Najczęstsze błędy w poszukiwaniu pracy

Wysyłasz mnóstwo CV do wielu firm, a nie zapraszają Cię na rozmowy kwalifikacyjne? Powodem takiego stanu rzeczy mogą być powtarzane błędy podczas szukania pracy i wysyłania CV. Sprawdź, jakich błędów należy unikać i poznaj skuteczne metody poszukiwania pracy.

Brak spersonalizowanego CV

Zdarza się, że już na wstępie kandydat skreśla swoje szanse na zatrudnienie ze względu na błędnie skonstruowane dokumenty aplikacyjne. Kluczowym elementem CV jest klauzula dotycząca przetwarzania danych osobowych – bez tej adnotacji CV zostanie odrzucone przez rekrutera. Ponadto CV nie może być uniwersalne. Przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych należy zwrócić uwagę na profil idealnego kandydata opisany w ofercie i podkreślić te swoje atuty, które współgrają z zamieszczonymi informacjami. Trzeba również dobrze przyjrzeć się wymaganiom w ogłoszeniu i zestawić z własnymi cechami. Warto jednak wiedzieć, że w praktyce rekruterzy czasami zawyżają oczekiwania względem kandydata, dlatego nie  rezygnuj, nawet jeżeli nie posiadasz wszystkich oczekiwanych cech czy umiejętności.

Brak konkretnej strategii poszukiwania pracy

Do poszukiwania pracy należy zabrać się jak do planowania dużego projektu. Przede wszystkim warto stworzyć listę potencjalnych pracodawców, zebrać najważniejsze informacje o branży, zastanowić się nad oczekiwaniami oraz przygotować listę swoich mocnych stron i atutów. Dobrym pomysłem jest zrobienie dokładnego planu działań. Można rozpisać, gdzie będziemy szukać pracy (np. na portalach z ogłoszeniami, w biurach karier, agencjach pracy, urzędach pracy, przez znajomych). Sposoby poszukiwania pracy nie muszą ograniczać się do odpowiedzi na oferty zamieszczone przez rekruterów. Warto również bezpośrednio napisać do działu HR, jeśli jakaś firma szczególnie nam się podoba – może się okazać, że istnieje zapotrzebowanie na pracownika na dane stanowisko.

Nieprzygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Aktywne poszukiwanie pracy wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Warto przed rozmową rekrutacyjną zapoznać się z informacjami na temat danej firmy, poznać profil działalności czy oferowane produkty lub usługi. Istnieje kilka uniwersalnych pytań, które zadają rekruterzy podczas spotkań, np. „Jakie są pana/pani mocne i słabe strony?”, „Dlaczego chce pan/pani pracować w naszej firmie?”, „Dlaczego chce pan/pani zmienić pracę?”. Należy wcześniej ułożyć lub spisać odpowiedzi na przykładowe pytania, dzięki czemu nie tylko wypadniemy lepiej na rozmowie, ale również będziemy się mniej stresować.

Niszowa specjalizacja

Przeszkodą w poszukiwaniu pracy jest zamykanie się w obrębie wąskiej dziedziny. Dotyczy to w szczególności branż, gdzie jest małe zapotrzebowanie na pracowników. Warto otworzyć się na inne możliwości, dokształcać się, podwyższać swoje kompetencje i rozszerzyć poszukiwanie pracy na branże pokrewne.

Brak potwierdzonych umiejętności

Przeglądając ogłoszenia o pracę, można znaleźć powtarzające się wymagania pracodawcy. Czasem warto postawić na poszukiwaną umiejętność: skończyć szkolenie, kurs lub nabyć ją samodzielnie i zadbać o odpowiedni dyplom lub certyfikat. Dzięki temu proces poszukiwania pracy może szybko zakończyć się sukcesem. Pamiętaj, że odpowiedni certyfikat możesz zdobyć nie tylko w ramach nauki na uczelni wyższej czy na kursie. Zintegrowany System Kwalifikacji oferuje możliwość formalnego potwierdzenia umiejętności i wiedzy zdobytych w dowolny sposób, także w trakcie samodzielnego kształcenia. Na stronie ZSK znajdziesz stale uzupełnianą listę obecnych na rynku kwalifikacji wraz z ich opisem. Przykładowo, jeśli samodzielnie nauczysz się nowego języka programowania, możesz przystąpić do egzaminu i uzyskać certyfikat potwierdzający nabyte kompetencje i umiejętności.

To najczęstsze, ale nie jedyne możliwe powody braku odzewu ze strony rekruterów. Pomyśl jeszcze o formie graficznej CV (przydają się tu dostępne bezpłatnie kreatory) i dobrym zdjęciu (najlepiej sprawdzają się zdjęcia takie, jakie wykonuje się do dokumentów; zdjęcie z plaży lub wesołej imprezy może Cię zdyskwalifikować na starcie). Możesz też rozważyć szukanie pracy nieco dalej od miejsca zamieszkania.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn