Kwalifikacje związane z fotografią

W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji można obecnie znaleźć dwie kwalifikacje wolnorynkowe, które z pewnością zainteresują miłośników fotografii.
fotograf robiący zdjęcie
[ilustracja: Canva]

Są to: wykonywanie fotografii reportażowej i okolicznościowej oraz organizowanie i realizowanie wystaw fotograficznych.

Osoba posiadająca kwalifikację “wykonywanie fotografii reportażowej i okolicznościowej“:

  • jest w stanie wykonywać reportaże fotograficzne i sesje fotografii okolicznościowej;
  • charakteryzuje się wiedzą z zakresu tych dziedzin fotografii i potrafi tę wiedzę zastosować w praktyce;
  • planuje reportaże i sesje, wykonuje fotografie i modyfikuje warunki oświetleniowe, również z zastosowaniem reporterskich lamp błyskowych;
  • odznacza się profesjonalnym wizerunkiem, stosuje przepisy i regulacje dotyczące tej dziedziny fotografii;
  • potrafi przygotować materiał wyjściowy swojej pracy: analizuje i wybiera materiał fotograficzny, edytuje i opracowuje fotografie, generuje finalny materiał dla odbiorcy zlecenia.

Posiadacz certyfikatu poświadczającego tę kwalifikację może prowadzić działalność artystyczną i kulturalną, działalność w zakresie promocji wydarzeń i działań podmiotów gospodarczych oraz instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w ramach wykonywanych przez nie działań.

Kwalifikacja “wykonywanie fotografii reportażowej i okolicznościowej” ma status włączonej funkcjonującej, co oznacza, że każda osoba, spełniająca warunki i mogąca wykazać się wymaganą wiedzą i umiejętnościami, może przystąpić do walidacji i starać się o certyfikat.

Z kolei osoba posiadająca kwalifikację “organizowanie i realizowanie wystaw fotograficznych“:

  • organizuje i realizuje prezentacje fotograficzne o charakterze wystawienniczym (wystawy fotograficzne);
  • opracowuje temat, z uwzględnieniem kontekstu wystawy oraz działalności autora prac;
  • aranżuje wystawę we wskazanej przestrzeni;
  • zajmuje się organizowaniem prezentacji fotograficznych od strony prawno-administracyjnej i koordynuje prace techniczne niezbędne do przygotowania wystawy.

Osoba posiadająca tę kwalifikację może prowadzić działalność artystyczną i kulturalną, a także działalność w zakresie współorganizowania różnego typu wydarzeń wykorzystujących prezentacje fotograficzne (konferencje, festiwale, spotkania informacyjne, itp.).

Kwalifikacja “organizowanie i realizowanie wystaw fotograficznych” ma status włączonej, co oznacza, że już niedługo, kiedy kwalifikacja otrzyma Instytucję Certyfikującą (IC) oraz Podmiot Zewnętrznego Zapewniania Jakości (PZZJ), każdy będzie mógł potwierdzić swoje kompetencje w tym zakresie oraz uzyskać certyfikat rozpoznawany w całej UE. Będzie on informacją dla pracodawcy o posiadanych umiejętnościach, wiedzy i kompetencjach, potrzebnych do wykonywania zawodu.

Więcej ciekawych kwalifikacji można znaleźć w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn