Jaki zawód wybrać?

Zastanawiasz się, jaki zawód wybrać? Praca nie musi być przykrą koniecznością, o ile będziesz robić to, co naprawdę lubisz. Sprawdź, jak wykorzystać swoje umiejętności i zdobyć wymarzoną pracę!

Dawniej wiele osób pracowało w jednym zawodzie, a nawet w jednym miejscu pracy przez całe życie. Dziś nie tylko pracę, a nawet zawód możemy, a czasem musimy zmieniać wielokrotnie. Zawody i wymagania z nimi związane nieustannie się zmieniają, powstają nowe, a niektóre całkowicie zanikają. Obecnie coraz częściej odchodzi się od mówienia o konkretnych zawodach na rzecz mówienia o kompetencjach i kwalifikacjach, które są podstawą do wykonywania określonych prac. Tempo zmian na rynku pracy wymaga ciągłego dokształcania się oraz nabywania nowych umiejętności, niezależnie od wieku i stażu pracy. 

Przyszłość rynku pracy – dyplom czy kompetencje?

Coraz więcej pracodawców zwraca uwagę nie tylko na kompetencje twarde, takie jak znajomość języka obcego, obsługa kasy fiskalnej, prawo jazdy czy znajomość programów księgowych. Oczywiście są to umiejętności niezbędne do wykonywania danego zawodu, jednak to umiejętności miękkie, takie jak np. kreatywność, dobra organizacja czy komunikacja, mogą przesądzić o zawodowym sukcesie. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest tempo powstawania nowych stanowisk pracy, do których nie przygotowują szkoły. Do wykonywania danej pracy wymagane są kwalifikacje, które można nabyć na kursach, szkoleniach, stażach. Dlatego czasem pracodawca woli sam przeszkolić danego pracownika, a na wstępie bardziej zwraca uwagę na jego kompetencje miękkie.  

Jaki zawód warto wybrać? 

Nie ma dobrej, jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od naszych chęci, możliwości, predyspozycji i cech charakteru, a nawet miejsca zamieszkania. Pytanie lepiej zadać inaczej: jakie umiejętności warto zdobyć, żeby móc podjąć różne prace na przestrzeni swojego życia zawodowego? Albo: jaką ścieżką kariery chcę podążać? Na pewno warto w tym celu określić swoje mocne i słabe strony, oraz to, w czym czujemy się dobrze. Potem warto się zastanowić, w jakich branżach, zawodach te umiejętności i dobre strony mogą się przydać. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę zarówno kompetencje twarde, czyli konkretne umiejętności zawodowe, jak i miękkie, nad którymi warto pracować. Te cenione niemal w każdym zawodzie to m.in. umiejętność współpracy z innymi, umiejętność aktywnego uczenia się, kreatywność, nastawienie na rozwiązywanie problemów, zaangażowanie czy dobra organizacja pracy. 

Myśląc o swojej ścieżce kariery, nie można zapominać o tym, że praca powinna być nie tylko źródłem dochodu, ale także dawać satysfakcję. Warto wziąć pod uwagę własne pasje, zainteresowania, wartości i predyspozycje, które wpływają na motywację i poczucie spełnienia. Należy też przyjrzeć się temu, jacy pracownicy są obecnie poszukiwani przez pracodawców. Wybór zawodu niszowego utrudni znalezienie pracy. 

Certyfikaty potwierdzające umiejętności  

Zakończenie etapu formalnego uczenia się i uzyskanie dyplomu dowolnej szkoły czy uczelni nie musi zapewnić nam pracy do końca życia. W dalszym ciągu warto się doszkalać, zdobywać nowe umiejętności i podnosić swoje kwalifikacje. Jest na to wiele sposobów: kursy i szkolenia, stacjonarne i online, ogromne zasoby internetowe, książki, poradniki, tutoriale. Wiele z nich jest bezpłatnych. Można uczyć się w grupie lub samemu. Można też zdobywać konkretne umiejętności, pracując w danym fachu lub zajmując się czymś hobbystycznie.   

Każdą umiejętność, która może się przydać w życiu zawodowym, niezależnie od tego, jak ją zdobyliśmy, warto potwierdzić certyfikatem. Na pewno ułatwi to planowanie kariery zawodowej. Jak to zrobić? Gdzie? Jakie umiejętności można potwierdzić? Na te wszystkie pytania odpowie  Zintegrowany System Kwalifikacji. Można w nim znaleźć m.in. spis kwalifikacji z wielu branż wraz z dokładnymi informacjami, co trzeba wiedzieć i umieć, żeby starać się o certyfikat. 

Im więcej wiemy, umiemy i potrafimy to udowodnić, tym większe szanse na to, że będziemy mogli pracować w wielu różnych zawodach i na różnych stanowiskach.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

.

Facebook
Twitter
LinkedIn