Trwa badanie “Strategie edukacyjne dorosłych migrantek i migrantów z Ukrainy oraz Białorusi mieszkających w Polsce”

dwie kobiety rozmawiające przy stole, jedna z nich notuje na laptopie
Chcemy dowiedzieć się, jak osoby dorosłe z Ukrainy i Białorusi uczą się w Polsce. Ciekawi nas, co wpływa na decyzję o podjęciu nauki, co pomaga, a co przeszkadza.

Chcemy porozmawiać m.in. o samodzielnym uczeniu się w domu, przez internet, poprzez udział w kursach (np. językowych) lub naukę na uczelni. Zależy nam na poznaniu Państwa doświadczeń. Dzięki Państwa pomocy lepiej zrozumiemy, jak osoby z Ukrainy i Białorusi uczą się i rozwijają w Polsce.

Do udziału w rozmowie zapraszamy dorosłe osoby (18-45 lat) z Ukrainy i Białorusi, które przyjechały
do Polski w ciągu ostatnich 5 lat i mieszkają w jednym z wybranych miast lub powiatów:

  • województwo dolnośląskie – Wrocław, Wałbrzych, powiat bolesławiecki;
  • województwo kujawsko-pomorskie – Bydgoszcz, Włocławek, powiat brodnicki;
  • województwo lubelskie – Lublin, Chełm, powiat biłgorajski

Rozmowy będą prowadzone od kwietnia do czerwca 2025 r. To indywidualne spotkania trwające ok. 90 minut, w języku ukraińskim lub rosyjskim. Rozmowa ma formę swobodnej wymiany doświadczeń – nie trzeba się przygotowywać.

Aby wziąć udział w rozmowie trzeba wyraić zgodę na piśmie. Nie zbieramy żadnych danych, które pozwalają rozpoznać konkretną osobę. Wszystko, co zostanie powiedziane podczas rozmowy, posłuży do przygotowania ogólnego podsumowania – bez nazwisk i bez informacji osobistych.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z Anną Firgolską (a.firgolska@utila.pl) z zespołu badawczego “Utila” lub z Karoliną Messyasz (k.messyasz@ibe.edu.pl) i Marią Tulisow (m.tulisow@ibe.edu.pl) z zespołu badawczego IBE PIB.

Badanie jest w pełni anonimowe. Dla Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego (IBE PIB) prowadzi je firma Utila sp. z o.o. z Warszawy.

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn