Jak rozwój osobisty wpływa na pracę zawodową?

Rozwój osobisty i zawodowy powinny być ze sobą sprzężone i przekładać się na większą satysfakcję w różnych dziedzinach życia, motywację do pracy, zaangażowanie i poprawę pozycji zawodowej. Co tak naprawdę oznacza rozwój osobisty i jak wpływa na życie zawodowe?

Czym jest rozwój osobisty?

Rozwój osobisty może dotyczyć wielu obszarów, w tym emocjonalnego, społecznego, duchowego, psychologicznego. W ramach rozwoju osobistego można zgłębiać swoje hobby, uprawiać sport lub uczyć się języków obcych. Można postawić na rozwój umiejętności praktycznych, np. zarządzania finansami osobistymi, gotowania. W zakres rozwoju wchodzi też nabywanie umiejętności, które mogą nam się przydać w pracy zawodowej. Jest to nieustanny proces, który opiera się na wglądzie w samego siebie i określeniu swoich potrzeb.

Rozwijać się można na różne sposoby i różnymi metodami. Głównym celem jest poprawa jakości życia, a środkami np. nowa wiedza, doświadczenia, umiejętności, ale także dbanie o siebie, o relacje z innymi oraz o realizację celów i marzeń. Czy ma to jakiś wpływ na życie zawodowe? Ogromny! Najbardziej oczywisty wpływ jest wtedy, gdy w ramach rozwoju nabywamy nowe umiejętności zawodowe. Mamy wtedy szansę na poprawę pozycji zawodowe, awans, podwyżkę czy zmianę pracy. 

Ale trzeba również wiedzieć, że większa satysfakcja z życia osobistego to większa satysfakcja zawodowa i lepsza motywacja do pracy. Ciekawe hobby, zajęcia, spotkania, wyjazdy, ćwiczenia…. – wszystko to, co robimy w ramach samorozwoju, daje nam bardzo dobrą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Dzięki temu mniej się stresujemy, skuteczniej wypoczywamy, działamy sprawniej i wydajniej w pracy.

Samorozwój oczami pracodawcy

Pracodawcy coraz częściej doceniają kompetencje miękkie pracowników, które pomagają im efektywnie wykonywać obowiązki służbowe. Kompetencje miękkie można kształtować i rozwijać. Przykładowo, pracodawcy oczekują od handlowców dobrego zarządzania czasem pracy. Taką umiejętność można ćwiczyć na wiele różnych sposobów, np. eliminując pochłaniacze czasu, ustalając priorytety czy planując harmonogram dnia.

Rozwój zawodowy to składowa rozwoju osobistego, a nabyte kompetencje, wiedzę i umiejętności społeczne można wykorzystywać w życiu prywatnym i odwrotnie. Samorozwój oznacza również zdobywanie nowych kwalifikacji. Obecnie mamy wiele możliwości kształcenia się, nie tylko w szkole czy na studiach, ale też na kursach, szkoleniach czy samodzielnie w domu. Dla pracodawców nie ma znaczenia, gdzie się uczymy, ale jakie są efekty kształcenia. Wiedzę, kompetencje i umiejętności można formalnie potwierdzić, przystępując do egzaminu i uzyskując certyfikat w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Zdobywanie nowych kwalifikacji jest cenną informacją dla pracodawcy, że pracownik dba o swój rozwój, a tym samym stanowi wartość dla firmy.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

Facebook
Twitter
LinkedIn