Edukacja dla rynku pracy – perspektywy i wyzwania
Prelegenci
Doktor nauk humanistycznych w obszarze pedagogiki, główny analityk ds. badań i analiz w Instytucie Badan Edukacyjnych w Warszawie; Regionalny Lider ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w regionie łódzkim; Wiceprzewodnicząca Komitetu Edukacji Zawodowej KIG; Ekspert MEiN z zakresu doradztwa zawodowego; Członek Zarządu łódzkiego oddziału Narodowego Forum Doradztwa Kariery; wykładowca akademicki; autorka ponad siedemdziesięciu publikacji naukowych; ekspert w projektach międzynarodowych dotyczących rynku pracy i edukacji zawodowej.
Lider projektu ZSK w Instytucie Badań Edukacyjnych. Wcześniej pracował w Instytucie Technologii Eksploatacji – PIB. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Universidad da Coruna (Hiszpania). Mówi biegle po hiszpańsku. Specjalizuje się w rozwoju kompetencji w miejscu pracy, wykorzystaniu nowych technologii w edukacji (np. Open Badges) oraz mechanizmach i strukturach transferu technologii. Pracował jako menedżer i ekspert w wielu projektach krajowych i międzynarodowych. Od 10 lat prowadzi również szkolenia z zakresu zarządzania kompetencjami i motywacji w miejscu pracy.
Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Vistula w Warszawie, główny doradca ekonomiczny PwC Polska. Były szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Lechu Kaczyńskim i Rady Gospodarczej Rządu przy premierze Donaldzie Tusku, przewodniczący Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie. Autor 14 książek i 200 publikacji naukowych, popularny komentator ekonomiczny i felietonista głównych polskich gazet.
Pionier i prekursor karate tradycyjnego w Polsce. Przez 20 lat był uczniem sensei`a Hidetaki Nishiyamy – założyciela i pierwszego prezesa Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF), współzałożyciela Japan Karate Association (JKA). Posiada stopień mistrzowski 8 DAN nadany w świątyni Chokokuji Soto Zen w Tokio (Japonia). Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (World Traditional Karate-do Federation, WTKF) z siedzibą w Genewie. Odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca.
Hanna Solarczyk-Szwec, dr hab. nauk społecznych, prof. nadzw. w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezes Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego, redaktor naczelna Rocznika Andragogicznego. Obszary zainteresowań naukowych: edukacja całożyciowa, edukacja dorosłych, rozwój kompetencji społecznych przez całe życie, studia porównawcze edukacji ustawicznej.
Ekspert zarządzania i przywództwa, ekspert branży usług rozwojowych, konsultant, trener. Ma za sobą wieloletnią praktykę menedżerską w biznesie. Był wieloletnim wykładowcą ICAN INSTITIUTE (wydawca Harward Business Review). Jest współtwórcą i prezesem POLSKIEJ IZBY FIRM SZKOLENIOWYCH, wiceprzewodniczącym Rady Interesariuszy ZSK, Rady ds. Kompetencji w PARP oraz Radcą i członkiem Prezydium Krajowej Izby Gospodarczej. Współpracuje z wieloma instytucjami otoczenia biznesu i edukacji. Zrealizował szereg inicjatyw badawczych i popularyzatorskich w obszarze „lifelong learning” i zmian organizacyjnych. Jest autorem licznych wystąpień i publikacji związanych z zarządzaniem i rozwojem, rynkiem usług rozwojowych i edukacji pozaformalnej. Jest współautorem książki „Sensotwórczość”.
Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, członek komisji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego ds. Nauki, Kultury i Sportu. Radny sejmiku łódzkiego VI kadencji, działacz partyjny, nauczyciel historii, autor wielu książek i artykułów. Ukończył studia magisterskie na kierunku historia, studia licencjackie w zakresie poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. A także studia podyplomowe w WSGK oraz studia podyplomowe z zarządzania. Od 2004 roku działa w Prawie i Sprawiedliwości. Kilkukrotnie uzyskał mandat radnego powiatu w Piotrkowie Trybunalskim.
Doktor nauk społecznych, ekspert merytoryczny w Instytucie Badań Edukacyjnych. Zajmował się szeroko pojętą problematyką uczenia się i edukacji jako badacz społeczny, streetworker, trener, nauczyciel akademicki i koordynator projektów. Od 2018 roku pracuje w IBE w projektach wspierających wdrażanie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Obecnie koordynuje realizację badania uczestnictwa dorosłych w całożyciowym uczeniu się „Ścieżki edukacyjne uczących się dorosłych w Polsce”.
