Co to jest rutyna w pracy?
Jaka jest definicja rutyny, nie trzeba chyba wyjaśniać, ale dla porządku powiedzmy sobie o rutynie w miejscu pracy. To codzienne wykonywanie tych samych lub bardzo podobnych czynności. Rutyną dla kierowcy będzie np. przemieszczanie się na tej samej trasie od lat, dla urzędnika – wypełnianie dokumentów, a dla pracownika fizycznego – jednostajne i niezmienne czynności manualne na linii produkcyjnej.
Kiedy rutyna w pracy zaczyna doskwierać?
Znów będziesz pieczętować formularze, na które już nie możesz patrzeć? A może Twoja praca jako nauczyciela przestała być misją, bo nie masz już siły opowiadać o tym samym po raz setny? Aż 70% aktywnych zawodowo Polaków negatywnie odbiera rutynę na swoim stanowisku (badanie grupy Pracuj.pl), więc chęć unikania rutyny w pracy to nie fanaberia, a poważniejszy problem. Monotonia to jeden z głównych czynników, przez który tracimy entuzjazm do realizacji zadań.
Konsekwencje rutyny w pracy
Jeśli coraz bardziej narzekasz na nudę w pracy, nie bagatelizuj tego. Jeśli pewne czynności wykonujemy odruchowo, łatwo o błąd. Właśnie rutyna jest częstą przyczyną wypadków w pracy! Powtarzalne obowiązki mogą też przyczynić się do tego, że szybko dopadnie nas wypalenie zawodowe.
Jak radzić sobie z rutyną w pracy?
Nasz mózg potrzebuje co pewien czas nowych bodźców, a tych nie dostarcza mu wykonywanie od lat tego samego. Jeśli Twoja praca nie wymaga dużego skupienia albo angażuje Cię tylko fizycznie, możesz w trakcie słuchać muzyki, audiobooków, wykładów czy podcastów. Przy rutynowej pracy ważne są krótkie przerwy i choć przez chwilę zajęcie się czymś innym. Można obejrzeć śmieszny filmik albo zwyczajnie zamknąć oczy, które ciągle patrzą w monitor, i pomyśleć o czymś przyjemnym. Pomóc może krótki spacer, choćby odniesienie dokumentów. Czasem nudę może przełamać przestawienie biurka, zmiana wystroju miejsca pracy. Warto też poszukać innego sposobu na wykonanie tego samego. Jeśli to możliwe, możesz na jakiś czas zamienić się obowiązkami z innym pracownikiem, choćby częściowo. Pomocny bywa też dłuższy urlop i całkowite oderwanie się od pracy zawodowej.
Jednak jeśli czujesz, że rutyna dopadła Cię na dobre, nie jesteś w stanie nic już z siebie wykrzesać, rozważ zmianę pracy, a nawet branży. W obecnych czasach przebranżowienie jest prostsze niż kiedykolwiek. Zdobycie nowych kompetencji też jest łatwiejsze. Można uczyć się on-line, a także samodzielnie, korzystając z dostępnych materiałów. Jeśli interesuje Cię temat rozwoju zawodowego, zajrzyj też do naszego innego artykułu: Kiedy warto podjąć decyzję o zmianie pracy?
W życiu zawodowym coraz bardziej liczą się konkretne kwalifikacje, a nie np. świadectwo szkolne czy dyplom uczelni. Jeśli ta ścieżka wydaje Ci się interesująca, skorzystaj z portalu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Znajdziesz tam m.in. informacje o tym, jak formalnie potwierdzić umiejętności i wiedzę, np. zdobyte w czasie samodzielnej nauki. System udostępnia też uporządkowaną listę kwalifikacji wraz z dokładnym opisem każdej z nich. Brzmi dobrze? Sprawdź, jak zdobyć certyfikat.
Spędzamy w pracy wiele godzin i ma ona nie tylko dawać pieniądze, ale też zadowolenie. Aby pokonać rutynę w pracy, zacznij od prostych kroków. Jeśli sprawa jest poważniejsza i dopadło Cię wypalenie zawodowe, pomyśl o nowych profesjonalnych wyzwaniach. Kto wie, może tuż za rogiem czeka praca Twoich marzeń?
Zintegrowany System Kwalifikacji w pigułce – zobacz wideo