Słuchanie a uczenie się. Jak efektywne słuchanie wpływa na proces uczenia się

dwie kobiety nadstawiające ucha
Słuchanie jest często niedocenianym składnikiem procesu uczenia się. W dobie cyfryzacji i natłoku informacji, umiejętność efektywnego słuchania staje się coraz ważniejsza. Jakie techniki mogą poprawić zdolności słuchania?

Słuchanie a przyswajanie wiedzy

Efektywne, uważne słuchanie jest bardzo ważne w procesie edukacji, zarówno formalnej, jak i nieformalnej. Dzięki aktywnemu słuchaniu możemy:

  1. lepiej rozumieć temat;
  2. identyfikować luki w wiedzy;
  3. zadawać trafne pytania ułatwiające lepsze i / lub głębsze zrozumienie zagadnienia;
  4. budować relacje i lepiej współpracować.

Techniki efektywnego słuchania

Aby poprawić swoje umiejętności słuchania, warto zastosować kilka sprawdzonych technik:

  1. aktywne słuchanie – polega na skupieniu się na rozmówcy, w czym pomaga okazywanie zainteresowania, utrzymywanie kontaktu wzrokowego oraz reagowanie na to, co jest mówione; reakcje to ważne komunikaty, które pokazują stopień zrozumienia i pozwalają nadawcy komunikatu na bieżąco go modyfikować tak, aby był jak najbardziej efektywny; warto przy tym pamiętać, że reakcje to nie to samo, co przerywanie i nie pozwalanie na dokończenie myśl;
  2. robienie notatek – pomaga to w koncentracji, utrwaleniu i – późniejszym – odtworzeniu usłyszanych informacji; podczas notowania przydają się:
    • parafrazowanie, czyli opisywanie własnymi słowami tego, co się właśnie usłyszało;
    • klasyfikowanie, czyli sortowanie, porządkowanie i łączenie poszczególnych części przekazu;
    • podsumowywanie, czyli zbieranie (w zwięzły sposób) kluczowych elementów przekazu;
  3. eliminacja rozpraszających bodźców – nie chodzi tu o zapewnienie sobie absolutnej ciszy w tle, warto jednak np. wyłączy powiadomienia w telefonie.

Korzyści z efektywnego słuchania:

  1. lepsze wyniki w nauce;
  2. łatwiejsze rozumienie i zapamiętywanie;
  3. większa motywacja do dalszej nauki dzięki widocznym efektom i dotychczasowym postępom;
  4. rozwój umiejętności miękkich, ponieważ umiejętność słuchania jest kluczowym elementem komunikacji interpersonalnej.

Czy można nauczyć się efektywnego słuchania?

Tak, umiejętność słuchania i skupiania się na słyszanym przekazie można rozwijać poprzez regularne ćwiczenia i stosowanie odpowiednich technik. Niektóre z nich zostały wymienione powyżej. Przy czym warto pamiętać, że aby słuchać efektywnie, należy nie tylko skupiać się na aktywnym słuchaniu, ale również unikać przerywania rozmówcy, nadmiernego dopytywania przed usłyszeniem całości komunikatu albo np. słuchania „w tle”.

Jak widać, słuchanie odgrywa bardzo ważną rolę w procesie uczenia się. Dzięki zastosowaniu technik efektywnego słuchania można znacząco poprawić swoje wyniki oraz rozwijać umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Warto zatem doskonalić tę umiejętność.

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn