Określ swoje możliwości i wymagania
Pierwsza praca po studiach może być dużym wyzwaniem, dlatego warto od razu określić nie tylko, czego oczekujesz, ale też co Ty możesz zaoferować swojemu pracodawcy. Jak szukać pracy po studiach? Jak już podsumujesz swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie, zastanów się:
- W jakiej branży chcesz się rozwijać?
- Czy interesuje cię wyłącznie konkretny zawód, czy również pokrewne?
- Jakie zarobki będą dla ciebie satysfakcjonujące?
- Czy chcesz pracować w korporacji, czy może w małej firmie?
Potem możesz przystąpić do przeglądania ofert pracy. Na początek dobrym rozwiązaniem może się okazać staż absolwencki, który zapewni Ci doświadczenie zawodowe, którego zwykle brakuje osobom tuż po studiach. Jest to program rządowy, który ułatwia start zawodowy osobom wchodzącym na rynek pracy. Można zdecydować się na ofertę proponowaną przez urząd pracy lub samodzielnie znaleźć firmę, w której chcemy odbyć staż. Stażysta uzyskuje stypendium z urzędu pracy, ubezpieczenie zdrowotne, a przede wszystkim nowe doświadczenia.
Stwórz dobre CV
CV jest wizytówką kandydata na rynku pracy. Atutem absolwenta studiów jest wykształcenie, często znajomość języków i nabyte umiejętności. Minusem bywa brak bogatego doświadczenia zawodowego, ale warto potraktować je szeroko. Przypomnij sobie wszelką działalność podejmowaną na studiach, a może nawet wcześniej, np. członkostwo w kołach naukowych, wolontariatach, organizacjach studenckich, fundacjach, praktyki zawodowe, drobne prace. Warto napisać o nich w CV, ponieważ jest to sygnał dla przyszłego pracodawcy, że kandydat ma już jakieś doświadczenie, jest zaradny i chętny do pracy.
Równie ważne jest odpowiednie przedstawienie w CV swoich atutów, cech osobowości i dodatkowych umiejętności. Dla pracodawców liczą się kompetencje miękkie, takie jak zaangażowanie, wysoka kultura osobista, odporność na stres, kreatywność, pracowitość czy sumienność. Odpowiadając na oferty pracy po studiach, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami stawianymi przez pracodawcę, a następnie podkreślić je w CV. Oczywiście nie należy mijać się z prawdą, ponieważ rzeczywistość z pewnością zweryfikuje cechy kandydata.
Przedstaw pracodawcy dyplomy i certyfikaty
Kartą przetargową na rynku pracy są wszelkiego rodzaju praktyki i dodatkowe umiejętności, które mogą pomóc w procesach rekrutacyjnych. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie szybkich zmian i rozwoju nowych technologii. Dlatego normą staje się regularne nabywanie nowych kompetencji po skończeniu studiów. Jednak zanim rozpoczniemy nowe szkolenie, warto zastanowić się nad umiejętnościami, które już posiadamy, choć nie są one formalnie potwierdzone. Tu z pomocą przychodzi Zintegrowany System Kwalifikacji, w którym znajdziemy stale uzupełnianą bazę kwalifikacji istniejących obecnie na rynku. Dowiemy się z niej również, w jaki sposób formalnie potwierdzić umiejętności, które już mamy oraz co trzeba umieć i wiedzieć, żeby zdobyć daną kwalifikację. Na stronie internetowej ZSK można też sprawdzić, jakie kwalifikacje wymagane są na danym stanowisku pracy i jak rozwijać się w tym kierunku.
Zaraz po studiach jesteś na progu swojej kariery zawodowej, wiele dróg stoi przed tobą otworem. Kluczem do tego, żeby znaleźć pracę, która daje satysfakcję, jest stałe podnoszenie swoich kwalifikacji, gotowość do zmian i rozwoju.
Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat