściej jest to test teoretyczny lub praktyczny.
Certyfikat ZSK – szansa na pracę
Kiedy już wybrałeś kwalifikację, zgłaszasz się do odpowiedniej Instytucji Certyfikującej, podchodzisz do egzaminu, dokonujesz opłaty i… dostajesz certyfikat, który jest uznawany w Polsce i Unii Europejskiej. Już niedługo będą one wydawane w cyfrowym standardzie Open Badge, gdzie pod jedną grafiką będą zapisane wszystkie osiągnięcia.
A liczba ciekawych kwalifikacji nadal rośnie. Co jest ważne? Ich różnorodność. Dlatego w ZSK jest miejsce na takie możliwości zawodowe jak:
- Montowanie stolarki budowlanej
- Pilotowanie imprez turystycznych
- Content marketing
- Zarządzanie pracą restauracji
- Wykonywanie fotografii
- Prowadzenie mediacji sądowych
- Projektowanie odzieży
- Przygotowywanie sushi albo pizzy
- Lakierowanie samochodów
- Kosmetyczka
i wiele, wiele innych ciekawych zajęć.
ZSK to opcja win-win dla niemal wszystkich. Bo jeśli uczysz się sam, możesz potwierdzić kwalifikację zdobywając certyfikat. A wiele kwalifikacji w systemie zostało zaproponowanych przez firmy, uczelnie, branże, instytucje, które wiedzą, kogo i jakich zawodów brakuje na rynku.
Zobacz nasz krótki film-poradnik o ZSK
Dlatego ZSK to także nowoczesne rozwiązanie dla firm, bo każdy przedsiębiorca może potwierdzić umiejętności swoich pracowników. System ułatwia proces rekrutacji, obniża jej koszty oraz wprowadza przejrzyste ścieżki rozwoju wszystkich zatrudnionych.
Z perspektywy pracownika pozwala z kolei zaprezentować kompetencje w wiarygodny sposób, bez względu na to jak zostały zdobyte. Stanowi to o wysokiej elastyczności, szczególnie istotnej w dobie pandemii, pracy zdalnej lub w środowisku hybrydowym.
ZSK to szansa na ciekawą pracę za granicą!
Ciekawostką jest fakt, że w Polsce kwalifikacje nadawane są również w… szkołach i na uczelniach! Każdy, kto otrzymuje świadectwo, albo dyplom ukończenia studiów, dostaje również odpowiedni poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji. Po co? A po to, że poziom PRK jest dostosowany do podobnych rozwiązań w Europie.
Dla Polaków poszukujących pracy poza własnym krajem, jak i dla pracodawców zatrudniających obcokrajowców, to świetne rozwiązanie. Bo od razu można porównać umiejętności i dzięki temu Polak pracujący w Irlandii, będzie zarabiał tyle samo, co Irlandczyk z takimi samymi kompetencjami.