Pracuję w fundacji Katalyst Education, w której współtworzę Mapę Karier (https://mapakarier.org/), innowacyjną platformę edukacyjną przybliżającą uczniom nowoczesny rynek pracy. Na co dzień rozwijam nowe funkcjonalności Mapy Karier, prowadzę wywiady z przedstawicielami ciekawych branż dla młodzieży (youtube.com/ZawodowyStream), tworzę materiały edukacyjne oraz szkolę z wykorzystania naszych narzędzi. Zajmuje się również analizą i wizualizacją danych, pomagając fundacji w podejmowaniu trafniejszych decyzji dotyczących rozwoju projektów. Prowadzę bloga https://jezykdanych.pl.
klaudia.stano@katalysteducation.org
+48 608 304 129
psycholog i doradca zawodowy, adiunkt w Katedrze Psychologii AHE w Łodzi, przewodniczący rady programowej łódzkiego oddziału Narodowego Forum Doradztwa Kariery, ekspert w zakresie kształcenia podyplomowego. Naukowo zajmuje się psychologią rozwoju osobowości i doradztwa zawodowego; jest autorem kilkudziesięciu publikacji z tego zakresu, opublikowanych w czasopismach i monografiach naukowych.
Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego, pedagog, trener biznesu. Główny analityk i Regionalny Lider ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w woj. opolskim, specjalizujący się w opisywaniu kwalifikacji rynkowych zgodnie ze standardami ZSK (branża budowlana, drzewno-leśna, IT, lean w medycynie). Przez 10 lat pracowała dla opolskich firm i instytucji szkoleniowych jako specjalista ds. kształcenia oraz specjalista ds. projektów UE.
Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Vistula w Warszawie, główny doradca ekonomiczny PwC Polska. Były szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Lechu Kaczyńskim i Rady Gospodarczej Rządu przy premierze Donaldzie Tusku, przewodniczący Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie. Autor 14 książek i 200 publikacji naukowych, popularny komentator ekonomiczny i felietonista głównych polskich gazet.
Absolwentka geografii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Instytucie Geografii UMK, gdzie uzyskała tytuł doktora Nauk o Ziemi. Autorka ponad 100 artykułów. Od ponad 10 lat pracuje w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy, gdzie kontynuuje swoją działalność naukowo-badawczą. Od 4 lat jest Dyrektorem tego Urzędu. Swoje działania ogniskuje wokół rozwijania specjalizacji Urzędu, tj. ogólnokrajowych zadań na rzecz statystyki publicznej w obszarach statystyki rynku pracy oraz wynagrodzeń i kosztów pracy.
Ukończył historię na Uniwersytecie Łódzkim, prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, oraz aplikację radcowską przy OIRP w Łodzi. Od 2019 roku pełniący obowiązki Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. Od 2014 roku radny Rady Miejskiej w Łodzi. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, pracuje w Komisji Edukacji, Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej, Komisji Kultury, Komisji Rozwoju i Działalności Gospodarczej, Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz Komisji Transportu i Ruchu Drogowego.
Wicedyrektor w Zespole doradztwa dla sektora publicznego w PwC.
Zuzanna specjalizuje się w doradztwie dla instytucji sektora publicznego. Realizuje projekty z zakresu budowy i wdrażania strategii rozwoju miast i regionów, tworzenia programów aktywizacji gospodarczej i wspierania firm. W ramach projektów prowadzi badania z zakresu edukacji i rynku pracy na potrzeby kreowania polityk publicznych. Wspiera urzędy we wrażaniu rozwiązań w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.
Zuzanna koordynowała szereg projektów na rzecz wdrażania zintegrowanego systemu kwalifikacji w Polsce.
Meanager Zespołu people & change w PwC
Mateusz od ponad 16 lat prowadzi badania z zakresu edukacji i rynku pracy zarówno na potrzeby kształtowania polityk publicznych, jak i zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwach. W PwC odpowiedzialny za obszar People Analytics, będącego częścią globalnej sieci zajmującej się całym obszarem zarządzania kapitałem ludzkim w przedsiębiorstwach. Zaangażowany w projekty z zakresu dopasowania profili kompetencyjnych pracowników do specyfiki kultury organizacyjnej i wyzwań biznesowych oraz zarządzania ich rozwojem.
Główny analityk ds. badań i analiz w Instytucie Badań Edukacyjnych, Regionalny Lider ds. ZSK w woj. kujawsko-pomorskim, związany z branżą badań rynku i opinii, współpracuje w projektach dotyczących sektora publicznego (resorty edukacji, kultury, rynku pracy, polityki społecznej, zdrowia oraz jednostki centralne IPiSS, PARP) oraz prywatnego: branża farmaceutyczna, budowlana, spożywcza, produkcji przemysłowej i motoryzacji. Ekspert Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości w Obserwatorium Kompetencji Przyszłości. Wykładowca socjologii w WSB, SWPS oraz na Uniwersytecie Wrocławskim.
