Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnym webinarze informacyjnym: „Uzyskiwanie uprawnień do certyfikowania kwalifikacji sektorowych, obowiązki i zadania instytucji certyfikujących”.
Wydarzenie odbędzie się 26 lutego, w godz. 9.00 – 12.00 na platformie Google Meet.
Jest to spotkanie dla przedstawicieli Branżowych Centrów Umiejętności, które dotyczyć będzie kwestii związanych z przygotowaniem partnerów branżowych do pełnienia roli instytucji certyfikującej (IC). Podczas webinaru podpowiemy m.in.: jak uzyskać uprawnienia do certyfikowania kwalifikacji sektorowych oraz jakie są zadania i obowiązki ustawowe IC. W prezentacji pojawią się m.in. następujące zagadnienia szczegółowe:
- warunki uzyskania uprawnień do certyfikowania kwalifikacji sektorowej, wniosek o uzyskanie uprawnień;
- obowiązki sprawozdawcze IC (w tym: narzędzie e-raporty ZRK wypracowane przez IBE PIB celem ułatwienia sprawozdawczości IC oraz realizacji innych obowiązków;
- zawartość i ewidencja certyfikatów;
- obowiązek informowania o walidacji na stronie internetowej;
- wewnętrzne i zewnętrzne zapewnianie jakości nadawania kwalifikacji.
Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Branżowych Centrów Umiejętności, w tym przede wszystkim przedstawicieli podmiotów, które będą pełnić rolę IC.
Aby wziąć udział należy się zarejestrować do 21.02.2025 r. poprzez poniższy formularz:
Zapraszamy też na kolejne webinary, które dotyczyć będą merytorycznego przygotowania do prowadzenia walidacji i certyfikowania, tj.:
- 12.03, godz. 9.00 – 12.00 – Projektowanie walidacji
Podczas spotkania odpowiemy m.in. na pytania: Czym jest walidacja? Jak zaplanować walidację? Jakie znaczenie w planowaniu walidacji ma opis kwalifikacji? Czym jest scenariusz walidacji i jak go przygotować? Jak przygotować asesorów? Przedstawimy też dobre praktyki walidacyjne.
- 26.03, godz. 9.00 – 12.00 – Narzędzia walidacji i inne przydatne materiały
Podczas spotkania odpowiemy m.in. na pytania: Jak dobrać narzędzia do metod walidacji? Jak przygotować arkusze i klucze oceny? Czym jest matryca walidacji i czemu służy? Jakie inne materiały przydadzą się podczas przeprowadzania walidacji? Jak je przygotować?.
Spotkania te skierowane są do szerszego grona odbiorców, tj. przedstawicieli instytucji certyfikujących, podmiotów zainteresowanych statusem IC (w tym przedstawicieli BCU) oraz wszystkich zainteresowanych tematem walidacji efektów uczenia się.
W przypadku pytań dotyczących w/w zagadnień zapraszamy do kontaktu z zespołem Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego wspierającym podmioty zainteresowane uzyskaniem uprawnień IC: wsparcie.ic@ibe.edu.pl
Wydarzenia realizowane w ramach projektu „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce (ZSK6)” FERS.01.08-IP.05-0001/23