
Spis treści
ZSK 1/2025
Potrzeby zatrudnienia w branży elektroenergetycznej

Jakie są problemy i rozwiązania w pozyskiwaniu kadry w branży elektroenergetycznej pytamy pracodawców. Odpowiadają przedstawiciele firmy Trakcja S.A. i ASAJ sp. z o.o.
Jakie są potrzeby zatrudnienia w branży elektroenergetycznej z perspektywy pracodawcy?
Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Cygan, dyrektor techniczny w firmie TRAKCJA S.A.
„W tej chwili jest bardzo mało techników budowlanych, kolejowych, mało szkół zawodowych. W pewnym momencie nie było modne technikum, nie były modne szkoły zawodowe, wręcz było trochę takie napiętnowanie – jak ktoś decydował się kontynuować edukację w technikum lub w szkole zawodowej, no to brzmiało to tak, jakby on nie nadawał się do liceum. W efekcie powstała duża luka i w tej chwili to absolwenci techników i szkół zawodowych są najbardziej poszukiwanymi pracownikami na rynku.
Reprezentuję firmę Trakcja jest to firma budownictwa infrastrukturalnego. W tej chwili zatrudniamy około 950 osób w spółce Trakcja, realizujemy roboty inwestycyjne w zakresie budownictwa kolejowego, drogowego, energetycznego i pracowników poszukujemy głównie przez portale rekrutacyjne.
Najbardziej oczekiwane byłyby kompetencje w zakresie budownictwa, szczególnie budownictwa kolejowego, w zakresie elektroenergetyki, w zakresie budowy sieci trakcyjnej (to już jest bardzo specjalistyczny zakres pracy), w zakresie budownictwa mostowego – to jest to, czego poszukujemy jako pracodawca.
To jest to, czego poszukuje wielu pracodawców rynku budownictwa”.
Nagranie w związku z konferencją „Trendy, innowacje i wyzwania w branży elektroenergetycznej w regionie mazowieckim” w dniu 29 października 2024 r.
Edukacja i biznes – współpraca, która działa
Z prośbą o przedstawienie przykładów dobrych praktyk współpracy edukacji i biznesu zwróciliśmy się do Marleny Kuran, wiceprezes zarządu, ASAJ sp. z o.o.- firmy obecnej w branży od 35 lat.
„Od lat współpracujemy z wieloma szkołami z regionu Siedlec, wspierając je w rozwoju edukacji zawodowej – od praktyk i staży po doposażenie pracowni i tworzenie programów nauczania dostosowanych do realnych potrzeb rynku. Jednym z wielu przykładów skutecznej współpracy jest na pewno stworzenie klasy o profilu magazynier – logistyk. Uczniowie mogą odbywać praktyki w naszym zautomatyzowanym centrum dystrybucji. Od kilku lat opiniujemy program studiów na kierunku logistyka Uniwersytetu w Siedlcach. Stwarzamy możliwość odbywania staży studenckich.
Jednym z najnowszych przykładów zaangażowania firmy jest udział w projekcie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie elektryki – jednej z pierwszych takich placówek w Polsce. ASAJ, jako partner BCU, odpowiada za wdrożenie kwalifikacji zawodowych, wzmacniając tym samym praktyczny wymiar edukacji branżowej.
Dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie zdobywają konkretne umiejętności, a firmy takie jak ASAJ – kompetentnych pracowników. To współpraca, która przynosi wymierne efekty wszystkim stronom”.
Pozostałe artykuły w Kwartalniku 1/2025 dot. branży elektroenergetycznej:
- Branża elektroenergetyczna – wyzwania i potrzeby, prof. Sławomir Cieślik
- Uczenie się przez całe życie i zmiana zawodowa – Małgorzata Szymaniuk-Kruk
Autorzy
Bartłomiej Cygan – Dyrektor techniczny w firmie TRAKCJA S.A.
Marlena Kuran – Wiceprezes zarządu, ASAJ sp. z o.o.
#FunduszeUE