Manager - z wykształcenia nauczyciel - ukończył Zarządzanie Oświatą oraz Podyplomowo Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Posiada prawie 30 lat praktyki w szkołach oraz firmach. Zajmowane stanowiska od szeregowego pracownika do dyrektora generalnego. Specjalista, edukator i zarazem Andragog. Konsultant systemów obiegów wewnętrznych i zewnętrznych dokumentów zgodnych z procedurami ISO. W ramach projektów - twórca programu nauczania i walidacji podstaw obsługi komputera i programów: - graficznych w ramach współpracy z Bydgoskim Polskim Związkiem Głuchych; - biurowych w ramach współpracy z Bydgoskim Okręgowym Polskim Związkiem Niewidomych oraz Małopolskim Związkiem Niesprawnych Ruchowo. Egzaminator Państwowy zawodu Technik Informatyk i realizator jako podwykonawca sieci nisko-prądowej na Oddziale Medycyny Sądowej Akademickiego Szpitala im. Dr Jurasza. Autor Kryteriów Weryfikacji zawodu Technika Programisty z 2019 roku oraz w ramach kwalifikacji rynkowej Kryteriów Weryfikacji zawodu Mechanik Pojazdów Hybrydowych i Elektrycznych.
W Instytucie Badań Edukacyjnych pracuje od 2018 roku. Doktor nauk społecznych, regionalny lider ds. ZSK w Województwie Mazowieckim. Prowadzi badania dotyczące kompetencji pracowników oraz procesu uczenia się, wspiera tworzenie opisów kwalifikacji rynkowych i upowszechnia ZSK. Koordynował tworzenie trzech Sektorowych Ram Kwalifikacji. Reprezentuje IBE w Sektorowych Radach ds. Kompetencji Handlu oraz Żywności Wysokiej Jakości
Jestem absolwentką pedagogiki społecznej na UŁ, dziennikarstwa w dawnej WSHE oraz studiów podyplomowych psychologia biznesu dla menedżerów w Szkole im. Koźmińskiego w Warszawie. W trakcie studiów rozpoczęłam pracę w mediach publicznych (Radio Łódź), co było doskonałą szkołą kształtowania charakteru i początkiem pracy z biznesem. Do niedawna pełniłam funkcję Pełnomocnika ds. Obsługi Przedsiębiorców przy Prezydencie Miasta Zgierza, prowadziłam Zgierskie Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Dziś jestem dyrektorem Łódzkiej Izby Przemysłowo – Handlowej. Marzę o rozwijaniu przedsiębiorczości przy wykorzystaniu otaczającego mnie ogromnego potencjału, który jest w ludziach.
Ekonomistka, przedsiębiorca, menedżer, ekspert rynku szkoleń i edukacji pozaformalnej, ekspert PKA, wykładowca, trener, coach, doradca biznesowy. Praktyk gospodarczy - od 1993 prowadzi szkołę językową BRITISH CENTRE, obecnie również centrum egzaminacyjne autoryzowane przez Cambridge University oraz firmę szkoleniową BC Training-Coaching-Consulting. Działa na rzecz samorządu branżowego i gospodarczego w organizacjach zrzeszających przedsiębiorców: PIFS, ŁIPH, Klub 500-Łódź, RZPiPZŁ Lewiatan. Przewodnicząca Komitetu Edukacji Zawodowej KIG. Od 2011 radna Sejmiku WŁ.
Prawnik, przedsiębiorca, dyrektor Regionalnego Związku Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej LEWIATAN Od 12 lat związany z organizacjami pracodawców. Początkowo jako przewodniczący Forum Młodych Konfederacji Lewiatan w województwie łódzkim, a następnie i obecnie Regionalnego Związku Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej LEWIATAN Autor i koordynator projektów unijnych kierowanych do przedsiębiorców i zmierzających do budowania przestrzeni dla rozwoju działalności gospodarczej i przedsiębiorczości w naszym regionie. Zajmuje się również doradztwem i consultingiem w biznesie. W mediach aktywnie zabiega o poprawę jakości i przejrzystości prawa. Wolny czas najchętniej spędza z rodziną na nartach bądź w podróżach.
P.o. zastępcy dyrektora w Departamencie Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Absolwentka licznych studiów podyplomowych z zakresu zarządzania i rozwoju zasobów ludzkich. Uznana ekspertka rynku szkoleniowego. Od dwudziestu lat związana z PARP, zajmuje się wsparciem przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem. Jest odpowiedzialna za Bazę Usług Rozwojowych – największą w Polsce bazę oferującą usługi szkoleniowe i doradcze dla MŚP oraz program Akademia Menadżera Innowacji.
Doradca zawodowy, regionalny lider ds. ZSK, ekspert IBE; absolwent UAM, WSB Poznań, ICAN Institute. Utworzył ponad 60 placówek edukacyjnych. Menedżer projektów oświatowych, szkoleniowych i badawczych. Adaptował na system kursowy metody aktywizujące: Kofoeds Skole (Dania), BWTW e.V. (Niemcy). Autor ekspertyz w zakresie optymalnych standardów edukacyjnych oraz wyrównywania szans edukacyjnych. Wspiera rozwój programu P-TECH.
Dyrektor handlowy i prokurent lotniska w Łodzi. W latach 2012–2017 członek Rady Programowej TVP w Łodzi. Wykładowca elektronizacji zamówień publicznych na Uniwersytecie Łódzkim, a w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi bezpieczeństwa portów lotniczych. Członek Grup Roboczych ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji w zakresie rozwiązań transportowych oraz robotyki procesów technologicznych. Prywatnie podróżnik do miejsc nieoczywistych.