Takie zawody jak nauczyciel lub prawnik należały niegdyś do listy tych, które zapewniały stabilność zatrudnienia. Jednak obecnie tak zwane pewne zawody już prawie nie istnieją. O zatrudnienie mogą nie martwić się tylko ci, którzy biegle posługują się komputerem, opanowali obsługę specjalistycznego oprogramowania i potrafią w pełni wykorzystać potencjał Internetu. Już teraz łatwo dostrzec, że zawody przyszłości będą opierały się na współpracy ze sztuczną inteligencją.
Jak poradzić sobie na zmieniającym się rynku pracy?
Rynek pracy jest obecnie bardzo dynamiczny, więc wiele osób musiało się przebranżowić. Bez względu na to, jaki zawód wykonujesz, powinieneś cały czas interesować się tym, co dzieje się na rynku pracy. Planowanie kariery zawodowej nie zawsze będzie wymagało od Ciebie zmiany profesji, kiedy pojawią się pierwsze problemy. Możesz poszerzać wiedzę w dziedzinie, jaką się zajmujesz i zapisać się na szkolenia, które pozwolą Ci nabyć zupełnie nowe umiejętności. Twoja kariera zawodowa będzie prężnie się rozwijała, jeśli zmienisz swoje podejście.
Co zrobić, jeśli zapotrzebowanie na Twój zawód zaczyna zanikać? Jaką branżę powinno się wybrać? Przebranżowienie to kwestia znalezienia pomysłu na siebie. Trudno go znaleźć, kiedy dopiero wkraczasz na rynek pracy. Nie jest to łatwe również wtedy, gdy zmiana zawodu okazuje się koniecznością po 20 latach pracy na jednym stanowisku. Warto jednak skorzystać z możliwości, które oferuje współczesny świat. Zintegrowany System Kwalifikacji opisuje, porządkuje oraz zbiera różne kwalifikacje w jednym rejestrze, do którego wszyscy mają dostęp. ZSK zajmuje się także standaryzacją potwierdzania kwalifikacji, które funkcjonują w ramach systemu. Jeśli pomyślnie przejdziesz proces walidacji, zyskasz możliwość formalnego potwierdzenia umiejętności, których obecnie poszukują pracodawcy. Twoje kwalifikacje będą wówczas udokumentowane oficjalnym certyfikatem, który pozwoli Ci na znalezienie pracy nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach Unii Europejskiej.
Zawody przyszłości – jakie umiejętności będą potrzebne na rynku pracy?
W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na umiejętności związane ze zdrowiem i medycyną, bowiem społeczeństwo coraz bardziej się starzeje, a ludzie są w coraz większym stopniu narażeni na choroby zawodowe i cywilizacyjne. Ponieważ światu zagraża katastrofa klimatyczna, potrzebni będą specjaliści zajmujący się środowiskiem i ekologią, których zadaniem będzie edukowanie kolejnych pokoleń.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania własnej ścieżki kariery zawodowej? Duży nacisk jest dziś kładziony na kompetencje miękkie. Zaliczane są do nich m.in. umiejętność rozwiązywania problemów oraz zdolność do krytycznego myślenia. Na stanowiskach kierowniczych ważną rolę odgrywają również kreatywność i umiejętność zarządzania zespołem.
Wśród wymagań stawianych przez wiele zawodów przyszłości znajduje się także inteligencja emocjonalna oraz umiejętność dokonywania oceny i podejmowania decyzji. Pracownik powinien odznaczać się również zdolnością do negocjowania i współpracy z ludźmi oraz elastycznością poznawczą.
Niezwykle istotne jest też właściwe nastawienie na współpracę z innymi. Świeże spojrzenie może wnieść zupełnie nową jakość do konkretnego projektu. Należy także mieć umysł otwarty na wymianę doświadczeń międzypokoleniowych. Starsi mogą zaoferować doświadczenie życiowe, a młodsi – łatwość w opanowywaniu nowych technologii. To jeden ze sposobów na wspieranie idei uczenia się przez całe życie, ponieważ wiedzę można zdobywać z wielu źródeł. Wyścig szczurów przestał już działać, obecnie na pierwszym miejscu znajdują się praca zespołowa oraz wymiana umiejętności i doświadczeń.