
Ogólnopolski Konkurs Branżowy Online
Szkoła Mistrzów i Mistrzyń branż: edycja dla branży ceramiczno-szklarskiej
20 marca 2025
Zapraszamy do udziału w konkursie przeznaczonym dla uczniów szkół kształcących w zawodach przemysłu ceramiczno-szklarskiego!

Do kogo kierujemy zaproszenie?
Zapraszamy szkoły kształcące
w zawodach przemysłu ceramiczno-szklarskiego.
Jak wziąć udział w konkursie?
Warunkiem przystąpienia do Konkursu jest przesłanie przez szkołę
do 16 marca 2025 r. wypełnionego formularza zgłoszeniowego.
W formularzu należy wskazać nazwę szkoły, adres szkoły, imię i nazwisko szkolnego opiekuna Konkursu (pracownik szkoły, która uczestniczy w Konkursie), adres mailowy do korespondencji oraz liczbę i nazwy profili klas, z których uczniowie przystąpią do testu wiedzowego.
REGULAMIN KONKURSU
Webinar
11 marca 2025 r., wraz z partnerem Konkursu, zapraszamy zainteresowanych uczniów
i nauczycieli na webinar z ekspertami branży i ekspertami ZSK.
W trakcie spotkania przybliżymy zakres tematyczny pytań konkursowych.
Zaczynamy o 10.00.
LINK DO WEBINARU
Na czym polega Konkurs?
- Uczestnikami konkursu są szkoły kształcące w zawodach przemysłu ceramiczno-szklarskiego, które przesłały formularz zgłoszeniowy.
- Uczniowie zgłoszonej szkoły przystępują do testu wiedzowego dostępnego 20 marca 2025 r. po zalogowaniu się na platformie konkursowej. Link do platformy oraz indywidualny kod szkoły i link do instrukcji logowania zostaną przesłane na wskazany w zgłoszeniu uczestnictwa adres mailowy do korespondencji. Szkoła jest zobowiązana do przekazania uczniom linku i indywidualnego kodu szkoły.
- Zadaniem uczniów reprezentujących szkołę jest udzielenie odpowiedzi na pytania konkursowe w formie testu online. Czas na udzielenie odpowiedzi jest ograniczony (40 minut).
- Wygrywają szkoły, których uczniowie w jak najkrótszym czasie udzielą najwięcej poprawnych odpowiedzi. Każdy uczeń może przystąpić do testu tylko raz.
- Uczniowie przystępujący do testu wiedzowego otrzymają indywidualny certyfikat uczestnictwa wygenerowany automatycznie na platformie konkursowej.
- Zakres tematyczny pytań konkursowych dotyczy branży ceramiczno-szklarskiej oraz ogólnych zagadnień dotyczących Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK).
Materiały związane z ZSK są dostępne na kanale YouTube ZSK. Informacje nt. dostępnych w ramach ZSK kwalifikacji dla branż, w tym dla branży ceramiczno-szklarskiej: Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji.
INSTRUKCJA DLA ROZWIĄZUJĄCYCH
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU I NAGRODY
- Nagrodami w Konkursie dla zwycięskich szkół są wirtualne karty podarunkowe (e-vouchery) na określone kwoty (zgodnie z pkt. 6. regulaminu Ogólnopolskiego cyklu konkursów „Szkoła Mistrzów i Mistrzyń branż", edycja dla branży ceramiczno-szklarskiej). Kod do karty (e-vouchera) zostanie przesłany na wskazany adres mailowy do korespondencji.
-
Zwycięskie szkoły będą wyłonione w dwóch kategoriach, za najlepsze wyniki uczniów i za największą liczbę uczniów przystępujących do testu wiedzowego (tj. największą liczbę przystępujących do testu):
1) w kategorii „najlepsze wyniki uczniów"
- I miejsce – 5 kart (e-voucherów) o łącznej wartości 2 500 zł;
- II miejsce – 4 karty (e-vouchery) o łącznej wartości 2 000 zł;
- III miejsce – 2 karty (e-vouchery) o łącznej wartości 1 000 zł;
2) w kategorii „największa liczba uczniów przystępujących do testu wiedzowego";
- I miejsce – 4 karty (e-vouchery) o łącznej wartości 2 000 zł;
- II miejsce – 3 karty (e-vouchery) o łącznej wartości 1 500 zł. -
Liczba nagrodzonych w każdej kategorii jest zależna od liczby uczestniczących szkół:
- jeśli do testu wiedzowego przystąpi co najmniej 5 szkół, zostaną przyznane 3 nagrody w kategorii „najlepsze wyniki uczniów" i 2 nagrody w kategorii „największa liczba uczniów przystępujących do testu wiedzowego"; - jeśli do testu wiedzowego przystąpią uczniowie z 4 szkół, zostaną przyznane 2 nagrody w każdej kategorii;
- jeśli do testu wiedzowego przystąpią uczniowie z 3 szkół, zostanie przyznana 1 nagroda w każdej kategorii;
- jeśli do testu wiedzowego przystąpią uczniowie z 2 lub z 1 szkoły, zostanie przyznana 1 nagroda w jednej kategorii „najlepsze wyniki uczniów".
