Jesteś specem od “domowego” IT? Znajdź pracę z odpowiednim certyfikatem

Nie ma co ukrywać, ale najlepszym startem w świecie IT są własne zainteresowania. Aby zrobić karierę w tej branży wystarczy skorzystać z ZSK. Co to jest? Wyjaśniamy.

Praca w IT ma swoje ogromne zalety. Zacznijmy od tego, że podstawową wiedzę i umiejętności potrzebne akurat w tej branży można zdobyć samemu. Często swoich sił próbują osoby, które w młodości były geekami, a czas spędzały na “katowaniu” kolejnych gier. Stanowi to idealną bazę, którą później można rozwijać – szukając informacji na Youtube, forach czy grupach. Tak przechodzi się kolejne szczeble i nagle okazuje się, że można już zostać testerem gier, albo programistą Java. Co dalej? W tym zawodzie ceni się bycie freelancerem. O zaletach tego rozwiązania pisaliśmy już wcześniej. Podobnie, jak o pracy online z domu. Ale przejdźmy do sedna – praca w IT to również wysokie zarobki.

Ostatnie badanie Społeczności IT 2022 pokazuje, że Junior zatrudniony na b2b zarabia około 7903 złotych. Potem wynagrodzenie zależy już od umiejętności i specjalizacji. Najwięcej osób w Polsce stanowią programiści, testerzy/qa oraz administratorzy IT/DevOps. Przykładowo, Architekt IT zarabia średnio od 20 tys. zł miesięcznie w górę.

ZSK to idealne rozwiązanie dla “domowych speców” od IT

Nowe możliwości, które otworzyły się dzięki powszechnej pracy z domu, pobudziły w Polakach chęć do poważnych zmian. Może się to okazać bardzo proste do zrealizowania, zwłaszcza, że istnieje w Polsce system, który znacznie ułatwia ten krok. To projekt realizowany przy wsparciu UE z którego korzysta już wiele krajów.

Zintegrowany System Kwalifikacji jest odpowiedzią na zmiany, które zachodzą na rynku, w gospodarce i podejściu ludzi do edukacji. Podstawą systemu jest to, co potrafimy, jakie mamy umiejętności i kompetencje, a nie to, gdzie się tego wszystkiego nauczyliśmy. Jak to działa? W bardzo prosty sposób. W ZSK można przekuć swoje umiejętności w wiarygodny certyfikat. Wystarczy sprawdzić wymogi, podejść do egzaminu, a potem dostać dokument uznawany w Polsce i za granicą.

Rób, to co lubisz i zarabiaj na tym

W stale rozbudowywanej ofercie są ciekawe certyfikaty z tworzenia grafik lub stron internetowych, programowania druku 3D, czy content marketing. Jak to zrobić?

Wyjaśnimy to na przykładzie. Jesteś samoukiem, który najpierw ogrywał wszystkich w Fifę, potem sam kompletował sprzęt komputerowy, w końcu sam nauczył się programowania buszując po forach, czy oglądając tutoriale na YouTube. Do tego ogarniasz HTML, CSS i JavaScript, wiesz co to hosting, a konfiguracja serwera to dla ciebie drobnostka.

Wchodzisz na stronę Rejestru Kwalifikacji i sprawdzasz kwalifikacje. Możesz je pogrupować według odpowiedniej branży, albo wpisując słowa kluczowa. Okazuje się, że jest kilka ciekawych możliwości:

Każda z tych kwalifikacji jest dokładnie opisana. Możesz sprawdzić, jakie do kogo jest skierowana, co trzeba umieć, jakie są szanse na pracę, albo na ile lat wydawany jest certyfikat. Sprawdzisz tam również, jak potwierdza się umiejętności, czyli przechodzi walidację. Może to być tylko portfolio, ale najczęściej jest to test teoretyczny lub praktyczny.

Kiedy już wybrałeś kwalifikację, zgłaszasz się do odpowiedniej Instytucji Certyfikującej, podchodzisz do egzaminu, dokonujesz opłaty i… dostajesz certyfikat, który jest uznawany w Polsce i Unii Europejskiej.

Znajdź kwalifikację i zdobądź certyfikat

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn