Większość badanych wierzy, że 2025 rok to idealny moment na śmiałe decyzje zawodowe.
Co jeszcze wynika z badania „Noworoczne postanowienia zawodowe polskich pracowników„?
Badanie pokazuje, jak ważne stają się dziś reskilling i upskilling.
Reskilling to doskonalenie dotychczasowych umiejętności i poszerzanie wiedzy. Upskilling to proces nauki nowych kompetencji, które pozwalają na zmianę pracy lub zawodu. Oba te procesy są kluczowe dla osób planujących zmiany zawodowe. Pomagają zdobyć potrzebne umiejętności, co zwiększa konkurencyjność na rynku pracy.
Jak Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) wspiera rozwój zawodowy?
Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) wspiera upskilling i reskilling zarówno pracowników, jak i pracodawców.
Pracownicy, którzy udowodnią swoje kompetencje w procesie walidacji, mogą otrzymać wiarygodny certyfikat poświadczający posiadanie wybranej kwalifikację. Sposób zdobycia wiedzy nie ma znaczenia. Liczą się efekty uczenia się: wiedza, umiejętności, kompetencje i ich praktyczne zastosowanie w pracy.
Osoby poszukujące pracy, planujące zmianę kariery lub stawiające pierwsze kroki na rynku pracy mogą korzystać z narzędzi ułatwiających planowanie kariery, takich jak aplikacje Moje Portfolio, Kompas i Kompas szkolnictwa branżowego. Sektorowe Ramy Kwalifikacji pomagają świadomie kierować rozwojem kariery i samodzielnie wyznaczać ścieżki samokształcenia.
Wszystkie kwalifikacje dostępne w ZSK, w tym wolnorynkowe, znajdują się w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK). Można tam znaleźć informacje o wymaganych dla danej kwalifikacji efektach uczenia, instytucjach certyfikujących i miejscach walidacji.
Pracodawcy korzystający z ZSK mogą łatwo porównywać umiejętności kandydatów i projektować stanowiska pracy. Opisy efektów uczenia w ZRK ułatwiają tworzenie ogłoszeń o pracę i obiektywną ocenę kandydatów. Sektorowe Ramy Kwalifikacji pomagają firmom lepiej rozumieć kompetencje branżowe, efektywniej zarządzać zasobami ludzkimi i skuteczniej konkurować na rynku. To źródło wiedzy o kwalifikacjach i narzędzie do tworzenia programów edukacyjnych. Pomagają one budować i rozwijać zespoły, identyfikować braki w kompetencjach i odkrywać potencjał pracowników. Ułatwiają też ocenę pracowników.
#FunduszeUE