Międzynarodowe Święto Roweru – kwalifikacja rowerowa w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji

symbol ścieżki rowerowej namalowany na asfalcie; przysypany jesiennymi liśćmi
Z okazji Międzynarodowego Święta Roweru przypominamy rowerową kwalifikację funkcjonującą w ZSK.
[fot. Canva]

Chociaż wizerunek prototypu roweru odnajdujemy już w datowanych na 1493 r. szkicach Leonarda da Vinci, na pierwszy funkcjonujący pojazd tego typu ludzkość musiała poczekać kolejne ponad 300 lat. W 1818 r. Karl Freiherr Drais von Sauerbronn opatentował wymyśloną przez siebie „maszynę biegową” (zwaną wówczas, od jego nazwiska… drezyną). Do dziś z rowerków biegowych korzystają maluchy przygotowujące się do korzystania z prawdziwych rowerów.

Pierwszy pojazd rowerowy, z napędzanym pedałami tylnym kołem, skonstruował ok. 1839 r. Kirkpatrick Macmillan. I od tej pory rowerowe szaleństwo ruszyło na dobre.

Obecnie każdy znajdzie rower dla siebie, niezależnie od tego, w jakim jest wieku, jaką kondycją fizyczną może się pochwalić, w jakim celu zamierza z tego pojazdu korzystać czy też czy jest amatorem, czy profesjonalistą.

Entuzjaści dwóch kółek, dla których rower to coś więcej niż tylko środek transportu, mogą rozwijać swoją pasję z Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji, gdzie dostępna jest kwalifikacja „Naprawa, konserwacja i modernizacja rowerów”.

Osoba posiadająca tę kwalifikację jest przygotowana do samodzielnego naprawiania rowerów, dokonywania ich okresowych przeglądów oraz dobierania i montowania części i akcesoriów rowerowych, uwzględniając potrzeby użytkownika i możliwości modernizacji roweru. Doradza też, jak efektywnie wykorzystywać posiadany sprzęt. Posiadacz kwalifikacji „Naprawa, konserwacja i modernizacja rowerów” może zajmować się serwisowaniem rowerów w ramach własnej działalności gospodarczej lub znaleźć zatrudnienie np. na stanowisku mechanika rowerowego w serwisie rowerowym, sprzedawcy w sklepie rowerowym, pracownika montowni rowerów, przedstawiciela handlowego lub doradcy technicznego w przedsiębiorstwie zajmującym się dystrybucją rowerów lub ich komponentów, serwisanta w wypożyczalni rowerów bądź w przedsiębiorstwie obsługującym rowery publiczne, a nawet mechanika w drużynie kolarskiej.

Więcej informacji o dostępnych kwalifikacjach można znaleźć na stronie Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn