Komputery kwantowe to przełom na rynku technologicznym. Będą dawały zupełnie nowe możliwości obliczeniowe, niedostępne dla nawet najpotężniejszych komputerów klasycznych. Ich pojawienie mocno zmieni podejście do cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, przesyłania danych czy kryptografii. Dlatego niemal wszystkie firmy z branży IT już teraz szukają pracowników, którzy znają się na komputerach kwantowych.
Programiści będą potrzebni w przemyśle chemicznym (modelowanie struktury molekuł i optymalizacja reakcji chemicznych), branży medycznej (projektowanie nowych leków), logistyce, sektorze finansowym (analiza ryzyk, zarządzanie inwestycjami, analiza zdolności kredytowych), uczeniu maszynowym, na uczelniach wyższych oraz oczywiście branży IT (rozwój języków, bibliotek, algorytmów i firmware-u do programowania komputerów kwantowych).
Na rynku jest jednak niewielu specjalistów w dziedzinie informatyki kwantowej. Dlatego szybko pojawił się nowa kwalifikacja, która zapełnia tę lukę. “Programowanie komputerów kwantowych” trafiło już do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i niedługo będzie można zdobyć odpowiedni certyfikat potwierdzający umiejętności i kompetencje.
Programowanie komputerów kwantowych – co trzeba umieć?
Osoba posiadająca kwalifikację musi samodzielnie tworzyć programy na komputerach lub symulatorach kwantowych. Wykonuje umiarkowanie złożone zadania zawodowe, posługując się wiedzą z dziedziny informatyki kwantowej z wykorzystaniem oprogramowania Qiskit. Wykorzystuje znajomość istniejących algorytmów kwantowych oraz ich złożoności obliczeniowej do rozwiązywania wybranych problemów. Optymalizuje programy kwantowe, uwzględniając dynamicznie zmieniającą się architekturę.
Więcej informacji o kwalifikacji można znaleźć tutaj.