Gdzie najlepiej budować karierę: w dużej czy małej firmie?

Które z tych rozwiązań wybrać na początek kariery zawodowej? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zarówno praca w małych, jak i w dużych firmach ma swoje wady i zalety. Ich znajomość pomoże Ci w ukierunkowaniu poszukiwań i znalezieniu firmy, która – co bardzo ważne na początku drogi zawodowej – umożliwi Ci rozwój zawodowy.

Na początek przyjrzyjmy się badaniom. W tych przeprowadzonych przez LiveCareer w 2021 roku 52% pracowników korporacji wskazało, że największą zaletą pracy w dużej firmie jest stabilne zatrudnienie. 46% uznało, iż można tam uzyskać wyższą pensję niż w małej firmie, a 39% wskazało na duże możliwości rozwoju. Jednak około 60% byłych pracowników korporacji przyznało, że panuje tam tzw. wyścig szczurów, który wiąże się z dużym stresem. 53% osób, mimo średnio dwa razy niższego wynagrodzenia, chętniej wybiera pracę w małej firmie.

Z kolei z raportu przedstawionego przez Pracuj.pl wynika, że 44% absolwentów szkół wyższych chciałoby pracować w międzynarodowej korporacji lub dużej ogólnopolskiej firmie. Natomiast ⅓ badanych wybrałaby pracę w małej firmie, która liczy do 50 pracowników, lub w start-upie.

Gdzie szukać pracy po zdobyciu dyplomu?

Czy warto pracować w korporacji? Decydując się na pracę w dużej firmie, masz większe szanse, że Twoja ścieżka kariery będzie jasno sprecyzowana. Musisz jednak pamiętać, że w firmowej hierarchii awans jest dość mocno uzależniony od wyników. Plus korporacji to przeważnie atrakcyjne warunki pracy oraz zatrudnienia. To nie tylko umowa o pracę, ale również poczucie stabilizacji oraz dodatkowe korzyści: szkolenia, pakiety medyczne czy też karnety na zajęcia sportowe. Pracując w korporacji, masz większe szanse pracować przy dużych projektach ze znaczącymi partnerami biznesowymi. Zwykle możesz też spodziewać się jasno określonych obowiązków.

Wśród wad pracy w korporacji często wymieniany jest tzw. wyścig szczurów i presja ze strony pracodawców na tempo, terminy, wyniki. To również bezpłatne nadgodziny i dyspozycyjność poza godzinami pracy. Trzeba się też liczyć z tym, że pojedynczy pracownik ma mniejszy wpływ na to, co dzieje się w firmie – często czuje się w niej po prostu trybikiem, który można w każdym momencie zastąpić. Sprzyja to szybszemu wypaleniu zawodowemu. Nie każdemu podoba się też praca w open space, w którym bywa głośno i nie ma miejsca na prywatność.

Pierwsza praca w małej firmie może być spokojniejsza niż w dużej. Często panuje w niej przyjacielska, mniej formalna atmosfera, można liczyć na pomoc współpracowników, bo nie ma rywalizacji na równorzędnych stanowiskach. Sama praca może okazać się dużym wyzwaniem, ponieważ wiele spraw zależy od jednego pracownika. To duża gratka dla osób samodzielnych i decyzyjnych, na którą mniej mogą liczyć pracownicy korporacji. Z czego to wynika? Ścieżka decyzyjna jest tu zdecydowanie krótsza, a zakres obowiązków szerszy niż w korporacji. W pracy w małej firmie zaangażowanie i nastawienie do pracy jest równie istotne, co same wyniki. Jeżeli trafisz do małej firmy, która dynamicznie się rozwija, możesz dość szybko otrzymać awans, ale możesz też tkwić na swoim stanowisku długo, ponieważ… innych stanowisk nie ma.

Minusem mogą być zarobki, które w mniejszych firmach bywają niższe (choć nie jest to regułą!), rzadziej też można liczyć na dodatkowe benefity.

Gdzie zyskasz większą szansę na rozwój?

Duże firmy często dają możliwość uczestniczenia w szkoleniach w trakcie godzin pracy, w mniejszych firmach jest to rzadsze z prostej przyczyny – nie ma kto zastąpić pracownika, których chciałby się szkolić. Z drugiej strony w mniejszej firmie może być większa presja na szkolenie się – ze względu na mniejszą liczbę pracowników częściej pojawia się konieczność zdobycia nowych kompetencji.

W korporacji można liczyć na sfinansowanie przez pracodawcę drogich, profesjonalnych szkoleń, mniejsze firmy zwykle bardziej liczą się z wydatkami.

Gdzie łatwiej o awans? W korporacji jest on bardziej przewidywalny, jest też większa pula stanowisk do objęcia i obowiązują jasne zasady awansowania. W mniejszych firmach jest to bardzo uzależnione od profilu firmy, jej możliwości i stylu zarządzania.

Ale możliwości rozwoju zawodowego w małej firmie wcale nie są małe. Z czego to wynika? Pracownicy mają zwykle szeroki zakres obowiązków, nabywają różnych doświadczeń, dominuje wielozadaniowość, co wiąże się z koniecznością nabywania wiedzy i kompetencji, często odległych od wybranej drogi zawodowej. Może to zaprocentować w przyszłości, bo dodatkowe umiejętności mogą zaważyć w nowej pracy. Mogą też stać się początkiem zmiany zawodowej, jeśli za kilka lat okaże się, że rynek jest już nasycony pracownikami z Twojej branży.

Gdzie możesz uzyskać potwierdzenie swoich kwalifikacji?

Rozwój zawodowy ważny jest na każdym etapie kariery, dlatego warto o niego dbać i brać go pod uwagę w momencie podejmowania decyzji o nowej pracy. Dbanie o rozwój to nie tylko szkolenia, ale także potwierdzanie swoich kompetencji nabytych w różny sposób, np. w czasie wykonywania obowiązków pod okiem bardziej doświadczonego pracownika. Zdobycie wiarygodnego certyfikatu, potwierdzającego umiejętności może być ważnym punktem Twojej kariery. Jak to zrobić? Wejdź na stronę Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i zapoznaj się z możliwościami, jakie daje ten system. Znajdziesz tam opisy bardzo wielu kwalifikacji, a także szczegółowe informacje, jak je zdobyć. Często okazuje się to łatwiejsze niż się wydawało.  

Co zyskujesz dzięki ZSK? Bez względu na to, czy zdecydujesz się na pracę w małej czy dużej firmie, dzięki certyfikatowi potwierdzającemu Twoje kwalifikacje poprawisz swoją sytuację na rynku pracy. Zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa chętniej zatrudniają pracowników, którzy mają wysokie kompetencje.

Dowiedz się więcej o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji

Facebook
Twitter
LinkedIn