News

osoba naprawiająca pralkę automatyczną

Aktywnie wspieramy branżę AGD

Polska jest liderem w produkcji urządzeń AGD w Europie. Sprzęty dla gospodarstw domowych wytwarzane w naszym kraju trafiają na rynki wielu państw na całym świecie. W ślad za rozwojem przemysłu oraz produktów AGD w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na specjalistyczne kwalifikacje w tej branży.

Read More »
ludzie łączący dłonie w geście teamworkingu

ZSK dla BCU

Zespół ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji każdego dnia wspiera BCU m. in. poprzez
organizację seminariów informacyjnych i spotkań roboczych.

Read More »
obróbka skrawaniem

Byliśmy na otwarciu BCU w Łukowie

Maciej Tauber, lider projektu ZSK 6, uczestniczył w otwarciu Branżowe Centrum Umiejętności w Łukowie w dziedzinie ślusarstwo, mechanika, obróbka skrawaniem. Uroczystości towarzyszył panel konferencyjny pt. „Kierunki rozwoju i innowacje w obróbce metali”.

Read More »
konferencja 15 maja 2024, w tle dwie ręce - ludzka i robota, pomiędzy którymi przeskakuje iskra życia

Konferencja “O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji – nie tylko w kontekście rozwoju i technologii”

Zapraszamy 15 maja na konferencję, której celem jest popularyzacja rozwiązań istniejących w ZSK, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru działań Ministerstwa Rozwoju i Technologii: gospodarka i budownictwo. Konferencja organizowana jest w ramach obchodów dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej. Organizatorzy: Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Instytut Badań Edukacyjnych.

Read More »
banner reklamujący panel "VET in action"

Panel dyskusyjny Cedefop “VET in Action”

Nasz ekspert, dr Dawid Dymkowski (główny ekspert ds. sektorowych ram kwalifikacji, ZSK 6 / IBE), uczestniczył w 9. wirtualnym spotkaniu Cedefop, “VET in Action”, poświęconym realizacji priorytetów UE w krajowych planach kształcenia i szkolenia zawodowego.

Read More »
czerwone serce wycięte z papieru, na tle stylizowanego wykresu EKG

Europejski Dzień Praw Pacjenta

Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzi się 18 kwietnia we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jest on okazją do przypomnienia 14 praw zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta.

Read More »

Targi Edukacyjno-Zawodowe „Absolwencie co dalej…?”

4. kwietnia 2024 r. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gorzowie Wlkp. (OHP Hufiec Pracy w Gorzowie Wlkp.) we współpracy z Akademią im. Jakuba Paradyża, Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym i Zespołem Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. zorganizowało Targi Edukacyjno-Zawodowe pod hasłem „Absolwencie, co dalej….?”.

Read More »
koła zębate; na górnym napis "reverse engineering"

Pierwsza kwalifikacja wolnorynkowa 2024 r.

W „Monitorze Polskim” ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii o włączeniu do ZSK kwalifikacji wolnorynkowej „Wdrażanie wytwarzania przyrostowego i inżynierii odwrotnej” (5 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji).

Read More »
siatka połączonych punktów, pomiędzy którymi unoszą się ikony kopert

e-raporty ZRK – dane o walidacji i certyfikowaniu w jednym miejscu

Aplikacja e-raporty ZRK (e-raporty.kwalifikacje.gov.pl) pozwala prosto i szybko przekazać informacje o walidacji i certyfikatach kwalifikacji wolnorynkowych oraz sektorowych. Ułatwia pracę instytucjom certyfikującym (IC), podmiotom zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ) oraz pracownikom ministerstw. Dzięki niej można łatwo monitorować walidacje prowadzone przez różne instytucje.

Read More »
paletki i piłeczka do tenisa stołowego leżące na stole do gry

Kwalifikacje z tenisa stołowego w ZSK

6 kwietnia to nie tylko Międzynarodowy Dzień Sportu, ale także Światowy Dzień Tenisa Stołowego. Z tej okazji przypominamy kwalifikacje z tej dyscypliny dostępne w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Read More »
dwie osoby trzymające przybory do sprzątania

Dzień Niewidzialnej Pracy – kwalifikacje w ZSK

Dzień Niewidzialnej Pracy zwraca naszą uwagę na wszystkie prace wykonywane dla rodziny lub w ramach wolontariatu. To zajęcia nieopłacane, często niezauważane nie tylko przez ekonomistów, ale nawet przez samych beneficjentów. Wiele z zajęć wykonywanych nieodpłatnie w ramach obowiązków domowych to kwalifikacje, które dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji można potwierdzać wiarygodnymi certyfikatami.

Read More »
uścisk dłoni narysowany na połączonych puzzlach

Współorganizowaliśmy seminarium „Zintegrowany System kwalifikacji – nowe możliwości rozwoju zawodowego”

25 marca w sali konferencyjnej Zespołu Szkół w Policach odbyło się pierwsze seminarium skierowane do nowopowstających Branżowych Centrów Umiejętności w Zachodniopomorskiem.  Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Policach oraz Zespołem Szkół w Policach – liderami Branżowego Centrum Umiejętności w branży chemicznej.

Read More »
drewniane schematyczne figurki ludzkie oglądane przez lupę

Kapitał ludzki – jak mogą pomóc SRK

Współczesny świat niesie nieustanne zmiany. Dotyczą one również zagadnień związanych z pracą. Praca jako taka (tradycyjne modele pracy) nie jest już sztywno definiowana poprzez ramy danego stanowiska. Miejsce pracy nie musi być stałe i jednakowe dla wszystkich zajmujących się takimi samymi zadaniami. Coraz rzadziej wykonuje się przez całe życie ten sam zawód.

