ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji
drogą elektroniczną od Instytutu Badań Edukacyjnych.
Wśród nowoczesnych firm coraz bardziej zyskuje na popularności trend polegający na przechodzeniu od automatyzacji pojedynczych zadań do automatyzacji całych procesów biznesowych. Przyjęcie nowych strategii w tym zakresie nie tylko wzmacnia konkurencyjność organizacji, ale także odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości i napędzaniu cyfrowej rewolucji. Na czym polega automatyzacja procesów biznesowych? Dlaczego stała się niezbędnym elementem funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw? Na czym polega automatyzacja procesów biznesowych?
Współczesne firmy, które dążą do poprawy swojej konkurencyjności i wydajności, coraz częściej inwestują w automatyzację procesów biznesowych (Business Process Automation, BPA). Automatyzacja ta polega na zastosowaniu technologii i rozwiązań informatycznych do usprawnienia, zautomatyzowania i optymalizacji różnych operacji w organizacji. Dzięki temu możliwe jest zastąpienie lub wsparcie ręcznie wykonywanych, powtarzalnych zadań przez systemy komputerowe, co prowadzi do zwiększenia efektywności, skrócenia czasu realizacji działań oraz obniżenia kosztów. Automatyzacja ma kluczowe znaczenie w redukcji błędów ludzkich, minimalizacji opóźnień oraz podnoszeniu poziomu satysfakcji klientów. Bazuje na różnorodnych technologiach i metodykach, które wspierają skuteczne wdrożenie i optymalizację zautomatyzowanych procesów. Firmy, które są otwarte na wprowadzanie narzędzi do automatyzacji procesów, mają lepsze perspektywy rozwoju w obliczu szybko zmieniających się technologii. Wdrażanie automatyzacji procesów biznesowych (BPA) przynosi liczne korzyści dla organizacji, zarówno w aspekcie operacyjnym, jak i strategicznym. Z raportu firmy Deloitte z 2022 r. „Raport Inteligentna automatyzacja” (Automation with intelligence) wynika, że aż 92% współczesnych organizacji wdraża, lub planuje wdrożenie, automatyzacji procesów.
Osoba posiadająca kwalifikację wolnorynkową Projektowanie automatyzacji procesów biznesowych w oparciu o przeprowadzone przez siebie rozpoznanie obszaru biznesowego organizacji samodzielnie identyfikuje i projektuje automatyzację procesów biznesowych w organizacji. Posługuje się narzędziami z zakresu ICT służącymi do modelowania procesów biznesowych. Zarządza portfelem procesów biznesowych. Na podstawie dokumentacji i rozmów z interesariuszami identyfikuje procesy biznesowe, wskazuje procesy możliwe do automatyzacji, ustala kolejność automatyzacji procesów, optymalizuje proces w zależności od potrzeb biznesowych organizacji. Potrafi scharakteryzować wpływ zmian wynikających z wdrożenia automatyzacji na obecnie działające procesy. Przygotowuje rekomendację wdrożenia automatyzacji w organizacji oraz prezentuje ją właścicielom procesów. Przeprowadza przegląd dostępnych na rynku narzędzi automatyzujących z uwzględnieniem możliwości oraz strategii organizacji. Przygotowuje rekomendację i uzasadnia wybór narzędzi automatyzujących. Prezentuje przygotowaną rekomendację kluczowym osobom z obszaru zarządzania infrastrukturą, procesami czy rozwojem oprogramowania”.
Fine chemicals (chemikalia specjalistyczne) czyli związki chemiczne o wysokiej czystości i specyficznych właściwościach. Są wytwarzane z myślą o ich zastosowaniu w bardziej złożonych procesach przemysłowych, w których kluczowa jest ich wysoka jakość i precyzyjnie określona charakterystyka. Zapotrzebowanie na fine chemicals rośnie w szybkim tempie, napędzane dynamicznym rozwojem kluczowych sektorów gospodarki. Przemysł farmaceutyczny, agrochemikalia, elektronika i chemia specjalistyczna to obszary, które w największym stopniu korzystają z rozwoju tego rynku. Wprowadzenie nowych technologii produkcji, rosnąca globalizacja oraz dążenie do zrównoważonego rozwoju kształtują przyszłość fine chemicals, czyniąc je nieodzownym elementem nowoczesnej gospodarki. Modelowanie procesów produkcji fine chemicals stanowi kluczowy etap w inżynierii chemicznej, który umożliwia optymalizację, skalowanie i zwiększenie efektywności produkcji.
Jak czytamy w opisie kwalifikacji Modelowanie procesów produkcji fine chemicals, osoba ją posiadająca przygotowana jest do wykonywania zadań związanych z produkcją fine chemicals począwszy od pomysłu na produkt, kończąc na sformułowaniu wytycznych do wprowadzenia produktu do właściwej produkcji. Identyfikuje oczekiwania odbiorcy fine chemicals oraz analizuje możliwości wyprodukowania produktu o określonych właściwościach. Przygotowana jest do planowania prac badawczych oraz prowadzenia tych prac w skali laboratoryjnej i półtechnicznej. Obsługuje aparaturę laboratoryjną oraz instalacje półtechniczne, wykonuje badania analityczne oraz pomiary prowadzonych procesów. Na podstawie wyników prowadzonych prac wyciąga wnioski i formułuje zalecenia do produkcji w większej skali.
