Które certyfikaty są warte zachodu?

W wielu sektorach polskiej gospodarki o zatrudnienie jest coraz łatwiej. Liczne firmy konkurują ze sobą w walce o utalentowanych pracowników. Możliwość pracy zdalnej, darmowe owoce w każdą środę, benefity i premie poprzedzone wysoką pensją. W niektórych branżach to dziś standardowe już elementy ogłoszeń o pracę, których celem jest przyciągnięcie jak największej liczby potencjalnych kandydatów.

Dobre warunki pracy zazwyczaj pozostawione są dla najlepiej wykwalifikowanych pracowników. Wciąż wzrasta zapotrzebowanie na zawody techniczne, informatyczne i budowlane związane z konkretną umiejętnością. Lista zawodów jest długa. Powstaje pytanie — jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Może warto się przebranżowić? Jak potwierdzić swoje umiejętności lub sprawdzić, czy spełniają oczekiwania rynku pracy?

Z pomocą przychodzą certyfikaty wydawane przez instytucje działające w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Taki dokument stanowi potwierdzenie umiejętności w ściśle określonej dziedzinie. Każda kwalifikacja jest dokładnie opisana, dzięki czemu uczestnik walidacji (procesu weryfikacji umiejętności) może dokładnie sprawdzić, co jest wymagane, aby uzyskać kwalifikacje. Daje to również dostęp do informacji, czego należy się nauczyć, aby uzyskać certyfikat. Certyfikaty są uznawane także  w krajach Unii Europejskiej. W efekcie osoba posiadająca certyfikat może nie tylko łatwiej znaleźć pracę lub zmienić zawód, ale również udoskonalić umiejętności lub uzupełnić wiedzę w zakresie swojego rzemiosła.

Przykłady wartościowych certyfikatów

Poniżej przedstawiamy zestawienie 5 aktywnie funkcjonujących w Polsce kwalifikacji rynkowych. Pełny wykaz kwalifikacji dostepny jest pod adresem https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl/

1. Aktywne prowadzenie sprzedaży skierowanej do klientów biznesowych – przedstawiciel handlowy

Kwalifikacja dla osób, które samodzielnie uczyły się budowania relacji z klientem i chcą formalnie potwierdzić swoje kompetencje. Takie osoby mogły ukończyć kurs lub szkolenie z zakresu sprzedaży. Zawodowo są związane z prowadzeniem sprzedaży lub obsługi klienta, ale nie mają potwierdzonych kwalifikacji w tym zakresie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o kwalifikacji.

2. Montowanie i serwisowanie przyłączy oraz instalacji wewnątrzbudynkowych w technologii światłowodowej

Kwalifikacją mogą być zainteresowani kandydaci, którzy chcą pracować przy budowie i montażu instalacji światłowodowych, uczniowie i absolwenci szkół zawodowych i branżowych, pracownicy chcący rozszerzyć swoje kwalifikacje, np. osoby montujące instalacje teletechniczne czy elektryczne. Zdobycie kwalifikacji może być pomocne również dla przedsiębiorców planujących świadczyć usługi w zakresie montażu instalacji światłowodowych lub pracowników firm budujących sieci światłowodowe, czy telekomunikacyjne. Kwalifikacja szczególnie może być pomocna dla osób bezrobotnych, ponieważ pozwala w krótkim czasie uzyskać kwalifikację atrakcyjną z punktu widzenia rynku pracy.

3. Projektowanie grafiki komputerowej

Idealna kwalifikacja dla tych, którzy tworzą do szuflady grafikę komputerową i chcieliby zadebiutować  na rynku pracy. Kwalifikacja jest przydatna również dla informatyków, którzy zajmują się tworzeniem witryn internetowych, mediów społecznościowych i blogów. Skorzystać mogą również webdeveloperzy, administratorzy stron i serwisów WWW, fotografowie, redaktorzy, dziennikarze, reporterzy, graficy komputerowi, którzy chcieliby potwierdzić kompetencje związane z projektowaniem grafiki komputerowej, osoby z wykształceniem plastycznym i absolwenci studiów artystycznych.

4. Pilotowanie imprez turystycznych

Osoba posiadająca kwalifikację jest przygotowana do reprezentowania organizatora imprez turystycznych. Opracowuje plan realizacji imprezy turystycznej oraz kompletuje informacje organizacyjne i krajoznawcze dotyczące jej realizacji. Realizuje imprezę turystyczną prowadząc trasę i przekazując informacje organizacyjne i krajoznawcze uczestnikom imprezy. Sprawuje opiekę nad uczestnikami imprezy turystycznej i czuwa nad realizacją usług wynikających ze zobowiązań organizatora, dbając jednocześnie o zasoby i renomę pracodawcy.

5. Tworzenie witryn internetowych

Kwalifikacja obejmuje umiejętności związane z projektowaniem rozwiązań uwzględniających responsywność oraz technologii na urządzenia mobilne. Szczególną uwagę zwraca się na uwzględnienie wymagań związanych z analizą i realizacją potrzeb klientów (User Experience), programowaniem, edycją elementów graficznych i odpowiednim pozycjonowaniem witryn. Osoba posiadająca tę kwalifikację może następnie znaleźć zatrudnienie między innymi w firmach kreujących strony internetowe, agencjach (PR, marketingowych, kreatywnych, social media) i domach mediowych lub prowadzić własną działalność. Kwalifikacja może również podnieść wiarygodność dla osób pracujących jako freelancer.