Rynek pracownika – na czym polega?

Pojęcie rynek pracownika oznacza sytuację, w której ofert pracy jest więcej niż kandydatów, którzy byliby zainteresowani podjęciem pracy. Innymi słowy – pracownik może wybierać spośród wielu ofert pracy. Jacy specjaliści są obecnie najbardziej pożądani na rynku pracy?

Rynek pracy – najbardziej poszukiwani specjaliści

Według GUS-u na koniec II kwartału 2021 roku liczba wolnych miejsc pracy wynosiła prawie 143 tys. i była większa o 75% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Najbardziej poszukiwani na rynku pracy są specjaliści, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Szczególnie specjaliści posiadający długoletnie doświadczenie i wysokie kwalifikacje mają szerokie pole do negocjacji z przyszłym pracodawcą.

Duża liczba miejsc pracy spowodowała, że oczekiwania płacowe pracowników wzrosły, a pracodawcy są skłonni zapłacić więcej za ekspertów. Specjaliści posiadający przydatne umiejętności cenią się bardzo wysoko – dotyczy to w szczególności analityków, programistów, testerów czy operatorów sprzętu ciężkiego. Zawody deficytowe znajdziemy również w branżach transportowej, budowlanej i produkcyjnej.

Jak skorzystać z rynku pracownika? 

W dobie rynku pracownika warto powalczyć o lepszą płacę, awans albo o zmianę pracy na lepszą. Trzeba jednak pamiętać, że przedsiębiorstwa szukają pracowników o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych i kompetencjach miękkich .Takim osobom często gotowi są zaoferować atrakcyjne warunki. Kwalifikacje  można zdobywać w szkole czy na studiach, na kursach lub szkoleniach, a także ucząc się samodzielnie. Kompetencje to zestaw cech, wiedzy i umiejętności, które pozwalają efektywnie wykonywać zadania w sytuacjach zawodowych. Do kompetencji można zaliczyć np. komunikatywność, dobrą organizację czasu, samodzielność, asertywność, myślenie analityczne czy umiejętności negocjacyjne. Zastanów się, jakie kompetencje miękkie masz, a nad jakimi warto popracować.

Jak udowodnić swoje umiejętności?

Pracodawca bardziej ceni to, czy  mamy dane kompetencje, a nie gdzie i jak je zdobyliśmy. Wiedzę wyniesioną ze szkoły lub studiów można uzupełnić, kończąc kurs, korzystając z zasobów internetu czy specjalistycznych książek lub zdobywając umiejętności w praktyce. Jeśli jednak uczyliśmy się samodzielnie, nie mamy dokumentu potwierdzającego te umiejętności. Co wtedy? Z pomocą przychodzi Zintegrowany System Kwalifikacji.

Na stronie ZSK możesz zapoznać się z aktualną, stale uzupełnianą listą kwalifikacji. Przy każdej z nich są informacje, co należy wiedzieć i umieć, żeby uzyskać daną kwalifikację. Jeśli spełniasz te wymagania, możesz podejść do  tzw. walidacji, czyli rodzaju egzaminu, bardzo często praktycznego, sprawdzającego twoje umiejętności. To podstawa do uzyskania certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje. Dokument jest uznawany zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Ciągły rozwój i podwyższanie swoich kompetencji to prosta droga ku wymarzonej karierze. 

Facebook
Twitter
LinkedIn