Konrad
Siemienkiewicz

ZSK 4/2024

O kształceniu zawodowym

Konntenerowiec cumujący w porcie

W kształceniu zawodowym warunkiem powodzenia są:

  • Unikalność kierunku i powiązanie go z lokalnymi potrzebami (szkoła w Ełku jest jedyną szkołą kształcącą w kierunku monter jachtów i łodzi oraz technik przemysłu jachtowego. Z uwagi na lokalizację i zapotrzebowanie na wszelkie zawody związane z turystyką i sportami wodnymi jest duży nabór zarówno do szkoły branżowej, jak i do technikum).
  • Praktyczne zajęcia, przygotowujące do pracy w zawodzie, realizowane albo w Centrum Kształcenia Zawodowego, albo u przedsiębiorcy. – współpraca z potencjalnym pracodawcą (szkoła współpracuje ze stocznią Saxdor).
  • Realna perspektywa zatrudnienia (Stocznia Saxdor cały czas rekrutuje nowych pracowników).
  • Perspektywa alternatywnego zatrudnienia (dobrze przygotowany szkutnik znajdzie pracę na całym świecie).
  • Dobre przygotowanie praktyczne.
  • Wspieranie młodych ludzi w rozwoju pasji i zainteresowania danym zawodem.

„…Nie chodzi o to, żeby uczyć się 3 lata w szkole branżowej, czy 5 lat w technikum i zastanawiać się, co ja po tej szkole będę mógł robić. Tylko chodzi o to, żeby iść, uczyć się i przygotowywać się już do zawodu i żeby pasja nie zgasła. Żeby młody człowiek skończył szkołę i chciał faktycznie w zawodzie pracować. Dzisiaj głównie liczą się chęci, praca na pewno będzie.”

Nagranie w związku z konferencją „Kompetencje w przemyśle jachtowym w kontekście Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji” w dniu 2 października 2024 r.

Zdjęcia udostępnione przez partnera merytorycznego konferencji: Saxdor Shipyard Sp. z o.o.,
https://www.stocznia.saxdor.com/

#FunduszeUE