Odkryj nowe możliwości w doradztwie zawodowym

dłonie trzech osób nad stołem z dokumentami; dwie osoby wymieniają uścisk dłoni, trzecia - klaszcze
Zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów, w czasie których można będzie lepiej poznać różne aplikacje przydatne do prowadzenie zajęć z doradztwa zawodowego. Warsztaty będą prowadzone przez ekspertów Instytutu Badań Edukacyjnych - Państwowego Instytutu Badawczego w formule on-line. 

Prezentowane podczas warsztatów innowacyjne narzędzia do prowadzenia zajęć dla uczniów w różnym wieku opracowano w Instytucie Badań Edukacyjnych – Państwowym Instytucie Badawczym. Narzędzia te są powiązane z prowadzonym przez Instytut ogólnopolskim Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji (ZRK). W trakcie każdego warsztatu zaplanowane są dwa spotkania on line. Po pierwszym spotkaniu uczestnicy proszeni będą o wypróbowanie zaprezentowanej aplikacji na prowadzonych w swojej szkole zajęciach. Drugie spotkanie poświęcone będzie na omówienie, w jaki sposób przebiegały zajęcia prowadzone z wykorzystaniem poznanej aplikacji, oraz spostrzeżeń na temat silnych i słabych stron tego narzędzia. 

Terminy warsztatów

Temat warsztatu

1 spotkanie

 prezentacja narzędzia

2 spotkanie

wymiana doświadczeń

Kwalifikacje jutra – Przewodnik po Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK)

18.02.2025

godz. 10:00 – 11:30

18.03.2025

godz. 10:00 – 11:30

Czatbot Zeterka – narzędzie do automatycznego wspomagania doradztwa 

25.02.2025

godz. 10:00 – 11:30

25.03.2025

godz. 10:00 – 11:30

  1. Małe ZRK   
  2. Wiem, co umiem

4.03. 2025

godz. 10:00 – 12:00

1.04. 2025

godz. 10:00 – 12:00

Kompas szkolnictwa branżowego

11.03.2025

godz. 10:00 – 11:30

8.04.2025

godz. 10:00 – 11:30

Co dają warsztaty?

Uczestnicy warsztatów zyskają możliwość poszerzenia profesjonalnej wiedzy w zakresie prowadzenia nowoczesnego doradztwa zawodowego dla uczniów. Warsztaty będą mieć charakter praktyczny. W programie przewidziane jest miejsce nie tylko na prezentacje poszczególnych narzędzi, ale także na pytania i dyskusje, oraz na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami.

Informacje organizacyjne:

  • udział w warsztatach jest  bezpłatny;
  • liczba uczestników każdego warsztatu jest ograniczona;
  • link do zapisów: https://forms.gle/fvx6aHdyy51ZSc9C8 ;
  • uczestnicy  otrzymają zaświadczenie o udziale w warsztacie;
  • kontakt z organizatorami warsztatów: Jelena Chotkiewicz, e-mail j.chotkiewicz@ibe.edu.pl

Krótko o prezentowanych narzędziach

Kwalifikacje jutra – Praktyczny przewodnik pomaga poznać różne funkcjonalności Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK). Uczy, jak korzystać z rejestru przy planowaniu ścieżek edukacyjno-zawodowych, jak łączyć kompetencje, talenty i pasje danej osoby z oczekiwaniami rynku pracy. Przewodnik powstał z myślą o doradcach zawodowych wspierających młodzież i dorosłych.

Zeterka to życzliwa czatbotka dostępna na stronie Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji. Zadaje pytania, poznaje predyspozycje i zainteresowania, podpowiada najlepiej pasujące ścieżki uczenia się i kwalifikacje. Zeterka opowiada też o rejestrze kwalifikacji i o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Małe ZRK powstało z myślą o uczniach i nauczycielach. Uczniowie w różnym wieku znajdą tu odpowiednie dla siebie propozycje kwalifikacji i odznak. Nauczyciele z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą skorzystać ze scenariuszy zajęć dotyczących uczenia się przez całe życie i planowania rozwoju zawodowego.

Wiem, co umiem wychodzi naprzeciw potrzebom młodych. Pomaga zrozumieć, że codziennie gromadzimy doświadczenie, które może być przydatne na dalszych etapach życia, że cenne umiejętności zdobywamy także, gdy realizujemy swoje hobby, czy angażujemy się w działania na rzecz innych. Można tu znaleźć odznaki powiązane z różnymi dziedzinami, takie jak „Kreator social media”, „Przyjaciel Bałtyku”, „Działacz społeczny”, „Młody dyplomata”.

Kompas szkolnictwa branżowego pomaga uczniom wybrać ścieżkę kształcenia zawodowego. Decyzję ułatwiają zawarte w aplikacji informacje o ponad 200 zawodach. Znajdują się tu m.in. lista szkół przygotowujących do pracy w poszczególnych zawodach, spis oczekiwań wobec osoby wykonującej określony zawód oraz plusy i minusy pracy w danym zawodzie. Z aplikacji mogą też korzystać rodzice i nauczyciele. 

Warsztaty są finansowane ze środków UE w ramach projektu „Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji  jako narzędzia wspierającego uczenie się przez całe życie (ZRK3)”

#Fundusze UE

Facebook
Twitter
LinkedIn