Zmiana zawodu i przebranżowienie — od czego zacząć?

Każdemu zależy na znalezieniu dobrej pracy, ale też na rozwoju swoich kompetencji. Zmiana pracy po wielu latach w tej samej firmie może być trudna i stresująca. Współcześnie zmieniamy pracę częściej niż kiedykolwiek w historii.

Powody przebranżowienia

Szacuje się, że nie pozostajemy więcej niż 5 lat w tym samym miejscu zatrudnienia. Rozwój technologii i dynamicznie zmieniający się rynek wymusza coraz większą elastyczność od pracownika. Wiele powodów może rodzić u nas potrzebę zmiany zawodu. Często wpływ mają na to różne nakładające się na siebie przyczyny. Najważniejszymi z nich są:

 

 • Brak możliwości rozwoju w obecnym miejscu pracy
  Pracując wiele lat w tym samym miejscu w końcu może wystąpić ten moment, w którym nauczyliśmy się już wszystkiego na danym stanowisku. Jeżeli do tego dodać brak możliwości awansu lub wzięcia udziału w rozwijających projektach lub szkoleniach, to naturalną konsekwencją będzie chęć zmiany wykonywanego zajęcia.

 

 • Zbyt stresująca praca i brak motywacji
  Myśl o przebranżowieniu może zrodzić się, gdy aktualne środowisko pracy staje się uciążliwe i nie spełnia naszych wymagań. Jeżeli obecne zatrudnienie jest dla nas uciążliwe, przez co odczuwamy spadek motywacji, to może jest to znak, aby podjąć decyzję o zmianie branży. 

 

 • Atrakcyjna oferta od innej firmy
  Często decydujemy się na zmianę firmy lub stanowiska, gdy pojawia się bardziej interesująca finansowo oferta. Bywa, że wymaga to nauki nowych czynności, wzięcia udziału w kursie lub szkoleniu. Ostatecznie jednak wysiłek podjęcia nauki staje się na tyle opłacalny, że podejmujemy decyzję o zmianie zawodu.

 

 • Własny biznes
  Osoby pracujące na etacie, których męczą sztywne rozkłady dnia i zasady często decydują się na założenie własnej działalności. Pomysł na własną firmę może być kluczowym czynnikiem chęci przebranżowienia się. Aby nabrać nowych kompetencji korzystamy z kursów i szkoleń. Często uczymy się sami. W takim przypadku szczególnie pomocne może być uzyskanie kwalifikacji w nowym zawodzie. 

 

 • Życiowa zmiana
  Bywa, że w naszym życiu zachodzi ważna zmiana np. przeprowadzka czy opieka nad dzieckiem. W takich sytuacjach często jesteśmy zmuszeni do zmiany zatrudnienia. 

 

 • Nieumiejętność dostosowania się do rynku pracy
  Mierzenie sił ponad miarę nikomu nie wychodzi na dobre. Czasami rzucamy pracę zbyt wcześnie i szukamy kolejnej oczekując przy tym większego wynagrodzenia. Inną sytuacją jest, gdy tracimy pracę przez to, że nie posiadamy odpowiednich kompetencji lub po prostu okazało się, że dane stanowisko nie jest dla nas odpowiednie. Bywa tak, że osoby przejdą proces rekrutacji, ale nie poradzą sobie podczas okresu próbnego. Dla firm istotne są konkretne umiejętności na danym stanowisku, a nie dokonania opisane w cv kandydata. 

 

 • Problemy z przełożonym
  Irytujący i wiecznie sfrustrowany szef? Może zwyczajnie niedopasowanie osobowości przez co ciężko złapać kontakt z przełożonym? W przypadku, gdy mamy konflikt z osobami z pracy ciężko jest się rozwijać. Takie sytuacje skutkują nadmiernym stresem i spowalniają efektywność wykonywanej pracy i myślimy wtedy o zmianie pracy albo branży.

Zmiana zawodu, ale na jaki? 