Będzie mogła znaleźć zatrudnienie w firmach specjalizujących się w produkcji chemikaliów specjalistycznych, jak również w instytutach badawczych. Jej działania zawodowe obejmują projektowanie produktów fine chemicals oraz procesów ich produkcji, opracowywanie i wdrażanie nowych lub zmodyfikowanych receptur, a także optymalizację procesów technologicznych w produkcji tych chemikaliów.
W ostatnich latach, ze względu na zachodzące zmiany klimatyczne i ich skutki, nieruchomości stały się istotnym elementem polityk klimatycznych i energetycznych. Nowoczesne technologie umożliwiają modyfikację budynków w taki sposób, aby były one nie tylko bardziej efektywne energetycznie, ale również mogły generować energię czy odzyskiwać wodę. Dlatego też właściwe planowanie i monitorowanie zużycia mediów w tych budynkach jest kluczowe, zarówno dla właścicieli, jak i w kontekście polityk państwowych dotyczących gospodarki zeroemisyjnej, energetyki i walki ze zmianami klimatycznymi.
Kwalifikacja Planowanie zapotrzebowania i monitorowanie zużycia mediów w nieruchomości, przeznaczona jest dla potencjalnych prosumentów, którzy wytwarzają media i działają zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Nieruchomości są stale modernizowane i dostosowywane do nowych regulacji i wymogów, takich jak podatki czy bezpieczeństwo, co ma istotny wpływ na ich wartość. Zmiany te generują zapotrzebowanie na nowe, często specjalistyczne kwalifikacje, które powinni posiadać zarządcy nieruchomości. Planowanie zapotrzebowania i monitorowanie zużycia mediów w nieruchomości jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Certyfikat uzyskany po pozytywnej walidacji będzie atrakcyjny zarówno dla posiadaczy, jak i klientów branży nieruchomości, ponieważ będzie gwarantował wysoki poziom kompetencji. W obecnej sytuacji globalnej i ekonomicznej, związanej z rosnącymi cenami energii, uzyskanie takiego certyfikatu staje się bardzo istotne, ponieważ osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje będą mogły dokładnie i wiarygodnie rozliczać zużycie mediów przez użytkowników nieruchomości. W dłuższej perspektywie może to przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i obniżenia kosztów jej dostarczania.
onet.pl
Wytwarzanie przyrostowe obecne stosowane jest w wielu gałęziach przemysłu. Druk przestrzenny jest wykorzystywany najczęściej w branży motoryzacyjnej, medycznej, lotniczej i kosmicznej. Na rynku polskim z technologii przyrostowych korzystają głównie firmy z branży motoryzacyjnej, elektroniki użytkowej, przedmiotów użytku domowego czy lotnictwa oraz wojskowości, gdzie istotna jest wytrzymałość i lekkość materiałów. Technologia przyrostowa w firmie pozwala na wzniesienie biznesu na wyższy poziom rozwoju, na szybkie i elastyczne zmiany w organizacji procesów wytwórczych. Na świecie wiele firm częściowo likwiduje magazyny części i przechodzi na dostarczanie do swoich zakładów gotowych bibliotek z modelami, które można lokalnie wyprodukować w razie potrzeby i nie tracić pieniędzy związanych z przestojem produkcji. Korzyści wynikające z zastosowania druku 3D to oprócz szybkiego prototypowania, wytwarzanie funkcjonalnych części oraz wspomaganie produkcji a tym samym szansa na rozwój i podniesienie innowacyjności firmy.
Dla specjalistów formalne potwierdzenie kwalifikacji otwiera drzwi do nowych możliwości zawodowych i rozwoju osobistego. Jest to potwierdzenie ich umiejętności i wiedzy, co może przyciągnąć lepsze oferty pracy, większą stabilność zatrudnienia oraz możliwość pracy nad bardziej zaawansowanymi projektami. „Osoba posiadająca kwalifikację Wdrażanie wytwarzania przyrostowego i inżynierii odwrotnej jest gotowa do samodzielnego działania we wdrażaniu, weryfikacji i stosowaniu technologii przyrostowych (drukarek 3D, skanerów 3D i filamentów). Kwalifikacja może być przydatna szczególnie dla osób zatrudnionych zarówno w przedsiębiorstwach, głównie produkcyjnych i usługowych, na stanowiskach związanych z doradzaniem i wdrażaniem rozwiązań technologicznych, jak i instytucjach publicznych na stanowiskach pracy związanych z zarządzaniem kryzysowym. Ponadto uzyskaniem kwalifikacji zainteresowane mogą być także osoby chcące doradzać w zakresie możliwości wykorzystania w praktyce technologii przyrostowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, szkoleniowej lub edukacyjnej.”
Przedsiębiorcy, z kolei, zyskują pewność, że inwestując w specjalistów posiadających tę kwalifikację, stawiają na ludzi z odpowiednimi kompetencjami, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i efektywności wdrażanych innowacji.
#FunduszeUE
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji
drogą elektroniczną od Instytutu Badań Edukacyjnych.
© 2024 Instytut Badań Edukacyjnych
Projekt realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).
Socjolożka kultury, naukowo związana z tematyką tożsamości etnicznej, w IBE od 2018 r. zaangażowana we wdrażanie ZSK, w tym wsparcie ministerstw w obszarze realizacji zadań wynikających z ustawy o ZSK. Prywatnie miłośniczka zwierząt i jazdy na nartach.