OGŁOSZENIE WYNIKÓW
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 3 kwietnia 2025 r.,
do godz. 23.59 na niniejszej stronie Konkursu.
HARMONOGRAM KONKURSU
- 11 marca 2025 r., godz. 10.00–10.45 - webinar dla zainteresowanych uczniów oraz nauczycieli szkół kształcących w zawodach branży ceramiczno-szklarskiej.
- do 16 marca 2025 r., do godziny 23.59 (niedziela) - szkoły przesyłają wypełniony formularz zgłoszeniowy.
- 18 marca 2025 r., do godziny 12.00 (wtorek) - organizator wysyła na wskazany w zgłoszeniu adres mailowy link do platformy konkursowej, indywidualny kod szkoły oraz link do instrukcji logowania dostępnej na stronie konkursowej.
- 20 marca 2025 r., w godzinach 00.01–23.59 (czwartek) - uczniowie logują się na platformie konkursowej i rozwiązują test wiedzowy. Każdy uczeń podchodzi do testu tylko raz.
- do 27 marca 2025 r. - organizator potwierdza tożsamość losowo wybranych uczniów rozwiązujących test ze szkół z najlepszymi wynikami (§ 5, pkt. 2).
- do 3 kwietnia 2025 r., do godz. 23.59 - ogłoszenie listy zwycięskich szkół na stronie konkursowej.
- do 10 kwietnia 2025 r. - potwierdzenie przez szkołę adresu mailowego, na który zostaną wysłane wirtualne karty podarunkowe (e-vouchery).
- do 17 kwietnia 2025 r. - przekazanie nagród – wirtualnych kart podarunkowych (e-voucherów).
CELE KONKURSU
- Popularyzowanie branży ceramiczno-szklarskiej jako ważnego elementu polskiej gospodarki.
- Motywowanie uczniów szkół kształcących w zawodach tej branży do pogłębienia swojej wiedzy w zakresie przyszłego zawodu, zgodnie z aktualnymi potrzebami rynku pracy.
- Upowszechnianie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji poprzez wskazanie młodzieży możliwości, jakie daje ZSK.
- Sieciowanie i wspieranie aktywnego udziału różnych podmiotów branżowych w rozwoju oferty kwalifikacji oraz informowania o ZSK.
PARTNER KONKURSU
Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu szklarskiego powstaje przy Zespole Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Malinowie (powiat działdowski, województwo warmińsko-mazurskie) ze względu na tradycje kształcenie młodych ludzi dla branży szklarskiej od 2004 r. Od tego czasu ZS w Malinowie kształci młodzież dla branży szklarskiej w zawodach technik technologii szkła oraz operator urządzeń przemysłu szklarskiego pod lokalny rynek pracy. Absolwenci szkoły to zaawansowani pracownicy hut szkła, zakładów zdobienia szkła i wyrobów ze szkła, czy inżynierowie branży mechanicznej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach z różnych branż.
Głównym celem BCU w Malinowie jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży ceramiczno-szklarskiej. Oprócz działań edukacyjnych i szkoleniowych, w BCU będą prowadzone również działania integrujące edukację z biznesem oraz wspierające współpracę szkół i uczelni z pracodawcami. Ośrodek ten to możliwość przygotowywania młodzieży do pracy, rozwijania umiejętności dorosłych i zaspokajania potrzeb dla gospodarki, a co za tym idzie bardzo dobrze rozwijającej się branży w Polsce – branży szklarskiej.
BCU ma stać się wizytówką powiatu działdowskiego,
jako jednego z najsilniejszych ośrodków przemysłu szklarskiego w Polsce.

Konkurs realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy w ramach projektu „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce (ZSK6)” (FERS.01.08-IP.05-0001/23) z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.