Przed podjęciem próby wkroczenia na nową ścieżkę kariery warto dokładnie sprawdzić, jak wygląda praca w nowej profesji i czy spełni nasze oczekiwania? Aby w przyszłości nie ulec wypaleniu zawodowemu, nowy zawód przede wszystkim powinien być zgodny z naszymi wartościami i zainteresowaniami. Nie każdy sprawdzi się w roli programisty, fotografa czy właściciela firmy. Dlatego trzeba szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, co potrafimy robić lub czego chcemy się nauczyć? Nie warto inwestować czasu i pieniędzy, jeśli nie jesteśmy pewni tego, że dany zawód będzie dla nas odpowiednim wyborem. Decyzję o zmianie zawodu powinno się podejmować z ostrożnością. Zanim rozwiążemy umowę z pracodawcą, warto zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo na czas przejściowy 

Wyznacz cel

Co chcesz osiągnąć? Do jakiego miejsca chcesz dojść? To kluczowe pytania, które należy sobie zadać po wybraniu nowych obszarów zawodowych. Jeśli celem jest otrzymanie pracy, to co należy wiedzieć, aby spełnić wymagania pracodawców?  Załóżmy, że np. chcesz projektować strony internetowe, ale nie wiesz do końca czego musisz się nauczyć, aby zdobyć pierwszą pracę lub zlecenie. Warto poszukać informacji wśród osób, które już pracują w zawodzie, zapytać jak się pracuje i jak wyglądają realia danego zawodu. Doświadczona osoba pomoże Ci ustalić drogę rozwoju, poleci odpowiedni kurs lub prywatne korepetycje. Określenie planu pozwoli nam zbudować jasną wizję ścieżki kariery. Bez niego mamy mniejszą szansą na realizację wyznaczonych celów, a proces nauki na pewno będzie wolniejszy. 

Poszukaj inspiracji 

Strach i niepewność mogą blokować lub spowolnić podejmowanie kroków w kierunku zmiany zawodowej. Wchodząc na nową ścieżkę kariery, warto inspirować się osobami, które mają proces zmiany za sobą. W sieci znajduje się wiele historii o ludziach, którzy zmienili zawód i pracują w wymarzonej branży. Warto ich posłuchać – dzięki temu lepiej zrozumiesz jaką ścieżką musisz podążać, aby rozpocząć nową pracę. Znajomość doświadczenia innych osób pozwala uniknąć błędów, na które w szczególności narażone są osoby początkujące w danej dziedzinie. Etapy uczenia się nowych kompetencji staną się jasne, wzmocnisz w ten sposób pewność siebie i przyspieszysz naukę. 

Rozpocznij naukę

Każdy zawód wymaga określonych umiejętności. Zmiana branży stanowi wyzwanie i wymaga nabycia nowych umiejętności. Skąd można wiedzieć czego trzeba nauczyć się, aby znaleźć pracę w nowo wyznaczonej karierze? Gdzie mogę się tego nauczyć? Na rynku znajdziemy wiele szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych, które mogą nam pomóc przyswoić wiedzę, a czasami nawet otrzymujemy pomoc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Możesz też zasięgnąć opinii eksperta w danej dziedzinie lub sprawdzić jakich kompetencji wymaga się w ofertach pracy. Ważne, aby proces uczenia się był systematyczny i trzymał się ustalonego planu. Dobrą metodą jest ustalenie codziennego przedziału czasowego przeznaczonego na regularną naukę.

Potwierdź umiejętności

W weryfikacji umiejętności szczególnie pomocnym może okazać się opis kwalifikacji związanej z nową profesją. Odszukaj kwalifikacje w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji i sprawdź, co należy wiedzieć, aby wykonywać dany zawód. Jeśli spełnisz wymagania, to nie tylko zyskasz pewność swoich umiejętności na rynku pracy, ale możesz potwierdzić swoje kompetencje przystępując do procesu walidacji, czyli sprawdzenia tego, co wiesz i umiesz. Zyskasz certyfikat w przypadku, gdy eksperci potwierdzają nabyte umiejętności. Certyfikat umocni szanse na znalezienie pracy. Dokument stanowi bowiem informację dla rekrutera, że kandydat zna się na rzeczy i stawi czoła wymaganiom. Kandydat zaś czuje się pewny swoich umiejętności, ponieważ zostały one zweryfikowane przez profesjonalistów.

Podobne wpisy:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Close Menu
X
Skip to content