Co to jest matryca Eisenhowera?
Matryca Eisenhowera to proste narzędzie służące do priorytetyzacji zadań. Jego istota polega na określeniu, czy Twoje obowiązki są ważne (czyli czy umożliwiają osiągnięcie istotnego celu) i pilne (z krótkim terminem realizacji). Efektem tego działania jest tablica składająca się z 4 ćwiartek:
- Ćwiartka I – ważne i pilne. Są to najbardziej obciążające i stresujące zadania. Należy je wykonać możliwie szybko, ale eksperci uważają, że nadmierne skupianie się na tej części jest błędem.
- Ćwiartka II – ważne i niepilne. Tym projektom warto poświęcić najwięcej czasu. Praktyka pokazuje, że ich realizacja jest dla pracownika najbardziej satysfakcjonująca.
- Ćwiartka III – nieważne i pilne. Zadania na już, które nie mają większego znaczenia, ale skutecznie odwracają uwagę od tych najważniejszych. Przez brak konkretnych efektów stwarzają poczucie bezproduktywności.
- Ćwiartka IV – nieważne i niepilne. W trudnych sytuacjach stanowią ucieczkę od pozostałych. Tymczasem należy je zrealizować na samym końcu, a czasami nawet z nich zupełnie zrezygnować.
Głównym wyzwaniem przy tworzeniu macierzy Eisenhowera jest przyporządkowanie zadań do odpowiedniej grupy. Większość osób skupia się na elementach uwzględnionych w ćwiartce I, niesłusznie przypisując do niej również te, które powinny się znaleźć w ćwiartce III. Prowadzi to do zmęczenia, stresu i poczucia przeciążenia pracą. A stąd już prosta droga do wypalenia zawodowego.
Matryca Eisenhowera a organizacja czasu pracy
Tablica Eisenhowera sprawdza się szczególnie w przypadku dużej liczby zadań, na realizację których masz niewiele czasu. Jej przygotowanie umożliwi Ci spojrzenie na swoje obowiązki z innej perspektywy: skupisz się na tym, co faktycznie ważne, i skutecznie zidentyfikujesz tzw. złodziei czasu. Dzięki temu odpowiednio rozłożysz swoją uwagę i energię, co przełoży się na efektywność Twoich działań.
Matryca Eisenhowera – co to znaczy w praktyce? Przede wszystkim ograniczenie stresu, który jest głównym czynnikiem wpływającym na jakość pracy. Odpowiednia organizacja czasu zwiększy Twoją satysfakcję z wykonywanych działań i pozwoli Ci rozwinąć ważne kompetencje miękkie, takie jak asertywność czy komunikatywność.
Macierz Eisenhowera nie tylko w sytuacjach zawodowych
Podobnie jak wiele innych koncepcji biznesowych, zasada Eisenhowera świetnie sprawdza się nie tylko w pracy, ale i życiu codziennym. Możesz ją wykorzystać do organizowania obowiązków, dzięki czemu nie będziesz marnować czasu na zupełnie nieistotne zadania. Matryca zarządzania czasem to także sposób na skuteczne planowanie kariery. Jeśli myślisz o zmianie pracy, możesz stworzyć prosty harmonogram działań obejmujących m.in. stopniowy rozwój kompetencji, odbycie praktyk lub przygotowanie się do zdobycia certyfikatów uwzględnionych w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
Podsumowując, macierz Eisenhowera uświadomi Ci, które z Twoich zadań są ważne i pilne, a które możesz zostawić na później. Dzięki niej łatwiej zorganizujesz pracę, zaoszczędzisz sporo czasu i zwiększysz efektywność swoich działań – zarówno w zawodowych, jak i codziennych sytuacjach.