Kwartalnik ZSK 4/2022

Kwartalnik jest bazą informacji na temat idei uczenia się przez całe życie oraz Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Ma na celu integrację wokół ZSK ekspertów zajmujących się rynkiem pracy i uczeniem się przez całe życie – naukowców, doradców zawodowych, specjalistów od HR oraz nauczycieli.

Kwartalnik ZSK jest z nami już dwa lata. Dziewięć numerów, a w nich 95 artykułów merytorycznych to już spory dorobek. Byliśmy komentowani, chwaleni i być może krytykowani, co pokazuje trudność i nieoczywistość tematów, jakie są poruszane.

Zapraszamy do lektury bieżącego wydania, w którym wróciliśmy do wielowątkowego zagadnienia kwalifikacji rynkowych. Po pierwsze prezentujemy Nowe kwalifikacje w ZSK, włączone do systemu w 2022 roku. Wskazujemy, z jakim wysiłkiem i jakimi korzyściami wiąże się przygotowanie opisu kwalifikacji dla organizacji. Jest o tym mowa w artykule Opis kwalifikacji – między drogą a celem. Podejmując temat opisu kwalifikacji, pokazujemy także Korzyści zwielokrotnione, czyli te, które dotyczą opracowania koncepcji kilku powiązanych ze sobą kwalifikacji. Takie rozwiązania funkcjonują w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, z pożytkiem dla osób uczących się, instytucji certyfikujących i pracodawców. Osobom zainteresowanym szczegółowymi zasadami przygotowania opisu kwalifikacji polecamy podręcznik Jak opisać kwalifikację rynkową. Proponujemy także analizę procesu włączania do ZSK kwalifikacji nadawanych
po ukończeniu studiów podyplomowych.

  Pobierz publikację w języku polskim (PDF, 2 MB)

 

Kwartalnik ZSK 4/2022

JĘZYK PUBLIKACJI
polski
DATA PUBLIKACJI
2022
AUTOR/AUTORZY PUBLIKACJI
Zespół ZSK