“Naftówka” jako pierwsza szkoła w Polsce dołączyła do systemu Odznaka+

Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza z siedzibą w Krośnie oficjalnie dołączył do grona podmiotów biorących udział w pilotażu Systemu Odznaka+.

Odznaka+ to innowacyjny system edukacyjny przygotowany przez Instytut Badań Edukacyjnych w ramach ZSK. Z aplikacji korzysta już V8Team oraz Akademia Młodego Mechanika (Mistrzostwa Mechaników), Polskie Towarzystwo Informatyczne, Politechnika Łódzka (IFE) czy też Eurokreator. Teraz do tego grona dołączył Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

Umowę na pilotaż System Odznaka+ podpisali:

• Michał Nowakowski, lider projektu ZSK4, odpowiedzialny za stworzenie Systemu Odznaka+;
  • Joanna Kubit, Dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza;
  • Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna.

Z systemu do wydawania cyfrowych certyfikatów, w formie standardu Open Badges, korzysta wiele światowych firm – IBM, Siemens, czy Microsoft.

– Przystąpienie do drugiej, dużej fazy pilotażu systemu, oznacza dla szkoły prestiż i rozpoznawalność (…)  To internetowy system motywacji, który umożliwi pracodawcom poznanie prawdziwych kompetencji i dodatkowych osiągnięć osób, które starają się na przykład o pracę – wyjaśnił Michał Nowakowski.

Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo – Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, ma nadzieję, że uda się wydawać wspólną “odznakę” z pracodawcami współpracującymi ze szkołą.

– To będzie informacja dla firm podczas rekrutacji, że uczeń posiada taki certyfikat, że był na przykład na stażu w Orlenie, czy PGNiG – dodała.

fot. Tomasz Jefimow

System Odznaka+. Dowiedz się więcej

System Odznaka+ ma umożliwić szybkie sprawdzenie, czy kandydaci uzyskali wymagane kompetencje, a także, czy przedstawione przez nich cyfrowe certyfikaty są wiarygodne. Pozwoli też pracodawcy przekonać się na własne oczy, co potrafią potencjalni pracownicy. System składa się aplikacji (webowej i mobilnej) oraz infrastruktury serwerowej, który umożliwia wydawanie, przyznawanie, przechowywanie i udostępnianie cyfrowych odznak w standardzie Open Badges.

fot. Tomasz Jefimow

Open Badges jest innowacyjnym, międzynarodowym standardem cyfrowego poświadczania zweryfikowanych osiągnięć, umiejętności czy kompetencji. Ma atrakcyjną formę graficznego pliku cyfrowych odznak z zakodowanymi i zabezpieczonymi informacjami. Dodatkowo kryteria zdobycia takiego poświadczenia są czytelne i obiektywne.

Jak działa System Odznaka+. Zobacz nasze wideo