Read More »
mężczyzna w garniturze trzymający wizytówkę z napisem "quiet quitting"

ZSK wobec trendu quiet quitting

Z raportu “State of the Global Workplace: 2023 Report” Gallupa możemy poznać nastroje i poziom zaangażowania pracowników w 2022 r. Co ma wpływ na pracownicze zaangażowanie lub jego brak, i jak może pomóc Zintegrowany System Kwalifikacji?

Read More »
ikona zabezpieczonego maila wpisana w wyobrażenie płytki drukowanej

Pierwsze wnioski w systemie e-wnioski ZRK

W styczniu 2024 r. uruchomiliśmy nowy system do składania i rozpatrywania wniosków e-wnioski ZRK. To nowy, wygodniejszy – zwłaszcza dla składających – sposób procedowania wniosków kierowanych do podmiotu prowadzącego Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji.

Read More »
różne rodzaje puzzli jako wyobrażenie konstruowania idei

Zaproszenie na bezpłatne webinary dotyczące walidacji

Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza na spotkania informacyjne online. Celem webinarów jest przekazanie praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania się podmiotu do nadawania kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych, w tym zaplanowania walidacji od strony merytorycznej i organizacyjnej. Spotkanie adresowane jest do instytucji certyfikujących oraz podmiotów zainteresowanych nadawaniem kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych w ZSK.

Read More »

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Cyberbezpieczeństwa jest już dostępna!

Po niespełna pół roku intensywnej współpracy ekspertów IBE z ekspertami branżowymi przedstawiamy 21. sektorową ramę kwalifikacji w ZSK – SRK dla Cyberbezpieczeństwa. Z uwagi na dynamiczny rozwój technologiczny, wzrost liczby zagrożeń w Internecie spowodowany m.in. popularyzacją pracy zdalnej i wojną w Ukrainie a także nowymi wymogami unijnymi z zakresu zarządzania ryzykiem w sieci tym razem postawiono na kompetencje dotyczące ochrony w wirtualnym świecie.

Read More »

Zaproszenie na seminarium informacyjne pt.: „Metoda Bilansu Kompetencji – jak i w czym może pomóc?”

Seminarium jest skierowane do osób, które wspierają innych w rozwoju edukacyjnym i zawodowym, w szczególności do doradców zawodowych i edukacyjnych. Przygotowano je z myślą o osobach, które mają już doświadczenie w identyfikowaniu i nazywaniu kompetencji (np. w prowadzeniu rozmów doradczych lub kwalifikacyjnych, stosowaniu wywiadów biograficznych i behawioralnych).

Read More »
białe jednolite puzzle na błękitnym tle

Bezpłatny webinar pt.: “Szlakiem kwalifikacji cząstkowych. Kwalifikacje wolnorynkowe a szkolnictwo wyższe”

Do udziału zapraszamy wszystkich przedstawicieli szkół wyższych, instytutów naukowych PAN, instytutów badawczych, uczelnianych biur karier, oraz centrów transferu wiedzy, zainteresowanych opisywaniem i włączaniem kwalifikacji wolnorynkowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, a także walidacją i certyfikowaniem kompetencji nabytych poza edukacją formalną.

Read More »
Maciej Tauber, lider projektu ZSK 6, na konferencji OSKKO

Konferencja OSKKO – podsumowanie

Zespół Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, wraz z przedstawicielami innych projektów prowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych, uczestniczył w Konferencji Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, w Krakowie.

Read More »
graficzna styliziowana sylwetka człowieka wspinającego się po stopniach, z których ostatni podtrzymywany jest przez dłoń prawdziwej osoby

Jak doceniać pracowników?

Dzień Doceniania Pracownika to dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, czy – jako pracodawcy – dostatecznie uświadamiamy sobie wkład, jaki w rozwój przedsiębiorstwa wnoszą pracownicy i czy odpowiednio go doceniamy.

Read More »
osoba zaznaczająca na grafice przesunięcia symbolicznych sylwetek ludzkich

Kompetencje przyszłości

W raporcie “Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości. Perspektywa 17 branż” (PARP) możemy m. in. zapoznać się z przewidywaniami dotyczącymi kompetencji, które już w niedalekiej przyszłości będą należały do najbardziej pożądanych na rynku pracy.

Read More »
banner uroczystości obchodów Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

Ekspertki Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji i Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji brały udział w uroczystych obchodach Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

Na zaproszenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie udział w wydarzeniu wzięły dwie ekspertki Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji oraz Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji: Agnieszka Marszałek, liderka projektu ZRK 3 (“Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji jako narzędzia wspierającego uczenie się przez całe życie”) i Irmina Sokulska, ekspertka kluczowa ds. walidacji i uczenia się przez całe życie, ZSK 6 (“Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce”).

Read More »
baner Konferencji Konfederacji Lewiatan Praca 4.0

ZSK był partnerem merytorycznym Konferencji Praca 4.0

Eksperci Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji wzięli udział w Konferencji Praca 4.0, która była pigułką wiedzy o zmianach i wyzwaniach na rynku pracy, aktualnych inicjatywach w UE i w Polsce oraz o skutecznych rozwiązaniach dla osób zarządzających obszarem HR.

Read More »