Poszukiwanie pracy – jak uzyskać przewagę nad konkurencją?

Szukanie pracy może być trudnym zajęciem, jednak odpowiednie przygotowanie zwiększa szanse na rynku pracy. Co sprawia, że niektórzy kandydaci są chętnie zapraszani na rozmowy, a inni bezskutecznie wysyłają CV? Jak uzyskać przewagę konkurencyjną?

Analiza własnych możliwości i oczekiwań pracodawcy

Mogłoby się wydawać, że brak dyplomów i doświadczenia zawodowego przekreślają szansę na zdobycie dobrej pracy. Nic bardziej mylnego. Osoby, które szukają pierwszych wyzwań zawodowych lub chcą się przebranżowić, nie są na straconej pozycji. Nawet doświadczony specjalista może nie otrzymać wymarzonego stanowiska.

Na pewno ważną kwestią jest analiza kompetencji zawodowych, swoich mocnych stron, atutów, obszarów wymagających rozwoju oraz identyfikacja szans i perspektyw. Warto zastanowić się nie tylko, jakie branże nas interesują, ale też, jaki rodzaj pracy preferujemy – pracę w biurze, w terenie, zdalną, stacjonarną, zespołową czy samodzielną, czy lubimy kontakt z ludźmi, czy niekoniecznie.

Następnie należy zestawić własne predyspozycje i oczekiwania z wymaganiami pracodawcy. W ogłoszeniu o pracę zazwyczaj wymieniony jest zakres obowiązków pracownika i oczekiwanych umiejętności. Nie zawsze musimy spełnić wszystkie wymagania, niektóre jednak są kluczowe. Przykładowo, nie ma sensu aplikowania na stanowisko, które wymaga dobrej znajomości excela, jeżeli nigdy nie pracowaliśmy z tym programem. Jednak duży sens ma nauka i zdobywanie nowych kwalifikacji – im większe kompetencje i umiejętności, tym większa szansa na zdobycie wymarzonej pracy i wyróżnienie się spośród innych kandydatów.

Profesjonalne CV

Przemyślane i profesjonalne CV to wizytówka każdego kandydata szukającego pracy. Dobre CV powinno być zaprojektowane w odpowiednim formacie, czytelne, atrakcyjne graficznie i co najważniejsze, spersonalizowane, czyli stworzone pod konkretne stanowisko. Wysyłanie tego samego dokumentu do wszystkich firm nie ma sensu – rekruter powinien od razu zauważyć, czy kandydat posiada wymienione w ogłoszeniu umiejętności i kompetencje. Warto je podkreślić grubą czcionką, ewentualnie pochwalić się osiągnięciami w tym zakresie. Co ważne, informacje powinny być konkretne. Przykładowo, kandydat do działu sprzedaży może napisać o swoich sukcesach w realizacji celów – „Pracując dla firmy X zrealizowałem cele sprzedażowe na poziomie 120%” lub „Zwiększyłem sprzedaż asortymentu o 20% w III kwartale 2021 roku”.

Obecnie nie ma konieczności ręcznego przygotowywania CV w edytorze tekstów. Istnieją o wiele skuteczniejsze i prostsze sposoby tworzenia życiorysu. Warto skorzystać z innowacyjnej aplikacji Moje Portfolio stworzonej w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Dzięki aplikacji można zgromadzić w jednym miejscu swoje dokonania edukacyjne i zawodowe, dyplomy czy certyfikaty. Moje Portfolio daje możliwość przedstawienia przyszłemu pracodawcy swoich kompetencji w przystępnej i atrakcyjnej formie.

Konieczność ciągłego rozwoju i podwyższania swoich kwalifikacji

Jeśli nie posiadamy wszystkich umiejętności wymaganych na danym stanowisku pracy, warto się o nie postarać. Dobrą wiadomością jest to, że dla pracodawców nie ma znaczenia, gdzie pracownik zdobył wiedzę, umiejętności i kompetencje – liczy się, że je posiada. Możemy więc zdecydować się na szkolenie czy kurs, np. online.   Ci, którzy wolą uczyć się samodzielnie i preferują dużą elastyczność, mogą skorzystać z zasobów internetu, darmowych webinarów czy specjalistycznych książek. Trzeba jednak pamiętać, że po etapie nauki należy potwierdzić zdobytą wiedzę i umiejętności.

Tego, jak zdobyć wiarygodny certyfikat, dowiesz się ze strony Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Znajdziesz tam stale uzupełniany rejestr kwalifikacji wraz z dokładnym opisem każdej z nich, informacjami, co należy wiedzieć i umieć, żeby starać się o certyfikat, oraz gdzie i jak potwierdzić swoje kompetencje.

Jeżeli chcesz zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, zacznij od przeprowadzenia analizy swoich kompetencji i zbuduj profesjonalne CV. Zastanów się, jakie kwalifikacje warto zdobyć, o jakie certyfikaty się postarać. Pamiętaj o idei lifelong learning i dbaj o swój rozwój przez całe życie.

Facebook
Twitter
LinkedIn