15 lipca – Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży

rysunek z dwójką młodych ludzi, dziewczyną i chłopakiem, oboje trzymają bardzo duże narzędzia: dziewczyna - pióro do pisania, chłopak - klucz do śrub; nad nimi napis "Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży 15 lipca"
To dobry moment, by zwrócić uwagę na rolę edukacji i rozwoju kompetencji młodych – w kontekście rynku pracy, innowacji i wyzwań przyszłości. Wielu młodych nadal zmaga się z trudnościami w znalezieniu stabilnego zatrudnienia i zdobyciu praktycznych umiejętności. Wspierajmy ich – bo przyszłość zaczyna się dziś.

Jak możemy ich wesprzeć?

  • ułatwiając dostęp do edukacji rozwijającej ich potencjał;
  • pomagając w nabywaniu praktycznych umiejętności;
  • tworząc przestrzeń dla ich samodzielności i zaangażowania.

Jakie narzędzia my proponujemy młodym ludziom, aby mogli poznać i rozwinąć swój potencjał i swoje dokonania? Polecamy np.:

  • Metoda Bilansu Kompetencji to wartościowe narzędzie dla doradców zawodowych do pracy z uczniami i studentami: pomaga rozpoznać, co ktoś już wie i umie, opisać dokonania tak, aby móc pokazać je innym, zgromadzić dowody na posiadanie wiedzy i umiejętności, przygotować plany rozwoju;
  • Kompas Szkolnictwa Branżowego dostarcza informacji o kwalifikacjach zawodowych, pomaga rozeznać drogę kształcenia, wspiera w poszukiwaniu szukasz idealnego zawodu;
  • Odznaka+ to aplikacja do gromadzenia cyfrowych wyróżnień (odznak lub mikropoświadczeń), wspierająca młodych ludzi na każdym etapie życia: umożliwia dokumentowanie i prezentowanie osiągnięć oraz kompetencji zdobytych zarówno w edukacji formalnej, jak i poza nią oraz systematyczne budowanie portfolio – cennego zasobu podczas edukacji, późniejszego aplikowania na studia, szukania pierwszej pracy czy rozwoju kariery zawodowe.

Trwa również projekt „Rozwój kształcenia zawodowego na 5. poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji„. Jego celem jest przygotowanie propozycji rozwiązań w zakresie zmniejszenia „luki” pomiędzy szkolnictwem zawodowym i wyższym oraz rekomendacje dot. rozwiązań umożliwiających uznawanie na poziomie szkolnictwa wyższego osiągnięć absolwentów szkół policealnych.

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn