Profil idealnego kandydata – dowiedz się, kogo szukają rekruterzy

Pracodawcom zależy na tym, by zatrudnić osobę, która na dłużej zostanie w firmie i będzie pasowała do zespołu. Z tego względu rekruterzy zwracają uwagę nie tylko na kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, ale również na konkretny zestaw cech. Jaki jest według pracodawców profil idealnego kandydata?

Komunikatywność

W różnych zawodach wymagane lub przydatne są nieco inne cechy, istnieje jednak kilka takich, które sprawdzają się niemal wszędzie. Jedną z nich jest  zdolność do dobrego, skutecznego porozumiewania się z przełożonym, ze współpracownikami czy klientami. Jest to ważne, aby uniknąć nieporozumień, chaosu i dezorganizacji w firmie, w której spędzamy zwykle 8 godzin dziennie. Komunikatywność jest cechą pożądaną  niemal w każdym zawodzie, jednak w szczególności wskazana jest tam, gdzie należy na co dzień kontaktować się z klientami, kontrahentami lub pracować w zespole. Niektórzy z natury są otwarci i komunikatywni, ale nikt nie jest tu na straconej pozycji. Komunikatywność można ćwiczyć i doskonalić.

Odpowiedzialność

Kolejną uniwersalną cechą każdego pracownika jest odpowiedzialność. Pracodawcy cenią pracowników, którym można zaufać i powierzyć nawet najbardziej wymagające zadania. Nikt nie jest nieomylny, jednak każdy powinien umieć brać odpowiedzialność za swoje czyny i naprawiać błędy. Odpowiedzialność jest ważną umiejętnością zwłaszcza tam, gdzie od właściwej decyzji może zależeć czyjeś zdrowie lub życie (a więc we wszystkich zawodach medycznych), jednak wymagana jest praktycznie od każdego pracownika: od magazynierów, doradców klienta, sprzedawców, mechaników, pracowników biurowych, operatorów maszyn czy pracowników produkcji. Odpowiedzialność nie musi być cechą wrodzoną, można się jej nauczyć.

Umiejętność pracy w grupie

Wielu pracodawców zwraca również uwagę na umiejętność pracy w zespole. To niełatwa sztuka, bo wymaga nie tylko komunikatywności, ale też empatii, umiejętności dyskusji, argumentacji, chodzenia na kompromisy i nastawienia na sukces grupy, a nie swój indywidualny. Umiejętność pracy w grupie jest szczególnie ważna w branżach, gdzie pracuje się projektowo i gdzie liczy się współpraca kilku działów. Co mówić na rozmowie o pracę, jeżeli chcemy podkreślić tę cechę? Warto opowiadać nie tylko o swoich dokonaniach, ale również zaznaczać udział współpracowników w sukcesie projektów. Trzeba też wiedzieć, że pracy w grupie uczymy się właśnie… pracując w grupie.

Umiejętność pracy pod presją

Umiejętność pracy pod presją wiąże się z odpornością na stresowe sytuacje. Obecnie trudno znaleźć profesje, które nie będą stresujące, dlatego taka umiejętność jest bardzo pożądana. Pracownik powinien umieć zachować zimną krew w sytuacjach konfliktowych, np. podczas rozmowy z roszczeniowym klientem. Umiejętność panowania nad własnymi emocjami, radzenia sobie z nieprzewidzianymi zdarzeniami czy szybkie podejmowanie decyzji są wymagane przede wszystkim w zawodzie handlowca, nauczyciela, wśród pracowników infolinii, recepcji i wszelkiej obsługi klienta.

Chęć ciągłego uczenia się i poszerzania wiedzy

Kolejna ważna cecha to gotowość do ciągłego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Jest to ważne dla pracodawców, ponieważ świat bardzo szybko się zmienia, nowe technologie wkraczają w każdą dziedzinę niemal z dnia na dzień. Powstają nowe zawody, a firmy i zakłady szukają pracowników, którzy albo już mają nowoczesne umiejętności zawodowe albo są gotowi i chętni do ich nabywania.

Dla pracodawców zwykle nie ma znaczenia, gdzie kandydat do pracy zdobył wiedzę i umiejętności, ważne, że je ma i potrafi to udowodnić. Na rozmowie o pracę warto więc przedstawić rekruterowi dowód na posiadane umiejętności, np. certyfikat kwalifikacji zdobyty dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji. Ten system gromadzi i stale aktualizuje bazę kwalifikacji z różnych branż. Każda kwalifikacja jest dokładnie opisana, podane jest, co trzeba umieć i wiedzieć, żeby zdobyć daną kwalifikację. Warto się tym zainteresować, żeby nadążyć za zmiennym rynkiem pracy.

Zintegrowany System Kwalifikacji w pigułce – zobacz wideo

Facebook
Twitter
LinkedIn