Jak zwiększyć swoje zarobki?

Wiele osób marzy o tym, żeby zarabiać więcej, jednak nie każdy wie, jak to zrobić. Istnieje co najmniej kilka sposobów na zwiększenie miesięcznego dochodu. Warto zacząć od analizy swoich mocnych i słabych stron, sytuacji zawodowej oraz oceny perspektyw.

Być może po takiej analizie dojdziesz do wniosku, że masz podstawy do tego, żeby dostać podwyżkę lub awans w firmie, w której pracujesz. Rozmowa z pracodawcą na ten temat nie należy do łatwych, dlatego trzeba odpowiednio się do niej przygotować. Warto przeanalizować swoje osiągnięcia oraz zastanowić się, jaką wartość stanowimy dla firmy, co wkładamy w jej rozwój. Przed rozmową z pracodawcą najlepiej sprawdzić informacje o średnich zarobkach w firmach na tym samym stanowisku. Nie warto bazować na domysłach, tylko faktach i sprawdzonych źródłach.

Największe szanse na awans i podniesienie pensji mają specjaliści i managerowie. W ich przypadku wynagrodzenie to bardzo indywidualna i elastyczna kwestia. Zwykle podwyżka w obrębie firmy wynosi 5–15%, jednak jeśli mamy mocne argumenty, można wnioskować nawet o 20%. Ważnym argumentem będą uzyskane certyfikaty lub dyplomy, które udowadniają, że podnosimy swoje kompetencje i zależy nam na rozwoju zawodowym. Jeżeli decyzja będzie jednak odmowna, warto pomyśleć o znalezieniu nowej pracy, a nawet przebranżowieniu się.

Zmiana pracy lub przebranżowienie się

Jeśli zdecydujesz się na zmianę pracy, zastanów się, czy chcesz zostać w swojej branży. Może to dobry moment, żeby coś radykalnie zmienić? Jeśli zostaniesz w swojej branży, twoim atutem będzie doświadczenie. Weź też pod uwagę, że większe przedsiębiorstwa, szczególnie z międzynarodowym kapitałem, zwykle płacą więcej niż małe firmy. Jednak pomyśl, czy nadajesz się do specyficznej pracy w korporacji, czy wolisz pracować w mniejszym zespole.

Przeczytaj: Oto zawody, które będą rozchwytywane na polskim rynku

Innym sposobem na zwiększenie zarobków jest zmiana branży na taką, w której można więcej zarobić. Jednak to wymaga dużej determinacji, czasu i – najczęściej – uzupełnienia swoich kwalifikacji. W perspektywie może jednak dać ogromną satysfakcję. A przecież rozwijać się, zdobywać nową wiedzę i umiejętności warto przez całe życie. Idealną sytuacją będzie pozostanie w swojej pracy, a w wolnym czasie nabywanie nowej wiedzy.

Jak zwiększyć zarobki w inny sposób? Można pomyśleć o przejściu z umowy o pracę na samozatrudnienie. W tym przypadku należy założyć jednoosobową działalność gospodarczą i wnioskować o współpracę B2B. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Jednak mimo większych zarobków, należy liczyć się z wadami tej formy współpracy. Minusy to brak ochrony wynikającej z prawa pracy, dodatkowe obowiązki podatkowo-księgowe oraz brak płatnych urlopów (chyba, że pracodawca zdecyduje inaczej).

Stały rozwój zawodowy

W powiedzeniu „kto się nie rozwija, ten się cofa” jest dużo prawdy. Jeśli stale zajmujemy się tym samym, a pensja nie jest satysfakcjonująca, może pojawić się stagnacja czy wypalenie zawodowe. Aby do tego nie dopuścić, warto wprowadzić długoterminową strategię własnego rozwoju. Zgodnie z ideą lifelong learning, ciągły rozwój i zdobywanie nowych kwalifikacji pozwala nie tylko czerpać radość z życia, ale również procentuje na przyszłość i oczywiście wpływa na zarobki.

Warto zaplanować własną ścieżkę zawodową i sprawdzić, jakie umiejętności, wiedzę i kompetencje powinien posiadać pracownik na stanowisku, na jakim chcielibyśmy pracować. Pomocą służy Zintegrowany System Kwalifikacji. Zapewnia dostęp do uporządkowanej listy obecnych na rynku kwalifikacji wraz z ich opisem. Na stronie ZSK można znaleźć wiele narzędzi przydatnych dla osób, które szukają nowych wyzwań zawodowych oraz dowiedzieć się, jak potwierdzić swoje kwalifikacje i uzyskać wiarygodny certyfikat. Jest on informacją dla pracodawcy, że pracownik stale się rozwija, zdobywa nowe umiejętności i wiedzę. Decyzja pracodawcy o zwiększeniu pensji czy awansie może zależeć właśnie od tego.

Jeżeli chcesz zwiększyć swoje zarobki, musisz uwierzyć, że bardzo dużo zależy od Ciebie i nigdy nie jest za późno na podnoszenie swoich kompetencji zawodowych. Zaangażowanie, motywacja, ciągła nauka i konsekwencja mogą przybliżyć Cię do celu.

Przyszłość to druk 3D. Jak znaleźć kreatywną pracę?

Facebook
Twitter
LinkedIn