Narzędzia cyfrowe wspierające instytucje certyfikujące (IC)

Instytut Badań Edukacyjnych przygotował darmowe narzędzia elektroniczne i informacyjne strony internetowe, które mają wspierać instytucje certyfikujące w organizacji i prowadzeniu walidacji.
kobieta korzystająca z holograficznych przycisków do narzędzi cyfrowych

Należą do nich m.in.:

  • Moje Portfolio – służy do gromadzenia dowodów nabytej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych (np. próbek pracy, zdjęć, świadectw). Pozwala także na tworzenie planów rozwoju. Można je wykorzystać zarówno na etapie identyfikowania i dokumentowania efektów uczenia się (przygotowywanie portfolio), jak i ich weryfikacji (asesor może ocenić dowody zebrane w portfolio). Doradcy mogą z niego skorzystać, prowadząc bilans kompetencji;
  • Metoda Bilansu Kompetencji – pozwala doradcy na rozpoznanie tego, co dana osoba wie i umie, oraz opisanie tego w taki sposób, aby móc pokazać te kompetencje innym (np. pracownikom IC). Metoda obejmuje też gromadzenie dowodów na posiadanie efektów uczenia się oraz przygotowanie planów rozwoju. Wyniki bilansu można wykorzystać m.in. w procesie doradczym i zarządzaniu talentami w przedsiębiorstwach. W walidacji Metoda Bilansu Kompetencji jest przydatna na etapach identyfikowania (wywiady biograficzne i behawioralne) i dokumentowania (przygotowanie portfolio) efektów uczenia się.

Prowadzimy darmowe seminaria informacyjne na temat powyższych narzędzi w formie stacjonarnej i online. Zapraszamy do kontaktu pod adresem: info.walidacja@ibe.edu.pl oraz do śledzenia zapisów w kalendarzu: https://kwalifikacje.edu.pl/kalendarz-2/ oraz aktualności na stronie https://kwalifikacje.edu.pl/ i w naszych mediach społecznościowych: Facebook i LinkedIn.

W przygotowaniu jest elektroniczne narzędzie „Moja Walidacja”, które będzie służyć instytucjom certyfikującym do organizowania walidacji i odnotowywania na bieżąco przebiegu tego procesu. Więcej informacji już wkrótce.

Ponadto zachęcamy do skorzystania z naszych narzędzi będących wsparciem dla instytucji certyfikujących:

  • Baza Wiedzy z zakresu walidacji i zapewniania jakości – zawiera ona przykłady rozwiązań dotyczących walidacji oraz zapewniania jakości tego procesu w różnych krajach, w tym w Polsce. Pokazuje sposoby organizacji walidacji, rozwiązania instytucjonalne, grupy docelowe, wykorzystanie różnych metod walidacji. Informacje zawarte w bazie mogą być inspiracją przy projektowaniu walidacji, określaniu wymagań dotyczących walidacji w opisach kwalifikacji oraz rozwiązań dotyczących zapewniania jakości;
  • Katalog Metod Walidacji – przedstawia wybrane metody walidacji i przykładowe techniki oraz pokazuje krok po kroku co należy wziąć pod uwagę, dobierając metodę walidacji. Jest przydatny w momencie opisywania kwalifikacji (wskazanie metod walidacji) oraz przy tworzeniu szczegółowego opisu walidacji (doprecyzowanie ramowych warunków zamieszczonych w opisie kwalifikacji).

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu: wsparcie.ic@ibe.edu.pl

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn