Rynek pracodawcy – na czym polega?

Rynek pracodawcy to sytuacja, kiedy jest znacznie więcej osób poszukujących pracy niż pracodawców szukających pracowników. Wiąże się też często z wysokim bezrobociem. Obecnie mamy sytuację odwrotną, czyli ofert pracy jest dużo, pamiętajmy jednak, że jak w każdej dziedzinie gospodarki, trend ten może się odwrócić. Warto wcześniej się do tego przygotować. 

Czym jest rynek pracodawcy?

Rynek pracodawcy oznacza, że firmy mogą dyktować warunki zatrudnienia i przebierać wśród kandydatów. Stają się bardzo wymagający, od kandydatów oczekują wysokich kwalifikacji, określonych umiejętności, doświadczenia, dyspozycyjności. Do pracy przyjmą tego, kto nie tylko ściśle spełnia ich kryteria, ale ma też ma dodatkowe atuty, np. w postaci kompetencji miękkich, znajomości dodatkowego języka czy umiejętności w pokrewnej branży. Na szczęście dla pracowników, nadal w Polsce jest jeszcze rynek pracownika, co oznacza, że o pracę jest łatwiej i to pracodawcy walczą o pracowników. To bardzo dobry czas, żeby spokojnie i długoterminowo zadbać o uzupełnienie lub podniesienie swoich kwalifikacji.   

Popyt i podaż na rynku pracy

Zadaniem rynku pracy jest m.in. zapewnienie długookresowej równowagi popytu i podaży na pracę. Popyt to inaczej zapotrzebowanie na pracę, czyli liczba osób, które pracodawcy chcą zatrudnić. Podaż to ogół osób pracujących lub poszukujących pracy. Im bliżej równowagi między nimi, tym lepiej dla gospodarki. W praktyce jednak, w zależności od różnych czynników, szala przechyla się raz w stronę większej podaży i mamy wtedy tzw. rynek pracodawcy, a raz w stronę większego popytu na pracę – wtedy panuje rynek pracownika. 

Zobacz również: “Jak rozwinąć swoje kompetencje i stać się bardziej atrakcyjny na rynku pracy?”

Rynek pracownika

Kiedy kandydatów do pracy jest naprawdę mało, firmy mają problem z obsadzeniem wolnych stanowisk. Co wtedy robią? Możliwości jest kilka. Starają się przyciągnąć potencjalnych pracowników wyższym wynagrodzeniem, dodatkowymi benefitami w pracy, szukają pracowników w innych krajach, wreszcie próbują zatrudniać osoby bez odpowiednich kwalifikacji z zamiarem przyuczenia ich do pracy. Sytuacja wydaje się bardzo komfortowa dla pracowników. Łatwiej jest o pracę, a zarobki są większe. Oczywiście jest to prawda, należy jednak pamiętać, że sytuacja gospodarcza kraju się zmienia i rynek pracownika może szybko zamienić się w rynek pracodawcy. 

Dlatego warto wykorzystać ten okres, żeby przygotować się na przyszłość oraz zapewnić sobie na wiele lat dobrą pracę z możliwościami rozwoju. Jak to zrobić? 

Należy zdać sobie sprawę, że pracodawcy najbardziej cenią sobie specjalistów, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki niemal od razu. Dlatego jeśli teraz masz pracę, zdobywaj doświadczenia i podnoś swoje kwalifikacje. Jeśli pracodawca proponuje dodatkowy kurs lub szkolenie – nie odmawiaj. Samodzielnie też szukaj możliwości nabywania nowych umiejętności. Nie musi być to kurs. Można uczyć się samodzielnie, korzystając choćby z bogatych zasobów internetu. Oprócz kwalifikacji zawodowych, ważne są umiejętności miękkie, takie jak dobra organizacja pracy, analityczne myślenie, nastawienie na realizację zadań, zdolności przywódcze, kreatywność, chęć rozwoju czy umiejętność rozwiązywania problemów. To wszystko może zaowocować, jeśli zmieni się sytuacja i o pracę będzie znacznie trudniej niż dziś. 

Jak potwierdzić swoje kompetencje i umiejętności?

Pamiętaj również o tym, żeby zbierać dowody na to, że naprawdę masz dane kwalifikacje, wiedzę i umiejętności. Będą to oczywiście wszelkie dyplomy i świadectwa uzyskane na różnych etapach życia. Co jednak, kiedy umiemy coś robić, znamy się na czymś, ale brakuje nam dokumentu, który to potwierdzi? Z pomocą przychodzi Zintegrowany System Kwalifikacji. Znajdziemy w nim stale uzupełniany spis kwalifikacji wraz z informacjami, co powinna wiedzieć i umieć osoba, która chce uzyskać wybraną kwalifikację oraz – jak to zrobić. Nie jest tu istotne, w jaki sposób ktoś zdobył wiedzę: skończył szkołę, kurs, uczył się samodzielnie… Jeśli ktoś spełni warunki, ma możliwość otrzymania certyfikatu, który jest ceniony w Polsce i na terenie UE.

Facebook
Twitter
LinkedIn